Nowy firmware - czy to się opłaca?


(Jason X) #1

Witam. Jestem dumnym posiadaczem aparatu Canon PS A630. Ostatnio zastanawialem się nad wgraniem nowego oprogramowania do aparatu, dzięki któremu zyskałbym kilka dodatkowych funkcji. Jednak czy taka operacja jest bezpieczna i warta ryzyka? Czy ktoś z was już się zajmował czymś takim?


(Kpr2877) #2

Bodajże masz na myśli chdk.

Warto z pewnością, 99 % bezpieczeństwa. 1% to to, że złamie ci się karta w czytniku.. 8)


(zbyl) #3

Jeżeli te dodatkowe funkcje są ci potrzebne to aktualizuj. Pamiętaj tylko o dobrych bateriach bo jak padną w trakcie aktualizacji to... #-o


(Unga Unga) #4

A gdzie znalazłeś nowe oprogramowanie do A630 ? bo na stronie Canon'a takiego nie ma.


(Jason X) #5

O stąd :slight_smile:


(Kpr2877) #6

Nie wiesz - nie wypowiadaj się.

Ten niby firmware to tylko nakładka na oprogramowanie Canon'a. W zasadzie wgrywa się na główny katalog karty SB 2 pliki z nakładką. Potem uruchamiamy aparat w trybie przeglądania zdjęć, MENU i Firm Update. Cała aktualizacja trwa około 1 sekundę.

To, że padnie w trakcie aktualki jest mniejsze od trafienia 5 w express lotka.


(Unga Unga) #7

Dokładnie.

Właśnie bawiłem się tym softem z A710IS i powiem szczerze że poza zapisem zdjęć w RAW to nic szczególnego.

Spolszczenie posiada spore błędy i ogólnie MENU jest mało czytelne.

Myślę że jeśli ktoś robi dużo zdjęć to z pewnością warto pobawić się tym softem bo możliwości jest sporo, a RAW najbardziej zachęca do zabawy.

Kompresja filmików to tragedia, lepiej użyć darmowego Dr.DivX.


(Jason X) #8

No ja to chciałem zrobić tylko ze względu na Wskaźnik zużycia baterii. A moze jest jakaś nakładka do Canona, która dodaje tylko tę funkcję?

Czytalem też w opisie tego "nieformalnego" firmware, że czas naświetlania zwiększony jest do maks. 65 s. !!


(Unga Unga) #9

Też mi tego wskaźnika brakuje, a co do RAW to moje emocje już opadły bo po zrobieniu kilkunastu zdjęć RAW (CRW) i porównaniu ich z JPG (aparat po kliknięciu robi równocześnie dwa zdjęcia, RAW i JPG) muszę stwierdzić że JPG'i są zdecydowanie ładniejsze.

Jeśli ktoś nie wierzy to niech zrobi kilka zdjęć i powiększy kilkakrotnie jakiś przedmiot na zdjęciu, a różnicę zobaczy bez szczególnego wpatrywania się w zdjęcie.


(Fingerboarding) #10

No i na tym polega RAW :slight_smile: , jest to "czyste" zdjęcie z matrycy , bez kompresji.

W raw'ach aparat nie "ulepsza" zdjęcia , wyostrzając go itp.


(Unga Unga) #11

Stealth , wiem co to RAW.

Zdjęcie RAW (CRW) poddałem kompresji do DNG i tak naprawdę to nie widzę żadnej różnicy porównując ze zdjęciem JPG poza tym że DNG waży prawie 4 razy tyle co JPG.

DNG następnie poddałem kompresji do JPG i dalej nie widzę zmian poza tym że JPG z DNG waży niespełna 2 razy tyle co DNG.

Wiem że RAW jest formatem bezstratnym, a w JPG traci się wiele danych, ale jakoś w zdjęciach które zrobiłem nie widzę różnicy.

Prawdopodobnie wytrawny fotografik dostrzeże to czego ja nie widzę. Mi wystarczą takie zdjęcia jakie robi aparat, a Canon A710IS robi je świetnie, nawet w JPG :lol:


(Airborn) #12

różnica, jak różnica, ale spróbuj JPG i RAW rozjaśnić o powiedzmy 3EV i wtedy porównaj jakość zdjęć