Nowy monitor. LCD czy LED

(Radziu Lg) #1

Witam przymierzam się do kupna nowego monitora, na tą imprezę mam do wydania max 420zł. I mam problem chcę kupić monitor tak aby starczył na dobre kilka lat. Tak jak mój zasłużony Fujitsu, dziadek pewno pociągnie jeszcze kilka następnych lat ale ja mam już ambicje na coś większego tzn. z 17" chcę przejść na coś koło 18.5" - 20". Dość sporo stron przewałkowałem na forum jeśli chodzi o podobny temat, ale jak każdy chciałbym we własnym zakresie zaczerpnąć informacji.

Monitor ma być głównie do do gier typu FPS, oraz codziennego surfingu po internecie czy pracy w exelu/wordzie.

Na oku mam cały czas monitory LCD i LED, ale co do jakości to przekonam się jutro ponieważ chciałbym zobaczyć monitor ledowy na własne oczy, czyli robię wypad do Media. Lecz na wstępie i tak chciałbym wiedzieć co nieco czy te klasyczne LCD na podświetleniach LED to są warte wchodzenia w temat ? Czy dają rade one w FPS-ach ? Wiem, że wiele ludzi sobie chwali je jesli chodzi o oglądanie filmów a inni mówi, że jest to prawie to samo co LCD, sam już nie wiem :frowning:

Tak jak wcześniej wspomniałem monitor do 420 zł priorytetem musi być wejście DVI. Niżej zapodam oferty monitorów które mnie zaciekawiły, prosił bym o korektę czy te modele są opłacalne.

LED: BENQ GL940M, LG E1940S-PN

LCD: Acer HD X203H, Gateway HD HX2000

Gdyby ktoś miał sprawdzony sprzęt wiedział by, że jest naprawdę warty to prosił bym także o zaprezentowanie go. Trochę na jego temat + model.

Pozdrawiam.

(system) #2

fajny ten http://www.electro.pl/produkt-LG_Monito ... e7f80954ff

ale zobacz jeszcze ten

(kamil_w) #3

1. Nie jest to prawie to samo, bo to JEST to samo. LED to tylko sposób podświetlenia matrycy. Jakby nie patrzeć to jest to wciąż matryca LCD.

2. Oba wymienione przez ciebie monitory z podświetleniem LED nie są nawet warte rozważania. Po co Ci monitor tych rozmiarów z rozdzielczością HDReady? ;|

3. Skoro ma to być monitor do gier, internetu i pracy w pakiecie biurowym to nie widzę sensu brania monitora panoramicznego - strony w Internecie będą po bokach puste, w Wordzie również będzie po bokach niewykorzystana przestrzeń (już nie raz wyzywałem na to i wciąż uważam, że te "magiczne wstążki" z office'a powinny być z lewej lub prawej strony, a nie u góry okna). Warto rozważyć zakup monitora z matrycą o proporcjach 5:4 lub 4:3.

Tu jest ciekawa oferta:

http://www.marwiz.pl/index.php?products ... od_id=2047

Jest to monitor z dobrą matrycą PVA, a nie jakimś tam TFT. Odwzorowanie kolorów jest znacznie lepsze, kąty widzenia pełne... wadą może być to, że przy dynamicznych grach FPS można zauważyć delikatne smużenie - tak przynajmniej wynika z komentarzy na skapiec.pl, ale nie wiem czy bym się tym przejmował. Korzystam m.in. z monitora Samsung 193P+ o podobnej matrycy i jakoś nie uważam, że smużenie jest jakieś okropnie wielkie (a wręcz prawie niezauważalne)

Zwróć uwagę na to, że jest to niestety model powystawowy, ale i tak bym się nad nim zastanowił (najpierw można się skontaktować ze sklepem i wypytać co i w jakim stanie jest).

Jeśli już musisz mieć coś w formacie 16:9 lub 16:10 to rozważ zakup jednego z tych modeli:

http://www.skapiec.pl/site/compare/12/5 ... 71072.html

Spośród powyższego zestawienia ja rozważania zacząłbym od dwóch modeli:

• AOC E2236Vwa,

• Acer V223HQBOBD.

Posiadają one matową matrycę dzięki czemu można komfortowo pracować na komputerze nawet w mocno oświetlonym pomieszczeniu.

EDIT:

Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z tego, że za takie pieniądze żadnej rewelacji nie dostaniesz? (choć ten samsung z wystawy jest już z klasy średniej)

(A Woda93) #4

a ja zapodam link do wyjaśnienia różnic miedzy led a lcd i czy warto się w to bawić:

http://archcenter.org.pl/2010/12/29/tel ... -oszustwo/

(Radziu Lg) #5

kamil_w, A woda93 dziękuje za linki i wytłumaczenie co jest co, bardzo mi pomogliście więc teoretycznie wiem na czym stoję jutro przekonam się w praktyce bo przyznam nigdy na oczy monitora ledowego nie widziałem.