Nowy czy inwestujemy w stary komp?

Witam. Dane na temat mojego komputera ponizej.

Pytanie: czy da się coś z nim zrobić tzn dokupić nie wiem pamięć, płytę główną wymienić aby jeszcze parę lat przeżył czy lepiej zainwestować w nowy komputer. Komputer bedzie wyłącznie do neta, prac biurowych, ewentualnego oglądania filmów więc nie wiem czy jest sens kupowania jeśli ten jest jeszcze w miarę sprawny choć wolny.

Z góry wielkie dzięki

Komputer:

System operacyjny Microsoft Windows 2000 Professional

Dodatek service pack systemu operacyjnego Service Pack 4

DirectX 4.09.00.0900 (DirectX 9.0)

Płyta główna:

Typ procesora AMD Duron, 750 MHz (7.5 x 100)

Nazwa płyty głównej Lucky Star K7VAT (1 ISA, 5 PCI, 1 AGP, 3 DIMM)

Mikroukład płyty głównej VIA VT8363 Apollo KT133

Pamięć fizyczna 96 MB (SDRAM)

Typ BIOS’u Award Modular (10/12/00)

Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)

Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM2)

Port komunikacyjny Port drukarki (LPT1)

Ekran:

Karta wideo NVidia Riva TNT2 Model 64 (32 MB)

Akcelerator 3D nVIDIA RIVA TNT2 M64

Monitor Samsung SyncMaster 550(M)s [15" CRT] (HVBNB17039)

Multimedia:

Karta dźwiękowa VIA AC’97 Audio Controller [H]

Magazyn:

Kontroler IDE Kontroler VIA Bus Master IDE

Napęd dyskietek Stacja dyskietek

Dysk fizyczny WDC WD200BB-00AUA1 (18 GB, IDE)

Napęd dysków optycznych HL-DT-ST CD-ROM GCR-8520B (52x CD-ROM)

Napęd dysków optycznych HL-DT-ST CD-RW GCE-8481B (48x/24x/48x CD-RW)

Status dysków SMART OK

Partycje:

C: (NTFS) 15884 MB (6930 MB wolne)

D: (FAT32) 3195 MB (1940 MB wolne)

Rozmiar całkowity 19079 MB (8870 MB wolne)

Sieć:

Karta sieciowa WAN (PPP/SLIP) Interface (83.24.180.216)

Modem Conexant SoftK56 Data,Fax,Voice PCI Modem #2

Przede wszystkim ile na to kasy chcesz przeznaczyć? IMHO do zastosowań które podałeś wystarczy rozbudowa o RAM (ile to twoja sprawa, im wiecej tym lepiej oczywiście, ale bez przesady bo PC133 to slepa uliczka, do niczego lepszego już jej nie wsadzisz) i procesor, np Athlon 1,4 GHz Thunderbird - nic nowszego na te płyte nie wejdzie chyba. Koszt bedzie znikomy a do neta wystarczy.

Dodam że tych cześci co podalem raczej nie kupisz w sklepach, wiec pozostaje allegro. Nie wiem jak patrzysz na zakupy tego rodzaju - ja nie mam oporów ale są tacy co mają :slight_smile:

Z kasą to nie wiem ile, proszę o jakieś wskazówki, chyba tyle ile trzeba. Podejrzewam że i tak modernizacja wyjdzie taniej (??) niz zakup nowego za około np. 3 tys. zł. Czy mogę prosić o jakieś blizsze wskażówki (dokładniejsze) co i jak się nazywa.

Jeśli chodzi o procesor to podałem dośc dokładną nazwę. Jest to najwiekszy jaki zrobiło AMD przed wypuszczeniem serii Athlonów XP. Te ostatnie są już robione w innej technologii i płyty takie jak ty masz ich nie obsługują. Co do pamieci RAM musisz szukać pamieci PC-133 o wielkości minimum 256 MB. Całość nie powinna kosztować wiecej jak ok 300zł, tak mi się wydaje. Tyle bym zrobił w kwestii modernizacji tego kompa. wiecej pieniedzy nie ma sensu wkładać bo on i tak będzie nieporównywalnie wolniejszy od komputerów składanych obecnie. Jeśli pieniądze nie grają roli i możesz “wydać tyle ile trzeba” to składaj nowy w całości. Różnica w szybkości pracy będzie ogromna, czego byś nie kupił. Pytanie czy zależy ci na tym bardziej niż na tych 3 tysiącach zł które cię to będzie kosztowało.

Właśnie na Allegro znalazłam ofertę Atholn Thunderbird 1,4 za 1 zł (licytacja). Chyba się opłaca jak myślicie?

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=65670779

Złączono Posta : 26.09.2005 (Pon) 8:48

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=65303464 a to jest RAM - moze być???

Tak dokładnie, to te częsci o które chodzi! Procesor licytowałbym max do 200 zł (nie wiem czy to i tak nie za dużo), a pamięc do 100 zł. Wiecej na pewno nie są warte.

Do internetu,filmów i biura wystarczy dokupienie pamięci,ale jak chcesz robić coś więcej np. grać to nie obędzie się bez kupna nowej jednostki centralnej,bo nawet zasilacz będzie za słaby aby coś więcej uciągnąć

Wogóle to cały obecny postęp w informatyce jest przez gry,zobacz jakie one mają wymagania,min 256 MB pamięci dla starych gier,nowe już rządają min 512 MB Ram,do tego karta grafiki zgodna z DirectX 9.0