Nowa sieć domowa na urządzeniach Ubiquiti

Dla mnie to największa zaleta routerów Mikrotik, ponieważ każdy sprzęt ma identyczny soft i sposób zarządzania, natomiast utrzymanie jednej wersji softu pozwala na ciągłą jego aktualizację, nawet na urządzeniach, które mają po 10 lat. Mikrotik to urządzenia dla ludzi, którzy wiedzą co robią, dla Ciebie może to być wadą. Ponadto API systemu pozwala spiąć wiele routerów w jeden centralny system zarządzania. Niestety Ubi pod tym względem leży, sprzętu otrzymują status End of life i wymieniaj na nowe, pomimo że działają, bo producent nie wydaje już aktualizacji. Podobnie jest z routerami SOHO, takie TP Linki nie dość, że co model inny soft, to do tego tracą wsparcie już lądując na sklepowej półce.

1 polubienie

Garoz po prostu nie umie konfigurować mikrotik to będzie zawsze wklejał czarny PR pod nowym nickiem.

To co polecasz postawić całość na mikrotiku? czy mieszać mikrotik i ubiquit?

Niema problemu, aby kupić sobie Mikrotika z przepustowością WIFI np. 1733 Mbit/s.

Do 200zł, z TP linka to masz np. Archer C1200, który jest słabym sprzętem.

To się mija z celem. Skoro kupuje się Mikrotika, to warto wykorzystać kontroler i podpiąć dedykowane punkty.

Powiem ci szczerze, że wbrew pozorom, dobre skonfigurowanie CAPsmana nie jest takie proste, bo większość tutków w necie jakie widziałem ma błędy. Będzie z nich działać, ale zwykle nie będzie poprawnie przełączać miedzy sieciami.

Tyle, że UniFi nie potrzebuje kontrolera do działania, więc co tu się mija z celem? :wink:
Router Mikrotika i AP UniFi to nie jest złe połączenie do zastosowań domowych.
Sam korzystam, nie widzę problemów, wszystko działa jak trzeba.

Potrzebuje, żeby tym zarządzać jako jedną siecią trzeba albo postawić aplikację na jakimś komputerze, albo dodać kontroler. Zresztą w przypadku domyślnych ustawień i współistnienia innych sieci w okolicy zwykle i tak trzeba ręcznie ustawiać.

Mikrotik jest o wiele bardziej konfigurowalny, nie widzę powodu, aby mieszać sprzęt, skoro w routerze mamy wolny kontroler i można go wykorzystać. Ba, można kupić router z WIFI i dopiąć WIFI z routera jako część całej sieci.

Sam czasami korzystam z Ubiquiti, i uważam, że to bardzo dobry sprzęt, ale daje o wiele mniejszą kontrolę nad siecią, przy zachowaniu podobnej ceny co Mikrotik. Natomiast przy ustawianiach z automatu, faktycznie daje zwykle lepsze rezultaty, z tym, że nadal nie optymalne, gdy w okolicy jest sporo sieci.

1 polubienie

Provisioning AP możesz nawet zrobić przy pomocy apki na smartfona.

Nie zawsze to co się da bardziej skonfigurować jest lepsze.

Mikrotik zawsze był w tyle jeśli chodzi o standardy bezprzewodowe (kiedyś z AC, obecnie z AX, gdzie UniFi już oferuje, a na Łotwie cisza).
Pod względem szeroko pojętej „jakości” sieci bezprzewodowych UniFi oferuje produkty bardziej niezawodne i wydajne.
Nie widzę wielkich korzyści z parowania routera Mikrotika z AP Mikrotika w środowisku domowym.

1 polubienie

Zależy. Zamontowałem w kościele i niestety nie sprawdziło się zupełnie, bo podczas przechodzenia między salami czy na zewnątrz, przy przełączaniu na inne punkty występowała za duża utrata i zrywało podczas streamingu. Do tego nie zawsze przełączało na szybszy punkt dostępu.

Z Mikro śmiga idealnie.

Co do stabilności, to nie powiedziałbym, że Ubiquiti jest stabilniejsze. Różnie to bywa. Czasami są miejsca, gdzie działa nieprzerwanie rok i dłużej, a czasami muli, wiesza się itp. i trzeba restartować co jakiś czas. Na Mikro jest tak samo, są miejsca, gdzie niema problemu miesiącami, a są takie, gdzie występują różnego typu problemy. Aczkolwiek, w takich problematycznych miejscach, możliwości analizy i wpływania na zachowanie sieci są wyższe.

Natomiast zgodzę się, że Mikrotik wprowadza nowości ze sporym opóźnieniem. Ma też gorsze obudowy, od Ubiquiti, zwłaszcza zewnętrzne.

Dobra więc wyskrobałem następujące setupy:

  1. Mikrotik #1:
    Router: hAP ac³
    Switch PoE:
    – tutaj mam problem bo nic z Mikrotika nie mogę znaleźć więc może TL-SG1005P, który już mi się sprawdził
    – albo USW-Flex-Mini
    AP: cAP ac
  2. Mikrotik #2:
    Router: hEX PoE
    Switch PoE: N/A
    AP: cAP ac
  3. Ubi/Mikro:
    Router: hEX PoE
    Switch PoE: N/A
    AP: UAP-AC-PRO
  4. Ubi/3rdPart:
    Router: Jakiś zwyczajny router domowy z wyłączonym WiFi
    Switch PoE: USW-Flex-Mini
    AP: UAP-AC-PRO
  5. Ubiquiti #1 (najdroższy setup :cry:):
    Router: Ubiquiti Networks UniFi Dream Machine
    Switch PoE: USW-Flex-Mini
    AP: UAP-AC-PRO
  6. Ubiqutut #2 (USG jest już starym modelem):
    Router: Ubiquiti Networks USG
    Switch PoE: USW-Flex-Mini
    AP: UAP-AC-PRO

Może jeszcze wspomnę, że od routera oczekuję aby miał:

  • DHCP
  • Port Forwarding
  • jakieś podstawowe reguły ruchu (filtrowanie)
  • nie pogarczę QoS
  • zrobienie VLAN dla gości będzie spoko opcją (kompletnie nie wymagam tego)

Słowem jeszcze o Mikrotiku, generalnie uważam się za w miarę kumatą osobę i radzącą sobie z konfiguracją sieci i usług. Jednak mam lekkie obawy czy nie polegnę przy Mikrotiku, a nawet jeśli nie polegnę to czy to nie będzie taki konfiguracyjny overkill. Owszem szukam czegoś bardziej konfigurowalnego niż typowy router domowy, zwłaszcza zależy mi na elastycznej możliwości rozbudowy sieci (zwłaszcza MESH po WiFi), ale też nie chcę przesadzić i zakupować zaraz małej szafy RAC na to wszystko. Do tej pory Ubiquiti wydawał mi się najrozsądniejszą opcją pod tym względem. Tym bardziej, że miałem z nim do czynienia i świetnie się sprawdził.

CRS112-8P-4S-IN tylko trzeba drugi zasilacz (48V) żeby obsłużył at/af

Nie, bo do domowej sieci spokojnie wystarczy quick set a on nie odbiega skomplikowaniem od tego co np. w tanich routerach tp-linka. Port forwarding dodajesz w zakładce firewall\NAT, też nie odbiega specjalnie od innych routerów.

No i tutaj zaczyna się trochę problem robić, sam system jest identyczny w każdym urządzeniu jednak urządzenia już identyczne nie są więc np. zrobienie VLANów wygląda inaczej w zależności czy urządzenie posiada switch chip, czy nie.

Nie mówiąc już o tym że w temacie VLANów wiele tutoriali podaje niepoprawną konfiguracje która w dokumentacji jest na liście złych praktyk.

1 polubienie

Dzięki jednak pomijając rozmiary to jest to kompletny overkill względem moich potrzeb.

Raczej w naturze mam korzystanie z dokumentacji w pierwszej kolejności :slight_smile: .

Polecam zapoznać się z
https://help.mikrotik.com/docs/display/ROS/Layer2+misconfiguration#Layer2misconfiguration-VLANinterfaceonaslaveinterface

Jeżeli zdecydujesz się na sprzęt MT.
Jak wspominałem zdarzają się „tutoriale” które dosłownie implementują rozwiązania z tej listy.

I jeszcze jedna sprawa odnośnie MT.
Masz możliwość zapoznania się z tym systemem przez:

  1. Jego instalacje na maszynie wirtualnej.
  2. Zakup taniego routera z routerOS. (np. hap lite)

Po zapoznaniu się możesz podjąć decyzję czy odpowiada ci takie rozwiązanie czy np. lepszy będzie ekosystem unifi.

1 polubienie

Ja proponuję do domu kupić po prostu kilka RBD52G hAP i spiąć razem. Wpiąć wszystkie w CAPsmana, niech tym steruje, a przy okazji będą swichami.

Dzięki za propozycję, nie potrzebuję w miejscu AP mieć całego switcha, plus nie mam tam miejsca na router. Musi być coś montowanego na ścianę (estetycznego) i zasilanego PoE.

Chcę też mieć możliwość rozszerzania sieci WiFi bez konieczności podłączania kolejnych AP przez RJ45. Coś takiego oferuje Unifi, w sumie zastanawiam się czy tak samo działają AP od Mikrotika, jakoś tak założyłem, że tak.

Na ten moment najbardziej rozważam konfigurację 1 i 5, ewentualnie jakąś mieszaną z AP od Ubi.

Wkrótce chciałbym też wkrótce kupić przynajmniej AP, więc fajnie jakby padły jakieś mocne argumenty, za którąś konfiguracją :confused: .

Jeśli planujesz wejść w 1 opcję, to proponowałbym zmianę z hAP AC3 na hAP AC2.
Cena niższa, a wydajność identyczna poza lepszym zasięgiem WiFi, z którego jak rozumiem nie będziesz korzystał.

Jest taka możliwość dla obu vendorów, ale bez dedykowanego radia pod połączenie w stylu „mesh”
współdzieląc uplink z downlinkiem nie będzie to działało optymalnie.

Różnica jest chyba jakaś śmieszna, kilkadziesiąt zł, więc nie robi mi różnicy, a jeśli miałby już też WiFi to pewnie w połączeniu z AP robiłbym już mesh.

Mesh to taka opcja na zaś, przyszłościowa. Być może w przyszłości jak będę potrzebował dołożyć kolejne AP będę mógł je podpiąć wszystkie kablem - kto wie :slight_smile: . Ale słuszna uwaga, gdzieś się tego domyślałem bo to logiczne, ale pełnej świadomości nie miałem.


EDIT:
Postanowiłem z grubsza podsumować koszty niektórych konfiguracji

Im dłużej czytam o poszczególnych vendorach tym bardziej skłaniam się w stronę ekosystemu Unifi.

Ciekawe jestem tylko co @roobal miał na myśli o problemach z routerami Ubiquiti. Czy to tyczy się wszystkich czy jakiejś konkretnej rodziny.

Każde z urządzeń ma możliwość podpięcia kolejnego przez WIFI, jako MESH.
Niestety, bez kabla działanie tego jest nędzne, niezależnie od tego kto to zrobił. W każdym razie, jest zauważalnie gorzej niż po kablu.

Przez POE poza jakimiś, najtańszymi, można zasilać dowolne urządzenie Mikotika.

Niema mocnych argumentów. To i to działa tak samo. Mikrotik jest trudniejszy w konfiguracji zaawansowanej, tańszy, ma gorsze obudowy. Ubiquiti ma lepsze obudowy, jest prostsze w automatycznej konfiguracji działa znośnie bez ustawiania.

1 polubienie

Kontynuując dyskusję z Nowa sieć domowa na urządzeniach Ubiquiti:

Powiem Tobie tak, tylko mikrotik. Sam użytkuje i jestem bardzo zadowolony. Oczywiście specjaliści IT narzekają, że jest udziwniony itp. natomiast ma swoje zalety ponadto.