Nowe chlodzenie procesora

Zamierzam zmienic chlodzenie procesora z boxowego amd na coś nowego. W oko wpadły mi

Noctua nh-d14

oraz

Prolimatech Megahalems Black z dwoma Enermaxami Magma.

Teraz powstało pytanie

1- ktory wybrac

2- czy lepiej kupic cos innego.

Obudowa gladius 800, amd 955

Noctua jest super, tylko żeby ci się zmieściła. Możesz też pomyśleć o jakimś Scythe’u.

Jeśli masz Gladiusa bez okna oraz niskie radiatory na pamięciach, to możesz na styk zmieścić w nim Noctua NH-D14 (najwyżej wentylatory trzeba będzie ciutkę obniżyć). Poza Archonem i Silver Arrow, to praktycznie czołówka pod względem wydajności. Ewentualnie Prolimatech SuperMega + cichy wentylator 120 mm :wink:

Co do tych radiatorów na pamięciach mam pytanie - ja mam corsair dominator gt i radiatory są wysokie i do tego mam taki cooler na pamięci. Na procesorze siedzi Scythe Mugen 3, więc jeśli wentylator jest po stronie pamięci, nie mieści się. Zamontowałem go po drugiej stronie, chociaż jakoś każdy ma zwyczaj montować od strony pamięci - ma to jakiś wpływ na wydajność?

Niektóre coolery CPU w takiej pozycji z wentylatorem wiejącym do góry zyskują nieco na wydajności (po prostu heat-pipe’y mają w takiej pozycji optymalne/jednolite ułożenie i mogą nieco sprawniej transportować ciepło).

Jeden z lepszych na rynku: http://www.zalmanshop.pl/p62,chlodzenie … forma.html ewentualnie mocniejszy brat (ale i droższy) http://www.zalmanshop.pl/p63,chlodzenie … treme.html

Ja w testy nie do końca wierzę. A branży audio byle badziew też jest wychwalany, testy wychodzą idealnie, a użytkownicy nie podzielają zachwytów panów redaktorów.

@ mietek_1990

Skoro tak w testy nie wierzysz, to czemu polecasz coś co w niektórych testach wypada całkiem dobrze? :stuck_out_tongue:

P.S. 1. To nie jest najlepszy cooler CPU na rynku bo na max obrotach ten wentylator jest głośny :stuck_out_tongue: Najlepsze na rynku to są obecnie Noctua NH-D14, Thermalright Silver Arrow oraz Thermalright Archon…ale super ciche będą tylko wtedy gdy ich wentylatory będą pracować na 50-60% mocy :wink:

P.S. 2. Ja swoje opinie opieram nie tylko na testach z sieci ale także na swoich testach i doświadczeniu :wink: