Nowy napęd sprawia problemy w komputerze

Witam!

Jak zwykle mam ciekawy, choć irytujący problem, który przedstawia się następująco: jest sobie stary komputer i ma dwa dyski i dwa napędy optyczne wszystko podłączone przez ATA (dyski na jednej taśmie i napędy razem na drugiej). Jeden z napędów został wymieniony na nagrywarkę dvd i od tego czasu nie działa, tzn. sam gdy jest podłączony na taśmie to wtedy działa i komputer się uruchamia ale tylko, gdy jest w nim jakaś płyta włożona inaczej zawiesza się podczas ładowania systemu gdy niebieski pasek się przesówa i koniec. Gdy natomiast są podłączone oba to jednego nie wykrywa a nagrywarka DVD Pioniera w BIOSie wyświetla się pod długą nazwą złożoną z losowych cyfr i liter i wtedy windows sie nie ładuje w ogóle. Próbowałem już bawić się we wszelkie przestawiania zworek w każdą stronę i efekt jest taki sam. Dawniej był napęd dvd zamisat nagrywarki i wszystko działało prawidłowo. Czy jest możliwe że ten nowy napęd jest felerny i dlatego tak się zachowuje czy może płyta go w jakiś sposób nie prawidłowo obsłujuje bo jest za nowy i stąd ten problem?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

najprawdopodobniej zasilacz nie wyrabia napisz jaki masz zasilacz i pozostałą konfiguracje kompa

To nowe napędy biorą więcej prądu w stanie spoczynku niż stare? Nie słyszałem jeszce takiej wersji. Niestety w tej chwili nie jestem w stanie podać konfiguracji, ale jest tam Celeron 1GHz więc stary dość. Dziwne jest to, że potrzebna jest płyta przy starcie i że stary napęd dvd działa normlanie a tylko z nowym są problemy.

no całkiem możliwe, nie podałeś modelu nagrywarki jaką masz aktualnie, różnią się czasem znacząco, a dla kiepskiego zasilacza każdy dodatkowy watdo dużo i może spowodować przez to kompletne unieruchomienie całego komputera

slawolp , nową nagrywarkę ustaw zworką jako MASTER (MA) i podłącz ją do ostatniej wtyczki taśmy IDE (nie do środkowej).

Drugi napęd podłącz do środkowej wtyczki taśmy IDE i ustaw go zworką jako SLAVE (SL).

^^ Były chyba wszystkie sposoby wypróbowane już jeśli chodzi o te kombinacje, ale dla pewności jeszcze tak ustawię, choć już nie teraz, bo nie mam fizycznego dostępu teraz do komputera.