Nowy procesor - opłacalny?

Witajcie. Moja aktualna specyfikacja komputera to:

Płyta główna: Gigabyte EP45-DS3L,

Procesor: Intel Core 2 Duo E7300 @ 2,66 GHz,

Grafika: Asus Radeon HD 7770 1GB DDR5 OC,

Pamięć RAM: 6 GB DDR2 Good Ram + Kingston,

Zasilacz: Chieftec 450W.

I mam do Was pytanie, czy opłaca się wymiana procesora na jakiś Core 2 Quad? Niestety moja płyta główna obsługuję gniazdo lga775 więc lepszy procesor nie wchodzi w grę. Raczej wymiana płyty głównej razem z RAMami, aby kupić jakiś Core i3 przynajmniej również nie wchodzi w rachubę :wink:

Niestety, nie opłaca się. Chyba, że wyrwałbyś C2D z serii E8xxx dość tanio.

A dlaczego proponujesz 2-rdzeniowy jeśli Quad jest 4-ro? Słabo się znam i chciałbym się dowiedzieć szczegółów :slight_smile:

Ilość rdzeni to nie wszystko. To raz, a dwa inwestowanie w starą platformę jest ekonomicznie nieuzasadnione.

Jeśli chcesz ożywić swoją platformę to możesz się pokusić o zakup tego quada: Q6600, ten procek nie ustępuje nowszym modelom Phenom II, jeden z najlepszych wyborów na LGA775.

nie opłaca Ci się zmieniać procesora na ta podstawkę chyba że trafiłbyś na okazję (cenową). Lepiej podlicz wartość posiadanej pamięci ram+procesor+płyta główna i dodajj do kasy którą mogłeś wydać na ten “nwy” procesor. I zobacz ile Ci brakuje na płytę z nową podstawką (intel lga 1155 lub amd am3+) z jakimś przyzwoitym proesorem (niekonieznie core i3, od intela całkiem dobre są nowe pentiumy g2120) i 4GB ddr3

Nie opłaca się inwestować w dziadka LGA775, zachowując dysk, zasilacz, ew. grafikę, obudowę i system za kilka stów możesz złożyć zestaw (mb+cpu+ram), który będzie sporo lepszy od Twojego obecnego sprzętu a za trochę więcej rozłoży go na łopatki ;).

Jeśli nie podkręcasz, płytka na H61 spokojnie Ci wystarczy (ja swoją wyrwałem za 136zł pół roku temu), jeśli jednak kręcisz - za ok. 3 stówy kupisz płytę ASRock P67 Pro3, która pozwoli Ci na wyciśnięcie dobrych kilku GHz :).

Procek (jak nie będziesz podkręcał) możesz wziąć albo w/w Pentiuma albo i3-2120. Jak będziesz kręcił - weź Core i5 2500K (chyba że jest coś nowszego do dobrego O/C).

W pamięciach zbytnio się nie orientuję, więc takowych Ci niestety nie doradzę, lecz 6-8GB DDR3 nie będzie kosztowało majątku.

Jeśli jednak koniecznie musisz zostać przy 775, spróbuj wyrwać C2D E8400 i go nieco podkręcić, rzekomo te procki bardzo przyjemnie się kręcą. Moim zdaniem Core 2 Quad nie opłaca się brać. Za dużo prądu to żre w stosunku do jego wydajności a o podkręcaniu na box chłodzeniu nawet nie ma co mówić :D.

To w takim razie jaką polecilibyście mi MOBO oraz procesor? :slight_smile: Od razu mówię, że żadnego OC nie planuję.

Podaj jakim budżetem dysponujesz, oczywiście nie zapomnij że ze zmianą płyty i kupnem procesora będziesz musiał dokupić nowe pamięci.

damsonv , z obecnego zestawu zasilacz i karta graficzna powinny być super.

Procesor:

Intel Pentium G2120 /3.1GHz, 3MB, LGA1155, BOX/

310 zł

Płyta główna:

AsRock B75 Pro3 /intel B75, LGA1155/

265 zł


ceny z esc.pl

Ten Pentium będzie wydajniejszy od Core 2 Quad. Jaki masz budżet?

Na razie chcę się rozeznać cenowo jak to wygląda bo nie wiem, ile będę miał pieniędzy na nowe części. Pewnie jak każdemu zależy mi na jak najmniejszym wydatku, a w zamian oczekuję w miarę mocnego sprzętu :wink: Komputer służy mi praktycznie do grania (Battlefield 3) oraz czasem do pracy (programy graficzne rastrowe) więc po prostu chcę osiągać dobre wyniki w wymagających gierkach.

Jasne, wiem o tym :slight_smile:

To może coś takiego:

http://www.morele.net/procesor-intel-co … 25-514377/

http://www.morele.net/plyta-glowna-asro … o3-471781/

http://www.morele.net/pamiec-corsair-4g … c9-356344/

Nie wiem czy wszystkie płyty główne pasują do każdej obudowy więc pokażę jaką ja mam w razie czego :wink: Mode Com Feel 607MM

edit//

Troszkę poszperałem, poczytałem i coś takiego wyczarowałem :slight_smile: Jak myślicie, dobry zestaw? Cena nawet interesująca. Ramu bym dokupił więcej po sprzedaży starych części.

Jak dla mnie lepiej Core i3 3-generacji i płytę na chipsecie B75. Powiedzmy Core i3-3220 (449zł) + AsRock B75 Pro3 (245zł) + Crucial 4GB 1333MHz CL9 Ballistix (95zł), ceny z esc.pl

Procesora tak czy siak nie podkręcisz, więc przepłacanie za płytę nie ma sensu.

Dzięki @Longhorn2009 :wink: Poczekam jeszcze na opinie innych użytkowników.

damsonv , Longhorn2009 dobrze mówi. Sam posiadam AsRock B75 Pro3-M i polecam.

Według Waszych porad cenowo wygląda to tak,

Bardzo mi się podoba cena za wszystko :smiley: Czyli taki zestaw byłby dobry?

Tak, procesor jest dużo wydajniejszy od twojego obecnego.

Płytę lepiej weź w wersji Pro3, a nie Pro3-M.

Ktoś jeszcze chciałby dołożyć swoje “3 grosze”? :slight_smile: