Nowy laptop - i problem!

Witam !

Ostatnio kupiłem laptopa i od razu mam problem.

Kiedy pierwszy raz uruchomiłem włożyłem płytkę CD z Windows XP to w pewnym momencie wyskoczył mi błąd i dalej nie chciał się zainstalować. Podczas drugiej próby wszystko idzie ok, system sie instaluje. Jednak uruchamiam notebooka i jest Windows jest następny problem, laptop nie widzi kości pamięci. Otóż mam zainstalowane 4GB RAMu a Windows widzi tylko 3GB, jednak sprawdziłem w BIOSIE i tam widać 4GB. Nie wiem co jest ? Co może być tego przyczyną ? Myślicie że Vista by tu coś pomogła ?

Dodam jeszcze że sprawdzałem to wszystko w Evereście i tam też wykrywa 3GB.

Co możecie na ten temat powiedzieć ?

Druga sprawa jest taka że, możecie napisać jakieś wskazówki jak użytkować notebooka, na co uważać aby dobrze służył ?

Jednak bardziej zależy mi abyście cos powiedzieli na temat tej pamięci.

W razie pytań zadawać postaram się odpowiedzieć :slight_smile:

Masz Windowsa XP zapewne w wersji 32-bitowej, a ta wersja nie obsługuje 4GB ramu

Nie wiem dokładnie jak jest z Vistą ale jeśłi chodzi o XP to taką wielkość ramu obsłuży jedynie wersja 64-bitowa

Pozdrawiam

Dodam jeszcze że dokładny model laptopa to ASUS S96S

JAki masz system?

XP x86 wykrywa tylko do 3GB RAM.

A jeśli zainstaluje Vistę 32bit to będzie widział to 4GB pamięci czy też nie bardzo ? Ale dzięki za takie info :slight_smile: Jeśli możesz jeszcze coś powiedzieć to z chęcią posłucham !

Jeśli chcesz aby system wykrywał ci 4GB ramu, musisz zmienić go na wersję 64-bitową (Vistę lub XP)

Ten drugi jeśli dobrze pamiętam jest tylko w wersji angielskiej

Mam jeszcze pytanie, mam Windows Vista na DVD i jak sprawdzić ile ona ma bitów ?

uwaga !!

Teraz z Laptopami są sprzedawane systemy operacyjne Windows XP Home. I w tym problem. Jeśli masz windowsa XP Home to zawsze będzie ci widział max 3GB RAM. Bo wersja XP Home jest do 3 gb ram, natomiat XP Professional do 8gb.

Jedyną radą jest zainstalowanie XP professional, lub Visty (nie polecam). Musisz się zaopatrzyć w professionala. :slight_smile:

PS Tu nie chodzi o wersję czy 3 czy 64 to dotyczy procesora. XP Professional 32 bit załatwi sprawę.

a jakiej firmy lap?

Co ty gadasz … Mam orginalnego Xp Profesionala 32 bitowego i widzi mi 3.5 gb ramu z kawałekiem … A wsadzone mam 4x 1 Gb … :slight_smile:

Potrzebny jest system 64 bitowy :slight_smile:

Nie załatwi bo system 32bitowe są w stanie zaadresować tylko 4GB pamięci operacyjnej (oczywiście RAM + plik wymiany) a system 64bitowe dużo więcej (nie pamiętam ile ale na pewno więcej niż 8GB bo to się jakoś w pierwiastkach liczy).