Nowy dysk wolniejszy od 5-letniego

Witam

Ostatnio zauważyłem że mój stary dysk zmniejszył się z 250GB(czyli ok 232) na 217, sformatowałem go ale dalej było 217 więc kupiłem nowy 320GB. Zrobiłem z ciekawości testy w HD Tune i wychodzi na to że ten nowy dysk jest bardzo wolny. Proszę o jakąś opinię co do tych screenów bo nie wiem czy mam coś z tym robić.

 

 

post-120016-0-42936200-1428712541_thumb.

post-120016-0-62100300-1428712558_thumb.

Prędkości tego starego podaje prawidłowo, a co z tym nowym to nie wiem… Może inny test? Jeśli masz Win7, otwórz cmd i wpisz " winsat disk -seq -write -drive c".  To samo możesz powtórzyć wpisując “read” zamiast “write”. Możliwe że tamten wynik jest błędnie podany przez program. Poczekaj też na opinie bardziej doświadczonych użytkowników :wink:

“-drive c”  w miejsce “c” mam wstawiać wszystkie partycje po kolei ?

 

Stary dysk kupiłeś co nie oznacza, że używany tylko wykonany w starej technologii (jak poprzedni) więc chodzi jak chodzi.

Hej,

  • A na którym z nich masz obecnie postawiony system?
  • Oba podłączone do tego samego rodzaju portu - ATA albo SATA?
  • Sterowniki do płyty głównej wgrane?
    Pozdrawiam,

Dimatheus

23% użycia procka w czasie testu ?

 

Tak z ciekawości zrobiłem u siebie. No i wyszły jaja.

 

Uzycie procka -1.0% (tak minus).

 

O kant […] te testy :stuck_out_tongue:

Hej,

To może wskazywać na brak zainstalowania sterowników do chipsetu płyty głównej i pracę dysku w trybie PIO.

Pozdrawiam,

Dimatheus

 

 

Obecnie mam system na WD320GB

Port zmieniałem kilka razy i wyniki bardzo podobne.

Sterowniki dopiero co zainstalowałem, zauważyłem że teraz mam dane w sekcji HEALT w programie HD Tune, wcześniej było pusto.

post-120016-0-16041700-1428756145_thumb.

Pokaż zakładkę Info

Proszę

post-120016-0-37725100-1428759079_thumb.

Hej,

A możesz pokazać dane z zakładki Health? Ewentualnie z programu CrystalDiskInfo?

Swoją drogą zmniejszone transfery na dysku systemowym w czasie testów są możliwe - system jest uruchomiony na dysku, pewnie działa antywirus skanujący odczytywane dane i tak dalej. Najlepiej prędkości dysku sprawdzać, gdy komputer uruchomiony jest z systemu LiveCD.

Pozdrawiam,

Dimatheus

  1. takie testy wykonujesz tylko na dyskach podpiętych jako drugi (nie systemiowy)

  2. potrzebny cały smart tego dysku

Weź moze zacznij od początku i powiedz jaki masz system, jaka płytę/procesor/ram i która wersje bios.

Podepnij obydwa dyski, skopiuj duzy plik (np film DVD albo obraz ISO) miedzy nowym a starym dyskiem i będziesz widział prawdziwy transfer. Kolejna sprawa to ustawienia bios, nie masz przypadkiem starej płyty z ustawionym trybem IDE zamiast ahci? Szukałeś nowszego firmware do dysku?

Czytałeś opinie na temat twojego “nowego” dysku? http://goo.gl/7A8JMk

Zwróć uwagę na daty.

Testy wykonywałem z poziomu systemu Windows 7 który jest zainstalowany na tym nowym dysku. Zrobiłem defragmentację i już tak nie skacze transfer, teraz wyniki są na równym poziomie bez drastycznych spadków. W programie HD tune wyszło średnio 94.4 MB/s.

Dzięki za pomoc.