Nowy komputer - który procesor AMD wybrać?

Jako że Athlon 64 3000+ pomału przestaje wystarczać :lol: , od nieco ponad miesiąca obserwuję ceny i mając na oku kilka procków AMD chciałbym zapytać o Waszą opinię. Założeniem przy kupnie nowego komputera (tzn. procek + płyta główna + pamięć + grafika + zasilacz, dysk już jest) jest jego przeznaczenie ogólne, czyli niekoniecznie priorytetem muszą być gry, warto też mieć na uwadze, że będzie to zakup raczej na długą perspektywę czasową. Po zakupie dysku pozostały budżet to ok. 1720 zł. Wychodzę też z założenia, że jeśli naprawdę warto do czegoś dołożyć np. 30-50 zł, to można to zrobić. 8)

Na chwilę obecną mam na oku takie oto podzespoły (ceny na dzień 21.01.):

Gigabyte GA-970A-UD3 - 366 zł

2 x 4 GB Corsair Vengeance XMP CL9 1600 MHz - 180 zł

Asus Radeon HD 6770 DirectCU - 439 zł

OCZ ZS 650W - 268 zł

a procki, których ceny obserwuję, to:

Athlon II X4 640 - 419 zł

FX-4100 - 455 zł

Phenom II X4 960T BE - 469 zł (w chwili obecnej w niego celuję)

i ewentualnie Phenom II X6 1045T - 522 zł (ponad wspomniany budżet).

Pytania, które mi się nasuwają:

1.1. Co z tymi prockami? :smiley: Oglądając różne benchmarki i testy, nie jest dla mnie jednoznacznie oczywiste, że FX jest gorszy np. od Phenoma II X4 955. Przede wszystkim tak: w Athlona wydaje mi się, że nie warto chyba już specjalnie się pchać, ale jak się mają do niego FX i Phenom? Czy jest zauważalna różnica między nimi wszystkimi? Może nie zawsze najnowsze jest najlepsze, ale czy uważacie, że ten FX-4100 byłby dziadowski w tym zestawie? :slight_smile:

1.2. Wieść niesie, że owy 960T BE ma 6 rdzeni. Czy często udaje się odblokować te 2 rdzenie i czy ma znaczenie konkretny kod produktu? W tym przypadku jest to HD96ZTWFGRBOX.

1.3. Ponieważ podchodzę sceptycznie do posiadania szczęścia w odblokowywaniu wyłączonych rdzeni (a dokładniej do ich pełnej sprawności), spoglądając nieco ponad granicę budżetu zauważyłem Phenoma II X6 1045T , o taktowaniu 2,7-3,2 GHz i tutaj pytanie, czy nie lepiej dorzucić te ok. 50 zł i mieć pewność tych 6 rdzeni? 960T BE ma co prawda troszkę wyższy zegar 3,0-3,4 GHz, ale nie chcę polegać na tym, czy będę miał farta i uda się go odblokować.

1.4. W związku z powyższym z kolei nasuwa się: 960T jest Black Edition, 1045T nie jest. Biorę pod uwagę możliwość podkręcania kiedyś tam, ale nie jakiegoś znowu ekstremalnego. Jakie orientacyjnie są możliwości przetaktowywania tych procków?

  1. Chciałbym mieć możliwość odpalania gier (również najnowszych) w najwyższych detalach, w rozdzielczości 1280x1024. Nie jest mi niezbędny anti-aliasing. Jak względem tych wymagań ma się HD 6770? Czy nie wystarczyłby np. HD 6670? Jak wspominałem, gry nie są priorytetem. Czy ewentualnie warto byłoby poczekać na odpowiednik tego segmentu z rodziny HD 7000? Mogę zdobyć jakąś tymczasową grafikę zastępczą.

  2. Jaką mniej więcej moc powinien mieć zasilacz takiego zestawu (z uwzględnieniem NIEekstremalnego OC proca i grafy)? Podałem OCZ ZS 650W, ponieważ marka wydaje mi się sensowna, a cena niższa niż np. OCZ ModXStream Pro 600W.

Gdyby ktoś mógł się odnieść do powyższych wątpliwości bądź miał jakieś uwagi (np. wobec wyboru płyty głównej), byłoby miło. :smiley:

Pytanie nr. 2 …jesli chodzi o grafike to sam posiadam Asusa HD 6670 i nie narzekam…w battlefielda 3 gram na najwyzszych detalach i nie zauwazylem zadnych problemow.Oczywiscie nie ma co liczyc na to ze caly czas tak bedzie bo najnowsze gry potrafia byc bardzo zasobozerne i z biegiem czasu nasza karta bedzie obslugiwac coraz mniej efektow…ale jesli masz ograniczony budzet to moim zdaniem smialo mozesz kupic HD 6670.

Co do procesora:

Na allegro jest sklep który otwiera pudełka i sprawdza procesory, dostajesz gwarancję na odblokowanie rdzeni i ich sprawność. Ale 960t jest u nich o około 100zł droższy w takim wypadku niż cena którą podałeś.

Moim zdaniem te 6 rdzieni nie jest potrzebne , sam miałem ochote na tego x6 , ale kupiłem phenoma 2 x4 955 be . Jeśli nie masz zamiaru drastycznie go kręcic tak jak ja :stuck_out_tongue: tzn mnożnikeim 3, 9 mi wystarcza . Pozatym zadna gra nie wykorzystuje 6 rdzeni jak juz cos to gora 4 np crisis 2 , ale to chyba wyjątek , więc dołożyłbym do lepszej grafiki !!

Najbardziej opłaca się Phenom II X4 Black Edition 960T. Posiada taki sam rdzeń Thuban ale ma zablokowane 2 rdzenie. Przy odrobinie szczęścia można mieć 5 albo nawet 6 rdzeni za cenę 4. :slight_smile: