Nowoczesny zestaw komputerowy

(Tom Evans) #1

Planuję kupić nowy komputer. Chcę złożyć go sam, więc zwracam się o pomoc. Czy możecie wskazać najlepsze podzespoły do komputera, w granicach cenowych 4000 zł? Chodzi mi o:

• płytę główną;

• dysk twardy;

• kartę graficzną;

• procesor;

• pamięć RAM;

• zasilacz;

• obudowę;

• nagrywarkę.

(Marcin0392) #2

Msi P45 Platinum

Samsung F1 640GB

Radeon HD4870

Intel Core 2 Duo E8400

Corsair Ballistix 2x 2GB

Corsair CMPSU-520HXEU

Sharkoon Rebel 9 / 12

Pioneer DVR-215D

(Kambor4) #3

Płytę główną można wziąść GigaByte GA-X48-DQ6.

(Tom Evans) #4

A czy nie są lepsze dyski samsunga z serii F1 o pojemności 1TB?

(Marcin0392) #5

Pojemniejsze i mają więcej pamięci podręcznej ( 32MB ) 640 GB ma 16MB. Oba są szybkie i ciche, wszystko zależy od Ciebie, jak chcesz takiego ogromnego twardziela to kupuj, ale nie ma raczej takiej potrzeby :slight_smile:

(Tom Evans) #6

Że są pojemniejsze, to wiedziałem :slight_smile: Chodziło mi o szybkość. Gdzieś wyczytałem, że 1TB jest trochę wolniejszy od 640 GB i chciałem się upewnić.

(Kabuto1378) #7

więcej pamięci podręcznej powoduje marginalny wzrost wydajności dysku. Bardziej opłaca się wersja F1 640Mb - cena/pojemność.

(Adalbert) #8

Chodzi o to, że wersja 320/640 ma na talerzu 320GB, w przeciwieństwie do mniej pojemnych talerzy wykorzystanych w 250/500/750/1000, co wpływa na wyższą wydajność tych pierwszych. A pamięć cache w tym przypadku "powoduje marginalny wzrost wydajności dysku", więc "Bardziej opłaca się wersja F1 640Mb".

Edit:

Poza tym, w tej cenie dałoby radę złożyć coś takiego: (posiłkuję się zestawem Marcin0392)

Msi P45 Platinum/lub coś dobrego na p45 lub x48

Samsung F1 640GB x2(w Raid jak potrzeba dużo miejsca)

Radeon HD4870 x2(w CrossFire)

Intel Core 2 Duo E8400

Corsair Ballistix 2x 2GB/lub coś równie dobrego

Corsair CMPSU-620HXEU

Sharkoon Rebel 9 /12 /albo jakiegoś Cooler Mastera 33x

Pioneer DVR-215D + polecanego niegdyś przez maniekz jakiegoś samsunga do oczytu

+porządne chłodzenie na procesor, karty graficzne i wentylatory do obudowy

Chociaż przy takim budżecie można zastanowić się nad 4rdzeniowym procesorem...

Chcesz wydać te 4k na samą skrzynkę? Masz jakieś precyzyjne wymagania? Czy tylko ma być nowoczesny?

(FXJ) #9

SAMSUNG 640GB 7200 SATAII 16MB

http://www.ceneo.pl/1454322

Seagate Barracuda 7200.11 750GB 7200 32MB

SEAGATE Barracuda ES.2 7200 500GB SATA II 32MB

Wolę Seagate mistrzowskie! :wink:

(Tom Evans) #10

Tak, na samą jednostkę. Chodzi mi o to, żeby wybrać jak najlepszy zestaw za taką cenę, najbardziej wydajny. Mam jeszcze pytanie: lepszy będzie Windows XP czy Vista? A jeśli XP to Home Edition, Professional czy Media Center?

(system) #11

Plyte mozna tez brac Asus P5Q-E/Deluxe :slight_smile:

(Petero123) #12

Do takiego zestawu bierz tylko Vistę.

(Kambor4) #13

Fanyboy Asus'a :x

(system) #14

@djarta

Co ty nie powiesz, polecam to co dobre. Dla tych Asusów FSB powyżej 500 to pikuś :slight_smile:

Sobie poczytajfanboy'u :slight_smile:

(Tom Evans) #15

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły co do zestawu, to proszę o podpowiedź. Podoba mi się pomysł Adalberta i Marcina0392, tylko jaki 4rdzeniowym procesor by tu pasował najlepiej? Trochę mogę przekroczyć budżet :smiley:

(Marcin0392) #16

Daj spokój, Ty w takim razie fan Gigabyte jesteś... żal mi tych waszych komentarzy. Przyjęło się, że Asus to beznadzieja i tak teraz odpowiadacie, ja jakoś od nikogo złego słowa o Asusach nie usłyszałem.

(Kambor4) #17

Haha,i co jeszcze?Przecież te płyty co wymieniłeś to syf.P45 Platinum i X48 biją na łep tego Asusa... :wink:Żebyś miał Msi P45 też byś polecał a ty masz Asusa...

(system) #18

Lepiej już nic nie mów bo sie kompromitujesz :slight_smile: Zero twardych argumentów i będziesz się tutaj pluł, tak się składa ze sa osoby mądrzejsze od ciebie i maja inne zdanie dot tego modelu Asusa :slight_smile: Wyniki podkręcania i mocne fazy zasilania przemawiają do ASUSa, technologia oszczedności pradu tez robi swoje

Przyjęło się raczej na tym forum głownie, na PurePC, PClabie etc maja odmienne opinie ... tutaj coraz więcej fanboyów i coraz więcej pseudo fachowców. Ja podsunąłem propozycje co do płyty a ty sie plujesz.

Tak! Jestem fanboy! Poczytałem opinie etc i wybrałem optymalna płytę! Jestem noob!

(Adalbert) #19

To była kolejna opcja do wyboru, więc nie ma co się pieklić, nikt nie pisze, że macie kupować tego Asusa (o którym chyba nikt nie może napisać, że jest syfem). Ja jestem fanboyem Foxconn'a P35A-S i co z tego? :slight_smile:

Osobiście wybrałbym XP HE, bo najtańszy, a w zupełności wystarczy na obecne zadania. Do Visty nie przekonałem się, dlatego nikogo nie będę do niej przekonywał, w przeciwieństwie do XP (który to system wyszedł Microsoftowi, bądź co bądź, w porządku).

Jak zastanawiasz się nad 4rdzeniami (w takim budżecie jak pisałem, można się już nimi interesować :slight_smile: ) to bierz tylko te zrobione w technologii 45nm (jakiś q9300 np). Kwota trochę rośnie, ale jak się chce mieć 4jaja to nie ma innego wyboru. :slight_smile:

Osobiście na Twoim miejscu, kupiłbym taniej tę skrzynkę (w granicach 2,5k) i za jakiś czas (1/2 lata) lekka modernizacja. Po do tego czasu i tak wszystko ładnie by chodziło i po modernizacji również (czego nie można by było powiedzieć w tym samym czasie o komputerze złożonym dzisiaj za 4k).

(system) #20

Jak juz Quada to Q6600 G0 i kręcić, ~3Ghz robi bez wiekszych problemow i ma 6MB cache.. Q9300 sie nie oplaca..