Nowe chłodzenie CPU, a wyższe temperatury

Witam

Niedawno w końcu zebrałem się w sobie i postanowiłem zamienić boksowe chłodzenie mojego Phenoma II na coś innego. Szukałem coolera cichego, w miarę taniego i łatwego w montażu. Wybór padł na zachwalanego tu i ówdzie Spartana Pro HE924 od SilentiumPC. W dniu wczorajszym zabrałem się za montowanie. Więc wywaliłem boksowego wyjca, dokładnie oczyściłem procka z resztek starej pasty, nałożyłem nową (Arctic Silver 5), metodą “kropka na środek i przyciśnięcie radiatorem”, po czym, po lekkim siłowaniu się z zatrzaskami, zamontowałem Spartana.

Wszystko pięknie, chłodzenie siedzi stabilnie, działa, jest cicho - czyli w sumie jestem zadowolony. Jedna rzecz za to nie daje mi spokoju - temperatury wyższe niż na boksie:

40-42 stopni w idle, do 52 st. w stresie. Na boksie zaś w idle bywało 33-38 stopni. Nie pamiętam, ile w stresie, ale sam fakt, że boksowe chłodzenie dawało lepsze rezultaty niż nie-boksowe mnie niepokoi. Myślałem, by po zakupie tego chłodzenia przynajmniej lekko podkręcić mojego Phenoma, ale nie wiem, czy z takimi temperaturami bazowymi mogę się za to bez ryzyka zabierać. :expressionless:

Aha, obudowa to niestety zwykła, blaszana skrzynia by Logic bez żadnych dodatkowych otworów, czy wentylatorów. Przed montowaniem Spartana wykręciłem z lewej ścianki plastikową tubę, która nachodziła na chłodzenie, gdyż uznałem, że Spartanowi będzie to co najwyżej przeszkadzać. Może tu popełniłem błąd?

Pastę nałóż nie za grubo/nie za cienko poprzez rozsmarowanie na całej powierzchni IHS + cienko przeciągnij na radiatorze w miejscu styku z IHS.

Tubę o ile się da to zamontuj, choć nie koniecznie musi być z nią lepiej, ale to musisz poobserwować.

“Na kropkę” trzeba umieć to dobrze zrobić, dobrać odpowiednią ilość pasty i pewnym ruchem założyć chłodzenie/nie przestawiać/nie kręcić, bo może się zdarzyć że kropka nie rozejdzie się jak należy…

Przed tym wszystkim sprawdź czy miejsce styku na radiatorze jest równe, czy nie czuć pod palcem nie równości.

Z tubą daj sobie spokój. Odczekaj 1-2 dni (wygrzanie pasty). Jak to nie pomorze to zrób tak jak napisał @Łukash.

Wygrzanie pasty to proces, który może trwać nawet kilka tygodni. Podkręcaj spokojnie. 52 st. podczas obciążenia nie jest niczym niezwykłym. Mam Phenom II 940 ze schładzaczem Arctic Cooling Freezer XTREME. Napięcie CPU obniżyłem o 0.1 V, a taktowanie zwiększyłem o ok. 400 MHz (nie pamiętam już dokładnie ile bo od ponad roku nic nie grzebie, nie testuje) i komputer chodzi wzorowo. Temperatury mam nieco niższe od tych, jakie masz teraz.

Zrób to co powyżej z dobrym nałożeniem pasty, dobrze dociśnij. Z tubą raczej daj sobie spokój, najlepiej dokup wiatrak na tył obudowy jeżeli nie masz :wink:

Ustaw na wydmuchiwanie, na pewno trochę pomoże. Ja mam taki cichutki http://www.skapiec.pl/site/cat/73/comp/392102

Może głupie, ale zadam.

A zdjąłeś przeźroczystą folię , która była naklejona na spodzie radiatora ?

Można jej nie zauważyć.

pozdrawiam

Tuba (tunel) to dobra rzecz, ale… Zamontuj wiatrak na tylnej ściance tak, aby wyciągał powietrze ze środka obudowy, a na niego przykręć tunel. Efekt gwarantowany.

Tak, zdjąłem. :slight_smile:

Pomyślę o zakupie wiatraczka na tył obudowy, będę obserwował te temperatury przez powiedzmy tydzień, jeśli nic nie spadnie to chyba nici z efektu wygrzania pasty. Wtedy będę myślał dalej. Dzięki wszystkim za odpowiedzi. :slight_smile:

Ja bym zastosował pastę termo-przewodzącą Artic MX-2 lub Zalman ZM-STG2

Przeczytaj artykuł:

http://chlodzenie.net/reviews/test-past … y-i-fakty/,

na stronie piątej masz test kilku sposobów nałożenia pasty.

Koniecznie zamontuj z tyłu obudowy w górnej jej części, wentylator wyciągający ciepłe powietrze. Dobrze byłoby też, gdybyś zamontował wydajny wentylator tłoczący z przodu obudowy.