Nowy radiator, wentylator nie obraca się

(Lammermoor) #1

Wymieniłam radiator na nowy - Arctic Cooling Copper Lite (Copper Silent 3). Kupowałam w Komputroniku,

http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/ ... 28785,s,1/

U siebie na kompie mam taki sam i jest ok. Natomiast na drugim komputerze kręci się wiatrak tylko przez chwilę, po podłączeniu i włącza się syrena, wiatrak zatrzymuje się. Podłączony jest dobrze, do CPU_FAN.

Podłączyłam inny, też nowy radiator, jest tak samo. Wracam do starego i zobaczę jaki efekt. Nic z tego nie rozumiem.

Na starym radiatorze jest ok. Może mi to ktoś wytłumaczyć? Tak z czystej ciekawości, o co tu chodzi?

Podaję parametry kompa

Płyta główna: 

Typ procesora AMD Athlon XP, 1666 MHz (12.5 x 133) 2000+ 

Nazwa płyty głównej Epox EP-8K9A7I (5 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio, LAN) 

Mikroukład płyty głównej VIA VT8377A Apollo KT400A

(gruby1974) #2

Prawdopodobnie masz w biosie włączoną funkcję ochrony cpu przed zatrzymaniem wentylatora . Ja miałem podobną sytuację - stary wentylator kręcił się około 4500obr./min a nowy 2500 i bios wykrywał to jako zatrzymanie.Poszukaj w biosie opcji "CPU protect for CPUFAN off " i ustaw na disabled jeżeli dobrze pamiętam to powinna być w zakładce "PC health status option"

(Lammermoor) #3

Przejrzałam funkcje BIOS ((Phoenix - AwardBIOS), ale nigdzie nie widzę takiej opcji do zmiany. Nie mam manuala, bo to nie mój komputer, nawet szukalam w necie, ale nie znalazłam. Czekam na jakieś rady, bo komp muszę oddać, potrzebny do pracy, a wentylator głośno pracuje, przydałaby się wymiana radiatora, bo obecny stary, od zakupu (parę lat temu), nie wymieniany.

(JNJN) #4

Niektóre płyty główne tak mają ?, pracują tylko z boxowymi wentylami CPU.

Ale spróbuj tak:

• nowy wentyl założony i reset biosu baterią/zworką - komp odłączony od zasilania 230V, ustaw ponownie i zapisz Save i zobacz.

Jak dalej - aktualizacja biosu.

Jak dalej zostawić stary lub dobierać nowy - metoda prób i błędów.

(Lammermoor) #5

Reset biosu robiłam, nie pomógł. Chodzi na starym radiatorze. Gdzie można kupić nowy boxowy? Myślę, że to raczej niewykonalne, płyta stara i wątpię żeby trafić na taki zupełnie spod igly. Co się robi jak w ogóle taki radiator trafi szlag na amen? Zmienia się płytę? Nowej i tak się pewnie już nie kupi bo to stary model, chyba nikt tego już nie produkuje. Tak jak pisałam, próbowałam na dwóch, żaden nie działał, mają mniejsze obroty wentylatora i może tu pies pogrzebany. Trudno oddaję w takim stanie jak był. Dziękuję za odpowiedzi.

(JNJN) #6

Musisz dobrać podobny typ wentylatora jaki jest teraz - czyli metoda prób i błędów.

(scripter1) #7

Jako że ma identyczny problem postanowiłem odgrzać ten wątek i podłączyć się pod niego.

Ma płytę Gigabyte M61PME-S2 i procka Athlon 64 x2 5000+ i dotąd miałem chłodzenie boxowe (wentylator z wtyką 3pin).

Dotąd działało to i wentylator poprawnie pracował podłączony do gniazda 4pin CPU_FAN ale postanowiłem zamontować sobie jakieś ciche chłodzenie i kupiłem to: http://allegro.pl/aab-cooling-super-sil ... 82187.html

No i tu się pojawia problem bo wentylator na tym nowym (wtyczka 4pin) nie chce działać, podłączałem go pod CPU_FAN 4pin (wypróbowałem wszystkie ustawienia w biosie - sterowanie Auto/PWM/Volt; próbowałem też z wyłączonym Smart CPU FAN) i pod SYS_FAN 3pin.

Podłączyłem go też do innego kompa z inną płytą pod gniazdo 3pin oraz bezpośrednio przyłożyłem mu zasilanie przejściówką Molex-wentylator, efekt zawsze ten sam: wentyl drgnie i stoi.

Macie jakieś pomysły czy pozostaje mi już tylko reklamacja (nie bardzo mi się to opłaca bo muszę zapłacić za przesyłkę zwrotną)?

(Lammermoor) #8

Sądzę, że lepiej było napisać jako nowy wątek, niż odgrzebywać ten sprzed 3 lat. Ja miałam archaiczną płytę główną, żadna metoda nie zadziałała, komputer znajomych chodzi do dziś na tym boxowym, starym.