Nowe chłodzenie procka (GA-G31M-ES2L)


(dominikk26) #1

Oto moja płyta: http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-g31m-es2l_1x/specs/

Oto mój zasilacz: Cooler Master RS-500-PSAP-J3 500W A-

Miałem procesor: Intel® Pentium® Processor E2220

Wymieniłem na: Intel® Core™2 Quad Processor Q9550

 

I oto mój problem :frowning:

Wiatrak buczy jak kombajn przy oglądaniu filmu czy grubszych operacjach. Z początku system nie rozpoznał procesora uznawał go za mój stary, format oczywiście pomógł.

Ale temperatury szokują:

Podczas sprawdzania klasyfikacji:

Po sprawdzeniu klasyfikacji:

A tutaj po całej aktywnosci od formatu w czasie pobierania aktualizacji systemu, lekkim przeglądaniu internet i pobieraniu aktualizacji w drive boster 2.

2wfk7px.png

A prośba do was jaki wentylator podejdzie do tej płyty głównej i skutecznie schłodzi mój procesor? Bo mam takie coś ze przekręcasz wyciągasz lekko w gore jak korek i potem dopiero można wyciągnąć siłą z takich dziurek, jakby na zatrzaski.


(Longhorn2009) #2

Sprawdź czy jest stabilnie i poprawnie zamontowane obecne chłodzenie. Zobacz też stan pasty termoprzewodzącej i w razie potrzeby zmień ją.

Z innych chłodzeń Spartan pro czy fera pro dadzą sobie radę.


(dominikk26) #3

Pastę dziś nowa artic siliver 5 dałem, okay nałożyłem ją jeszcze raz bardzo cienką warstwę równomiernie rozprowadzona po całości, dociskałem coller czy jak się na to mówi uruchamiam wszystko działa sprawdzam temperatury i najwyższa w spoczynku tzn chrome w tle bo piszę tą wiadomość to 47 stopni max. Wiatrak przynajmniej nie szaleje wiec jest okay, ale i tak chyba lepsze wyniki niż stary procek bo tamten utrzymywał się chyba na 50 albo 40 nie pamiętam dobrze.

A moje zdziwienie bo ten procek ma i tak niższa temperaturę pracy niż mój poprzednik aż o 3 stopnie :smiley:

Tutaj dorzucam jeszcze ten nowatorki wiatrak, czy dało by rade go zmienić bo ma nietypowe mocowanie, a ten procek można spokojnie podkręcić do 3.7 a widziałem niektórzy do 4.0 szaleli :smiley: To co tu można za chłodzenie dać na oc :smiley:

http://i57.tinypic.com/2cyrv49.jpg

http://i57.tinypic.com/xxtw.jpg

http://i62.tinypic.com/dr9sbb.jpg


(Longhorn2009) #4

Jeśli masz box z ALU podstawką i na niskim radiatorze to jest to najgorszą wersja tego chłodzenia. Przy tym quadzie ma prawo się nie spisywać. Jeśli chcesz mieć zapas pod podkręcanie możesz kupić fortis 3 od silentiumpc. Przy tego typu chłodzeniach montuje się backplate na tył płyty głównej i całkiem inne mocowania niż w oryginalnym chłodzeniu. Przy fortisie niskie temp i ciszę masz gwarantowaną. Z podkrecaniem może być różnie bo mobo mocno budżetowe, na pewno wynikami najlepszych się nie sugeruj.


(dominikk26) #5

Ale czy to wszystko wejdzie zmieści się w tej płycie czy wszystko spasuje? Bo te chłodzenie to nieco duże jest :confused: I czy złącze zasilajace spasuje? Bo to moje idzie do płyty głównej a tam czytam tpd 220W :open_mouth: Czyli zasilacz 500W moze nie styknąć?


(Longhorn2009) #6

Chłodzenie wejdzie pod tą płytę, kwestia tylko że może zasłonić sloty RAM. Fera i Fortis to duże chłodzenia i wymagają obudowy o szerokości min. 185mm. Złącze zasilające jest typowe - 4 pin. Z TDP może nie doczytałeś, ale zapewne chodzi o to że może obsłużyć procesory o max TDP 220W. Samo chłodzenie, a właściwie to wentylator pobiera ledwo kilka watt. Z tych trzech spartan jest najbardziej kompaktowy i jednocześnie najsłabszy, Fera to rozsądny kompromis a fortis będzie miał dość duży zapas gdybyś chciał podkręcać tego quada. Na temat montażu wspominałem już, że do tych chłodzeń są nowe elementy montażowe. Z obecnego chłodzenia nie potrzebujesz żadnego elementu. W razie czego możesz oglądnąć jak wygląda montaż https://www.youtube.com/watch?v=8VpJbNVskR0


(vanderneels) #7

Za OC Q9550 na płycie GA-G31M-ES2L bym się nie zabierał. To biurowa płyta z 3-fazowym, nieosłoniętym zasilaniem. Nowa kosztowała 150-200zł, a do OC Quadów to się kupowało P35/P45 za kilkaset zł z porządną sekcją zasilania i chłodzeniem.

Także jest ryzyko uszkodzenia.


(dominikk26) #8

Według mnie wciąż wysokie temp, przy oglądaniu filmu na youtube w 1440(fullscreen):

2a6ntk4.jpg

 

A tutaj po 5-7 min odpoczynku:

2lmm4a1.png

 

A tu dla zainteresowanych że fortis 3 zmieścił się bez problemu chodź ciężko było założyć problem z lewą śrubka i z tym drutem naciągowym od strony zasilacza afekty tej mordęgi widać na zakrwawionej ręce :smiley:

http://i59.tinypic.com/15wjl1k.jpg


(Longhorn2009) #9

Widać że masz nienajlepszą wentylację w tej obudowie, wyciagowego wentylatora nie ma, na przodzie wciągającego zimne powietrze pewno też no i ta blisko położona grafika i zasilacz robią swoje. W każdym bądź razie na temp proca już nie możesz narzekać.


(_abrakadabra_) #10

Nie chcę nic mówić, ale zdaje mi się czy ty masz zasilacz wsadzony wentylatorem do góry ? xd


(dominikk26) #11

No w stresie osiągnął max 58 stopni zamiast 99 :smiley: także jest okay średnio w stresie jest max 45-50 :smiley: A co do zasilacza to całkiem możliwe bo mi śrubki coś nie spasowały :"D A co do wentylacji ja mam otwartą obudowę nie mam osłon :smiley: