Nowa karta graficzna - komputer strasznie się scina


(S0me0ne2) #1

Witam! Kilka tygodni temu kupiłem nową kartę graficzną ( Nvidia geforce gtx 460 768mb ). Obawiałem się, że procesor może być za słaby, zostałem poinformowany w sklepie, że przez słaby procesor nie uzyskam maksymalnych efektów karty, ale gry powinny wyglądać ładnie. Instaluje nową kartę, usuwam stare sterowniki i instaluje nowe. I tu nagle zaskoczenie, komp zamulony, przeglądarka ledwo się włącza, wykorzystanie procesora 100 %. Potem wkładam starą kartę i instaluje sterowniki starej znowu - wszystko OK. Potem znowu instaluje nową kartę i instaluje sterowniki i programy z płyty dołączonej do karty - jest (bardzo) niewielka poprawa - komp nadal wolno chodzi. Znowu starą kartę instaluję i jadę do sklepu, gdyż powiedziano mi, że w razie kłopotów itp. można rozmawiać o pomocy technicznej i zamianie ( i chyba zwrocie, nie dosłyszałem ;p ) i nagle dowiaduje się że o zwrocie nie ma mowy. No dobra, to pytam się co mam zrobić i mówią:

  • dać kartę, żeby zobaczyli czy karta jest sprawna ( wydawało się, że jest sprawna, wszystko wyglądało ładnie, dzisiaj zrobiłem test pamięci karty i nie było błędów )

  • oddać kompa na diagnostykę za 60 zł, komp jest przecież sprawny bo na starej wszystko działa, a jakoś mi się nie spieszy żeby znowu im płacić

  • zrobić format, gdyż wygląda to na sprawę systemową

Dobra, robię format i na początku wszystko dobrze, za chwile okazuje się, że wcale nie jest tak kolorowo, jak komputer jest bezczynny to procesor nie jest obciążony, ale nawet zwykła przeglądarka bardzo go obciąża - przy włączaniu 50% podczas pracy 10%-40% . Dobra, przez tydzień ogarniam kompa po formacie, instaluje aktualizację itp. I teraz nie wiem jak to nazwać komputer ma tak jakby "humory" ( ;p ) czasem działa nawet dobrze CoD MW 2 działa ale obciąża procesor na 100%, prostsze gierki działają np. Battelfield Heroses i wszystko dosyć normalnie wygląda, ale czasem jest masakra. Przeglądarka się nie chce włączyć, wszystko się zacina, o włączeniu gier to już w ogóle nie wspominam. Kupiłem kartę żeby grać głownie w crysisa 2 , ściągnąłem demo i na starej karcie strasznie się zacinało i liczba fps była strasznie niska ( mniej niż 20 ), więc kupiłem nową kartę i po formacie już próbuje zagrać w tą grę - takie ściny, że ledwo mogłem się ruszyć. I tu pojawia się moje rozczarowanie ;/ Dzisiaj zaniosłem kompa do mojego nauczyciela od informatyki bo zaproponował mi pomoc, ale jak na złość komputer akurat miał lepszy "humor" i nauczyciel stwierdził, że wszystko dobrze, a nie za bardzo mogłem pokazać zachowanie podczas gry, gdyż z niewiadomych powodów MW2 single player nie chciał odpalić, a multiplayer nie miał sensu,gdyż komputer nie był podłączony do internetu. Nauczyciel mówi, że w BIOSie wszystko w porządku.

Tu pojawia się moje pytanie czy da się coś z tym zrobić, wielokrotnie rozważałem sprzedaż karty i ewentualną wymianę na coś słabszego, czy to dobry pomysł.

Moja konfiguracja komputera:

Stara karta graficzna : NVIDIA geforce 7600

Nowa kata graficzna : NVIDIA geforce gtx 460 768mb

Procesor : Intel Core Duo 2 E6300 1,86GHz

Pamięć RAM : DDR2 4 Gb

Płyta główna : Intel DG965RY

Zasilacz : ATX firma : delta 500 W

System Operacyjny : Windows Vista Home Premium

Jeżeli są jakieś błędy lub nieścisłości proszę o wyrozumiałość, gdyż jest to mój pierwszy post jaki pisze ;p


(ProTofik) #2

A jakie temperatury podczas gdy ma "dobry humor" oraz "zły humor"


(S0me0ne2) #3

Teraz jest nie obciążony i ma 45-50 C po południu zaczął się strasznie ścinać i temperatura prawie do 60 C doszła ( 59 C)


(Srrs1988) #4

Mi się zdaje że jeszcze procek do wymiany by grać w nowsze gry.

Sprawdź na tej stronie co ci potrzeba do wymiany: http://www.systemrequirementslab.com/cyri/ zawsze pomaga.


(S0me0ne2) #5

Znam to "Can I run it?" i to mi właśnie pokazuje ze crysis 2 powinien mi chodzić

a co do kupna nowego procka - po zakupie karty trochę krucho z kasą wiec w grę prędzej wchodzi sprzedaż karty niż kupno procka ;p


(Srrs1988) #6

jak patrze na crysis 2 to pokazuje mi:

a ty posiadasz:

więc pewnie tu jest mały problem ?


(S0me0ne2) #7

Wiem, że tak pokazuje, ale np w crysisie (1) pokazuje, że też tak samo (nawet pokazuje ze mój komp jest poniżej minimum) a mimo wszystko działał na starej karcie doskonale, a na nowej się trochę ścinał


(ProTofik) #8

a spróbuj podbić tego procka w okolice 2.5GHz i zobacz jak pójdzie (oczywiście jeżeli masz dobre chłodzenie)


(Jas162) #9

Trochę za wysokie temperatur. Jakiego producenta masz tego GTX 460? U mnie GTX 460 od gainward' a ma bez obciążenia 24 - 27 C a w stresie 57 C max.

Może jest zarośnięty kurzem. Masz jakieś dodatkowe wiatraczki w obudowie?


(tomson66) #10

Witaj.

Podaj napięcia i orientacyjne temperatury z Everesta. Sprawdź też połączenie zasilania karty graficznej.


(S0me0ne2) #11

Z tym podkręcaniem to jest mały problem, gdyż czuję się w tych sprawach nieco zielony ;p i to chłodzenie mam niezbyt dobre - od procesora fabryczne mam

Mam Gainward, ale nie wiem o co chodzi z tymi temperaturami, te co podałem to temp. procesora, karta ma ok. 30-35 C

Teraz mam strasznie mało czasu, muszę za chwilę wychodzić, mogę podać temperatury jakie pokazuje mi program płyty głównej

temp1m.png

zasilanie.png


(ProTofik) #12

Program nie pokaże ci takich napięć jak miernik.

Na fabrycznym chłodzeniu procki się b. grzeją i może to jest przyczyną.

Grafika ma dobre temperatury. Mój GTX570 dochodzi do 90C.

W zasadzie to nawet nie jest takie trudne, szczególnie w przypadku c2d, jednak nie polecam podkręcać na boxowym (fabrycznym) chłodzeniu.


(S0me0ne2) #13

Chyba nie da się nic zrobić. Już nie mam siły do tego komputera. Dziękuję wszystkim, którzy chcieli pomóc.


#14

s0me0ne , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif


(S0me0ne2) #15

Zmieniłem tytuł - wedle prośby.

Nie orientuję się w forach, ale temat można już chyba zamknąć, gdyż włożyłem starą kartę, bo do nowej już nie mam siły i nie mam zamiaru już nic kombinować. Po prostu po 3 tygodniach bezskutecznych prób mam dosyć.

Jeszcze raz dziękuje tym, którzy starali się mi pomóc.


(Ctr) #16

Możesz mi ją oddać, jak i tak jej nie używasz. A tak na poważnie to przeczyść kompa ccleanerem. jak nic nie da to w ostateczności pozostaje ci jeszcze format.