Nowy dysk stary komputer 2.5 transfer dysku HELP

(Zmija741a) #1

Witam. Niedawno kupiłem nowy dysk twardy pod SATA2 (samsung HD502HJ - 16mb cache 500GB ) podłączyłem pod płytę główną która obsługuje Sata1 (AsRock P4v88+). Na tej płycie jest procesor Intel Celeron D325. I w tym jest problem wyniki w HDTune wychodzą ok 2.5 mb także masakrycznie wolno. Czy istnieje możliwość (bezpłatna najlepiej) aby przyspieszyć transfer). Aha i podczas testów HDTune obciążenie procesora wynosi ok. 98% także bardzo dużo. Patrzyłem czy dysk nie ma może badsectorów i wyniki są czyste żadnych badsectorów. Podłączyłem też nowy dysk do komputera siostry (Intel Pentium Dual Core, płyta z SATA2) i wyszedł mi transfer taki jaki powinien być czyli max. ok. 120 mb a obiążenie CPU wynosiło ok 3%. Pytanie moje to takie: Jakie funkcje wyłączyć albo jak ustawić zworki aby dysk działał jak powinien?

(Jjoasz) #2

zainstaluj SATA driver ver:3.00b z http://www.asrock.com/mb/download.asp?M ... 88%2b&o=XP

i w biosie wlacz tryb SATA/AHCI

(flaszer) #3

Sprawdź czy na nalepce na dysku jest narysowany tryb kompatybilności z Sata-1, jeżeli tak to wkładasz zworkę tak jak tego chcą, a dysk sam powinien się przełączyć do stosownego trybu.

(Zmija741a) #4

dobra dzięki clockwork za pomoc pomogło temat do zamknięcia