Nowy radiator, wentylator nie obraca się

Wymieniłam radiator na nowy - Arctic Cooling Copper Lite (Copper Silent 3). Kupowałam w Komputroniku,

http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/ … 28785,s,1/

U siebie na kompie mam taki sam i jest ok. Natomiast na drugim komputerze kręci się wiatrak tylko przez chwilę, po podłączeniu i włącza się syrena, wiatrak zatrzymuje się. Podłączony jest dobrze, do CPU_FAN.

Podłączyłam inny, też nowy radiator, jest tak samo. Wracam do starego i zobaczę jaki efekt. Nic z tego nie rozumiem.

Na starym radiatorze jest ok. Może mi to ktoś wytłumaczyć? Tak z czystej ciekawości, o co tu chodzi?

Podaję parametry kompa

Płyta główna: 

			Typ procesora AMD Athlon XP, 1666 MHz (12.5 x 133) 2000+ 

			Nazwa płyty głównej Epox EP-8K9A7I (5 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio, LAN) 

			Mikroukład płyty głównej VIA VT8377A Apollo KT400A

Prawdopodobnie masz w biosie włączoną funkcję ochrony cpu przed zatrzymaniem wentylatora . Ja miałem podobną sytuację - stary wentylator kręcił się około 4500obr./min a nowy 2500 i bios wykrywał to jako zatrzymanie.Poszukaj w biosie opcji "CPU protect for CPUFAN off " i ustaw na disabled jeżeli dobrze pamiętam to powinna być w zakładce “PC health status option”

Przejrzałam funkcje BIOS ((Phoenix - AwardBIOS), ale nigdzie nie widzę takiej opcji do zmiany. Nie mam manuala, bo to nie mój komputer, nawet szukalam w necie, ale nie znalazłam. Czekam na jakieś rady, bo komp muszę oddać, potrzebny do pracy, a wentylator głośno pracuje, przydałaby się wymiana radiatora, bo obecny stary, od zakupu (parę lat temu), nie wymieniany.

Niektóre płyty główne tak mają ?, pracują tylko z boxowymi wentylami CPU.

Ale spróbuj tak:

  • nowy wentyl założony i reset biosu baterią/zworką - komp odłączony od zasilania 230V, ustaw ponownie i zapisz Save i zobacz.

Jak dalej - aktualizacja biosu.

Jak dalej zostawić stary lub dobierać nowy - metoda prób i błędów.

Reset biosu robiłam, nie pomógł. Chodzi na starym radiatorze. Gdzie można kupić nowy boxowy? Myślę, że to raczej niewykonalne, płyta stara i wątpię żeby trafić na taki zupełnie spod igly. Co się robi jak w ogóle taki radiator trafi szlag na amen? Zmienia się płytę? Nowej i tak się pewnie już nie kupi bo to stary model, chyba nikt tego już nie produkuje. Tak jak pisałam, próbowałam na dwóch, żaden nie działał, mają mniejsze obroty wentylatora i może tu pies pogrzebany. Trudno oddaję w takim stanie jak był. Dziękuję za odpowiedzi.

Musisz dobrać podobny typ wentylatora jaki jest teraz - czyli metoda prób i błędów.

Jako że ma identyczny problem postanowiłem odgrzać ten wątek i podłączyć się pod niego.

Ma płytę Gigabyte M61PME-S2 i procka Athlon 64 x2 5000+ i dotąd miałem chłodzenie boxowe (wentylator z wtyką 3pin).

Dotąd działało to i wentylator poprawnie pracował podłączony do gniazda 4pin CPU_FAN ale postanowiłem zamontować sobie jakieś ciche chłodzenie i kupiłem to: http://allegro.pl/aab-cooling-super-sil … 82187.html

No i tu się pojawia problem bo wentylator na tym nowym (wtyczka 4pin) nie chce działać, podłączałem go pod CPU_FAN 4pin (wypróbowałem wszystkie ustawienia w biosie - sterowanie Auto/PWM/Volt; próbowałem też z wyłączonym Smart CPU FAN) i pod SYS_FAN 3pin.

Podłączyłem go też do innego kompa z inną płytą pod gniazdo 3pin oraz bezpośrednio przyłożyłem mu zasilanie przejściówką Molex-wentylator, efekt zawsze ten sam: wentyl drgnie i stoi.

Macie jakieś pomysły czy pozostaje mi już tylko reklamacja (nie bardzo mi się to opłaca bo muszę zapłacić za przesyłkę zwrotną)?

Sądzę, że lepiej było napisać jako nowy wątek, niż odgrzebywać ten sprzed 3 lat. Ja miałam archaiczną płytę główną, żadna metoda nie zadziałała, komputer znajomych chodzi do dziś na tym boxowym, starym.