Nowy dysk - formatowanie i pozniejsze skopiowanie plikow

Witam.

Szukalem na forum, nie ma tematu, ktory mnie interesuje.

Kupuje niedlugo nowy dysk. Bedzie to SATA II prawdopodobnie 240 G. Teraz mam ATA 80 G. I mam w zwiazku z tym kilka pytan :

  • Czy bedzie konieczne posiadanie dyskietki ze sterownikami SATA II ? Bo podobno jezeli mam winde XP SP2 ( a taka mam ), to nie potrzeba dyskietki, gdyz instalator nie bedzie wymagal sterownikow podczas instalacji windy.

  • Zalozmy, ze nowy dysk mam juz podlaczony i jest on widoczny w windowsie ( ktory dziala caly czas oczywiscie na starym dysku ). Chcialbym teraz go sformatowac i utworzyc na nim partycje, aby skopiowac na niego pliki. Mozecie mi pokolei napisac co mam zrobic w tym celu ? Pamietam, ze trzeba wejsc : prawym na Moj komputer - zarzadzaj - kliknac na zarzadzanie dyskami i dalej juz nie kojarze. Co najpierw ? partycje rozszerzona , podstawowa ? jakos tak to bylo :stuck_out_tongue: dodam jeszcze, ze dysk docelowo ma wygladac tak : C - 5 G , D - reszta miejsca na dysku.

  • Mam plyte AsRock Uli 939 VSTA. Nie jestem pewien, czy obsluguje ona SATA czy SATA II, ale chyba SATA. Przypominam, ze nowy dysk to SATA II. Czy moga byc jakiekolwiek problemy z zainstalowaniem, odczytywaniem, dzialaniem dysku SATA II na plycie, ktora obsluguje tylko SATA ? ( bo ze w ogole plyty z SATA obsluguja dyski z SATA II to wiem )

  • Czy Windows XP SP2 odczyta poprawnie wszystkie GB jakie oferuje dysk 240 ( oczywiscie nie bedzie to 240 , lecz troche mniej, jestem tego swiadomy :wink: ) ?

Możesz zrobić to za pomocą programu Paragon Hard Disk Manager. Całość jest po angielsku, ale bardzo prosta. Zrób obraz dysku logicznego z windowsem i za pomocą tego obrazu utwórz partycję systemową na nowym dysku. W ten sposób będziesz miał z głowy instalację windy i jedną partycję. Co do następnej partycji to za pomocą reklamowanego wcześniej programu utwórz partycję rozszerzoną i skopiuj dane. Co do Sata/ sata II to za pomocą zworek możesz zmiejszyć transfer dysku (samsungi robią to z automatu bodajże) z 3 GB do 1,5 czyli dysk sata II ma transfer sata -> będzie działać. Windows nie będzie widział 240 gb bo dysk ma pojemność 240 000 MB a programowo 1 GB to 1024 MB i ztąd różnica. będzie ok 10% mniej.

art.4, dzieki za info o SATA ,SATA II.

Co do partycji, to nie skorzystam raczej z twojej propozycji, bo i tak musze reinstal windowsa zrobic, wiec zrobie to juz przy okazji montowania nowego dysku.

Złączono Posta : 09.11.2006 (Czw) 9:47

nikt wiecej nie wie ? :-o