Nowy router + wag200g-eu jako modem + kilka pytań

Witam serdecznie. Posiadam telewizor Sony ex-720, który łączy się przez wi-fi z routerem wag200g-eu. Gdy chce odtworzyć jakiś filmik z telefonu neo V (serwer udostępniający pliki multimedialne, tel łączy się przez wi-fi) to te filmiki się tną (są to filmiki w hd 720). Kumpel stwierdził, że to wina routera, że niby już stary itp i żebym sobie zakupił jakiś nowy router z “mimo” czy coś takiego. Czy faktycznie problemem może być mój trochę leciwy router? Ale ok pomyślałem, że poszukam sobie nowego routera bo może by mi się udało rozkminić to całe dlna i by była fajna sprawa z czegoś takiego, więc zacząłem sobie szukać nowego routera, wybór padł na Asus RT-N56U. Tylko, że jest jedna lipa - nie posiada on wbudowanego modemu. Czy w takim razie dobrze by to działało, gdyby wag200 służył jako modem, a tego Asusa bym podłączył do niego? I jeszcze takie ostatnie pytanie mam. Ten Asus posiada 2 porty usb dzięki którym można udostępnić sobie zawartość dysku itp. Czy gdy podłącze do tego Asusa dysk z filmami itp to rozumiem, że ten mój telewizor odtworzy tylko i wyłącznie te formaty które jest w stanie odtworzyć np przez swoje gniazdo usb? Tak samo jest w przypadku gdy stworze sobie serwer dlna? Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam.

  1. Transfer danych z portu usb w routerach jest kiepski. Tu masz podane informacje o routerze z tej samej rodziny, co wspomniany przez ciebie model:

http://openlinksys.info/forum/viewthrea … d_id=14677

  1. Router Linksys WAG200EU nie jest jakiś tam super szybki. WiFi ma w standardzie G, a więc maksymalna prędkość przesyłu danych to 56Mb/s, czyli 7MB/s, przy czym należy wziąć pod uwagę, że jest to teoretyczna maksymalna prędkość. Trochę mało, jak na przesył sygnału wideo w dość dużej rozdzielczości. Piszesz jednak, że filmiki wysyłasz z komórki. W komórkach jest tylko jedna antena WiFi więc większej prędkości jak 65Mb/s (8MB/s) nie uzyskasz.

  2. Ten Linksys może pracować jako modem dla innego routera bez modemu.

  3. Może warto zainwestować w NAS?

Jeżeli ten Wag200 działa w trybie bridge to tak, ale jeżeli już chcesz szaleć (i przy okazji mieć coś przyszłościowego), to kup RT-N66u. a jeżeli to za drogo, to polecam solidnego i sprawdzonego RT-n16 (z tomato na pokładzie) gdyby ten wag nie działał w trybie bridge, to możesz dokupić sobie jakiś modemo-router z portem ethernetowym (np ZTE 831All) za 30-40zł.

polecam lekturę forum: http://openlinksys.info/news.php

Z WiFi jest tak, że jest to medium współdzielone, każde urządzenie podłączające się do punktu dostępowego, walczy o dostęp do medium, aby w sieci nie zachodziły kolizje, oznacza to, że jeśli jedno z urządzeń uzyska dostęp do medium, inne muszą czekać na swoją kolej, tutaj stosowane są specjalne mechanizmy zapobiegające kolizjom, ale to długi temat, może to powodować opóźnienia, a przy dużych plikach mogą występować takie sytuacje, jak przycinanie się filmu. Sieć bezprzewodowa jest również podatna na zakłócenia, działa w tym samym paśmie co wiele innych urządzeń, które mogą się wzajemnie zakłócać, nie wspominając już o sąsiednich sieciach, ponadto każda przeszkoda taka, jak ściana obniża transfer. Twój router działa w standardzie G, przy dobrych wiatrach jak osiągniesz około 10Mb/s to będzie dobrze, ja u siebie (laptop 2m od routera) wyciągam na chwilę obecną około 6Mb/s.

Po co? Router nie musi pracować jako most sieciowy, przecież w routerach SOHO wbudowane są przełączniki i można je spiąć, wystarczy tylko kupić lub urobić samemu kabel krosowany, chyba że przełącznik posiadałby funkcję auto MDI-MDIX (w nowszych modelach routerów taka funkcja powinna być dostępna), więc można je spiąć dowolnym kablem.

Ech widzę, że to wszystko bardziej skomplikowane niż myślałem. Nie bardzo rozumiem dlaczego musiałbym ustawić w moim wag200 tryb bridge (bo tak w ogóle nie bardzo wiem czym ten tryb jest :smiley: ) Czy nie wystarczyłoby, że kupując sobie router podłączyłbym go kablem ethernet do tego mojego wag200 i voila? :slight_smile:

Dzięki za podrzucenie fajnego pomysłu. Tylko tu też mam problem. Rozumiem, że tego NASa podłącza się kablem ethernet do routera (czyli de facto tego mojego wag200), tak? I wtedy router przez wi-fi by mi udostępniał zawartość tego NASa do telewizora czy tam ps3. Tylko czy tu właśnie nie będzie takiego problemu, że ten wag200 ma wifi w standardzie g i czy te materiały, dajmy na to filmy, nie będą się zacinać tak samo jak ma to miejsce w tej chwili puszczając je z komórki? Nie mam możliwości podpięcia tv/ps3 kablem ethernetowym, jedyna możliwość to wifi. Aha oczywiście wiem, że jest jeszcze opcja z odtwarzaczem multimedialnym podpinanym pod tv ale zostawmy ją:)

WAG200 dziś to zabytek, ale jako modem ADSL powinien się sprawdzić. Sam bym sprawdził takie rozwiązanie, ale mój WAG200 się spalił jakiś miesiąc temu podczas burzy.

Powinno to wyglądać tak:

TPsa/Orange/Netia/… -----kabel rj-11-----> WAG200 (modem) ----kabel rj-45----> nowy przyzwoity router ----rj-45---->:

  • NAS,

  • komputer,

  • telewizor.

Wystarczyłoby, o czym pisałem wyżej. Router w trybie mostu, działałby bardziej jako przełącznik, ale routery SOHO, czyli takie domowego użytku, to urządzenia przynajmniej 2 w 1, tj. router i przełącznik (tzw. routery bezprzewodowe działają jeszcze jako AP, wszystko to jest zintegrowane w jednym urządzeniu, podobnie jak z płytami głównymi, w których zintegrowane są chociażby karta dźwiękowa czy karta sieciowa itp.). Routery można podłączyć na dwa sposoby w zależności od tego, co chce się uzyskać, jeśli chcesz mieć komputery w różnych podsieciach, łączysz routery pierwszy Port LAN do Port WAN drugiego, lub łączysz oba portami LAN (to jest połączenie przełączników, tu nie zachodzi routing i podział na sieci), więc dodatkowe modemy nie są Tobie potrzebne.

kamil_w opisał Ci w skrócie jak to podłączyć.

Dzięki wielkie :slight_smile: Wszytko jasno wyjaśnione. Co do routera to raczej będę się rozglądał za tym Asusem RT-N56U (chyba, że znacie coś w podobnej cenie godnego uwagi), bo na nic droższego raczej nie mogę sobie pozwolić. A jeśli chodzi o NAS to czy D-Link DNS-325 byłby dobrym wyborem? Firma taka o, ale cena kusi:)

  1. Zacznij od sprawdzenia jakie masz kart sieciowe w urządzeniach, które będą pracować w twojej sieci. (Czy karty ethernetowe to 100Mb/s czy 1Gb/s?, w jakim standardzie są karty wifi w urządzeniach - G, N150, N300, N450, N600?, w jakich częstotliwościach pracują karty WiFi - 2,4GHz, 5GHz, czy w obu). Po co kupować drogi router, skoro i tak urządzenia podpięte do niego nie pozwolą mu rozwinąć skrzydeł?

  2. Jeśli miałbym brać jakiś router, to tylko i wyłącznie z wymiennymi antenami. Ten Asus ma jedynie anteny wewnętrzne. Jeśli okaże się, że ma za mały zasięg, to nic już z tym nie zrobisz.

  3. Jeśli zdecydujesz się na NAS, to porty USB w routerze nie będą ci potrzebne, bo te będziesz miał do dyspozycji w NASie, w którym transfer danych po USB jest dużo wyższy niż poprzez USB z routera.

Co do tego NASa od D-linka, to owszem - jest to całkiem dobry wybór, tylko przerasta potrzeby domowe.

Sam jestem na etapie modernizacji mojej domowej sieci. Zdecydowałem się na router D-link DIR-825 i NAS ZyXEL NSA310. Tego NASa można dostać z dyskiem 500GB za ok. 400zł, a router za ok 300zł. Ja jednak tego NASa kupię bez dysku, bo mam nieużywany dysk 500GB, więc cena pójdzie w dół. Router wybrałem z premedytacją. Poczytałem o nim w sieci, sprawdziłem parametry, przestudiowałem instrukcję obsługi i dowiedziałem się, że spełnia on moje wszystkie wymagania. Port USB w nim działa korzystając z technologii SharePort. Ma ona swoje wady i zalety. U mnie się nie zmarnuje. Poszukaj. Poczytaj.

Jeśli się okaże, że żadne z twoich urządzeń nie obsługuje częstotliwości 5GHz warto się zastanowić, czy jest ci potrzebny router dwupasmowy.

Ostatnio szukałem właśnie routera dla siebie i zapytałem na forum o to, czy ktoś może polecić jakiś o danych parametrach i funkcjach. Nie było odzewu. Tak więc mogę ci pomóc z wyborem urządzenia dla ciebie pod warunkiem, że:

  1. sprawdzisz jakie masz karty sieciowe,

  2. przestudiujesz routery np. na ceneo.pl pod kątem współpracy z twoimi urządzeniami i przedłożysz nam kilka propozycji.

A więc tak:

Telewizor łączy się przez adapter wi-fi usb Sony UWA-BR100 i z tego co wyczytałem m.in. tu na samym dole, to ten adapter współpracuje z częstotliwością 2,4GHz jak i 5 GHz, tak więc jest dobrze przynajmniej w teorii. Aha i ten adapter posiada standard N300 jeśli dobrze wyczytałem z instrukcji.

Posiadam jeszcze laptopa, który ma kartę sieciową intela Wireless-N 1030 i tu się srogo zawiodłem :? Laptop ma niecały rok, a ta karta sieciowa, z tego co wyczytałem, nie obsługuje częstotliwości 5GHz :? No cóż, trudno. Jednak co do laptopa to nie ma to dla mnie aż tak dużego znaczenia. Priorytetem jest dla mnie aby na telewizorze wszystko działało płynnie (jeśli to możliwe) to co będzie udostępnione np. przez NAS.

Co do routera to przyznam szczerze, że po prostu przeczytałem parę pochlebnych opinii o tym Asusie RT-N56U i już tak jakoś przestałem dalej szukać, tylko się nastawiłem na niego. Ale muszę przyznać, że ten D-link DIR-825 jest bardzo ciekawą propozycją i w dodatku tańszą i z wymiennymi antenami. Myślałem jeszcze nad TP-Link TL-WDR4300. Znalazłem jeszcze taką ciekawostkę D-Link DIR-685 ale sam nie wiem co o tym myśleć :slight_smile:

Co do NAS ZyXEL NSA310 to również zwrócił on moją uwagę jednak ma on jedną zasadniczą wadę - ludzie pisali, iż nie wyświetla on napisów przez DLNA co jak dla mnie dyskwalifikuje tego NASa (chyba że zaktualizowali oprogramowanie czy coś). Ja jeszcze myślę nad D-Link DNS-320, który jest jednak trochę tańszy od DNS-325 ale ma niestety gorszy procesor, a jak to się przekłada na jego użytkowanie to nie wiem.

  • Ponoć zaktualizowali oprogramowanie tego ZyXELa. Czytałem o tym bodajże na openlinksys. Możesz poszukać i się upewnić.

  • Zajrzyj również na PCLab. Gdzieś tam jest porównanie NASów. Pamiętaj jednak, że to, co najszybsze, najbardziej “power” nie zawsze jest najlepsze dla ciebie. ZyXEL NSA310 odstaje od konkurencji pod względem wydajności, ale w zupełności wystarcza do domowego użytku,

  • Osobiście telewizor podłączyłbym kablem, a nie za pomocą WiFi. Przy WiFi zawsze jest ryzyko pojawienia się opóźnień i zacięć w transmisji.

Wybrałem ten router, bo:

  • ma gigabitowy lan,

  • dwupasmowe WiFi N300,

  • możliwość przypisywania statycznego IP po stronie routera, a nie po stronie systemu,

  • ma funkcję utworzenia podsieci gościnnych,

  • wymienne anteny.

O wybór routera proszę pytać w tym temacie wybor-routera-kablowego-kablowki-osiedlowki-upc-itp-t420294.html