Nowy firmware - czy to się opłaca?

Witam. Jestem dumnym posiadaczem aparatu Canon PS A630. Ostatnio zastanawialem się nad wgraniem nowego oprogramowania do aparatu, dzięki któremu zyskałbym kilka dodatkowych funkcji. Jednak czy taka operacja jest bezpieczna i warta ryzyka? Czy ktoś z was już się zajmował czymś takim?

Bodajże masz na myśli chdk.

Warto z pewnością, 99 % bezpieczeństwa. 1% to to, że złamie ci się karta w czytniku… 8)

Jeżeli te dodatkowe funkcje są ci potrzebne to aktualizuj. Pamiętaj tylko o dobrych bateriach bo jak padną w trakcie aktualizacji to… #-o

A gdzie znalazłeś nowe oprogramowanie do A630 ? bo na stronie Canon’a takiego nie ma.

O stąd :slight_smile:

Nie wiesz - nie wypowiadaj się.

Ten niby firmware to tylko nakładka na oprogramowanie Canon’a. W zasadzie wgrywa się na główny katalog karty SB 2 pliki z nakładką. Potem uruchamiamy aparat w trybie przeglądania zdjęć, MENU i Firm Update. Cała aktualizacja trwa około 1 sekundę.

To, że padnie w trakcie aktualki jest mniejsze od trafienia 5 w express lotka.

Dokładnie.

Właśnie bawiłem się tym softem z A710IS i powiem szczerze że poza zapisem zdjęć w RAW to nic szczególnego.

Spolszczenie posiada spore błędy i ogólnie MENU jest mało czytelne.

Myślę że jeśli ktoś robi dużo zdjęć to z pewnością warto pobawić się tym softem bo możliwości jest sporo, a RAW najbardziej zachęca do zabawy.

Kompresja filmików to tragedia, lepiej użyć darmowego Dr.DivX.

No ja to chciałem zrobić tylko ze względu na Wskaźnik zużycia baterii. A moze jest jakaś nakładka do Canona, która dodaje tylko tę funkcję?

Czytalem też w opisie tego “nieformalnego” firmware, że czas naświetlania zwiększony jest do maks. 65 s. !!

Też mi tego wskaźnika brakuje, a co do RAW to moje emocje już opadły bo po zrobieniu kilkunastu zdjęć RAW (CRW) i porównaniu ich z JPG (aparat po kliknięciu robi równocześnie dwa zdjęcia, RAW i JPG) muszę stwierdzić że JPG’i są zdecydowanie ładniejsze.

Jeśli ktoś nie wierzy to niech zrobi kilka zdjęć i powiększy kilkakrotnie jakiś przedmiot na zdjęciu, a różnicę zobaczy bez szczególnego wpatrywania się w zdjęcie.

No i na tym polega RAW :slight_smile: , jest to “czyste” zdjęcie z matrycy , bez kompresji.

http://pl.wikipedia.org/wiki/RAW

W raw’ach aparat nie “ulepsza” zdjęcia , wyostrzając go itp.

Stealth , wiem co to RAW.

Zdjęcie RAW (CRW) poddałem kompresji do DNG i tak naprawdę to nie widzę żadnej różnicy porównując ze zdjęciem JPG poza tym że DNG waży prawie 4 razy tyle co JPG.

DNG następnie poddałem kompresji do JPG i dalej nie widzę zmian poza tym że JPG z DNG waży niespełna 2 razy tyle co DNG.

Wiem że RAW jest formatem bezstratnym, a w JPG traci się wiele danych, ale jakoś w zdjęciach które zrobiłem nie widzę różnicy.

Prawdopodobnie wytrawny fotografik dostrzeże to czego ja nie widzę. Mi wystarczą takie zdjęcia jakie robi aparat, a Canon A710IS robi je świetnie, nawet w JPG :lol:

różnica, jak różnica, ale spróbuj JPG i RAW rozjaśnić o powiedzmy 3EV i wtedy porównaj jakość zdjęć