Nowy komputer Win 7 licecja OEM a modernizacja

Z artykułu zamieszczonego na vortalu wynika że można legalnie spiracić windowsa 7 “legalnie” to znaczy dokupując jakiś podzespół pirace windowsa. Tylko artykuł jest ogólny a ja mam kilka szczegółowych pytań jakich podzespołów mi nie wolno ruszać? Dawniej Windows był przypisany do płyty głównej a teraz wygląda na to że przy wymienianiu grafiki pirace windowsa ciekawe czy jak ramu dokupie też go piraace.

Uświadomcie mnie bo nie wiem czy inwestować 500zł czy złotówkę w winde nowy komputer sie składa.

:slight_smile: a gdzie to jest napisane, nigdy nigdzie nie było napisane że system przypisuje sie tylko do płyty głównej, przypisuje sie do całego sprzętu, jedynie z doświadczenia użytkowników można stwierdzić że się przypisuje głównie do płyty głównej ponieważ to podstawowy i główny składnik komputera, tym samym można stwierdzić że wymieniając płytę główną tworzysz całkowicie nowy sprzęt na którym nie możesz już aktywować poprzedniego systemu OEM, tak samo jest w przypadku windows 7

Płytę główną też niby można wymienić, choć Microsoft niechętnie na to patrzy.

Windows jest przypisany do tego komputera, na obudowie którego jest nalepka z licencją. Podzespoły można wymieniać, lecz bez przesady co do częstości.

Nie można wymieniać, co się chce.

16.11.2009 roku Tomek Bryja w aktualnościach napisał …“Jak zauważył zarówno Paul Thurrot, jak i Ed Bott (Microsoft MVP), wraz z premierą Windows 7 zmieniły się warunki licencji OEM - Microsoft odebrał prawo indywidualnym użytkownikom do nabywania i instalowania systemów w wersji OEM na samodzielnie składanych lub modernizowanych komputerach”… Czy ktoś wie co dalej z tym tematem. Bo jednoznacznej interpretacji do tej pory nigdzie nie znalazłem. Kupiłem komputer w sierpniu w Gralu bez systemu, bo czekałem na W7. Czy teraz mogę do niego dokupić w tym samym Gralu W7 OEM i czy będzie to zgodne z licencją?

Witam! Wymieniłem płytę główną. Aktywując mój XP home podzcas rozmowy telefonicznej z konsultantem podałem info o wymianie płyty i zostało ono przyjęte - aktywacja przebiegła bezproblemowo.

Być może taka sytuacja jest możliwa w przypadku Win 7.

Pozdrawiam

MSGdynia Mnie również chodzi o ten artykuł. co do twojego pytania to możesz kupić taki system i będzie legalny jednak najprawdopodobniej jeżeli po instalacji systemu coś wymienisz w komputerze to już będziesz miał pirata

Szkoda, że Tomek B nie “inwigiluje” dalej polskiego Oddziału Microsoftu w tej sprawie. Z tego co napisał warunki licencji OEM W7 są zdecydowanie niekorzystne dla składaczy.

@MSgdynia

Nie rozumiesz tego cytatu?

Nie chodzi w nim o to że po kupnie OEMa nie wolno ci modernizować komputera tylko wręcz że nie masz prawa używać takiego OEMa. W cytowanym newsie było jasno wyjaśnione czego dotyczą zmiany w licencji. Licencje OEM na system może kupić jedynie tzw. system-builder (osoba składająca komputer, do tej pory traktowana jako zwykły użytkownik skladająco nawet SOBIE komputer), może on zainstalować na nowo złożonym komputerze owy system z licencją OEM ale żeby dało się go legalnie używać komputer taki musi zostać odsprzedany osobie trzeciej, nie może być używany przez owego system-buildera który komputer złożył.

Jaki z tego morał? Chcesz samemu sobie kupić windowsa? Musisz kupić wersję BOX.

Co do “przypisania” się windowsa to przypisywał się on do płyty głównej, grafikę, ram czy dysk można/można było (niepotrzebne skreślić) śmiało wymieniać.

Co do RAMu to nie ma problemu, ponieważ to mało istotna zmiana sprzętowa a poza tym sama płyta główna obsługuje maksymalną ilość RAMu i myślę, że system podczas aktywacji, sporządzając raport na temat sprzętu bierze pod uwagę taką rzecz. Tak samo wymiana dysku nie powinna mieć wpływu na utratę licencji.

Do tego dochodzi określona liczba aktywacji, więc Microsoft uwzględnia zmiany sprzętowe, których możesz dokonać określoną ilość razy, potem system się już nie aktywuje, ponieważ limit ilości aktywacji na zmodernizowanym sprzęcie będzie wyczerpany. Pamiętaj jednak, że płyta główna jest najważniejszą częścią komputera, dlatego wymiana płyty głównej równoważna jest z wygaśnięciem ważności licencji.

Pozdrawiam!