Nowy router zamiast AP, AP jako repeater i dobór routera


(pawelek5) #1

Witam,

Aktualnie mam WL-5460AP. Jest trochę stary i chcę go wymienić na nowy router. Główny powód to jest jego zasięg; liczę, że nowe urządzenie roześle go trochę dalej. Tutaj mam pierwsze pytanie - czy router zamiast AP będzie działać prawidłowo na istniejącej sieci? Rozumiem, że w routerze da się ustawić tryb pracy na taki jaki ma AP i będzie działać dokładnie tak samo?

Myślałem nad tym, żeby aktualny AP wykorzystać jaki repeater sieci WiFi, którą rozsyłać będzie nowe urządzenie. Czy jest taka możliwość? Zdaję sobie sprawę, że rozsyłany sygnał byłby w starym standardzie - g , zamiast n

 

I trzecie pytanie to jaki? Według popularności na Allegro: http://allegro.pl/tp-link-router-wi-fi-tl-wr841n-300mbps-upc-dsl-ap-i4418906085.html

Wygląda na dobry. A gdyby nie działał to mogę odesłać i odzyskać pieniądze.

 

 

Co o tym myślicie?


(Osimaru) #2

“AP, Bridge, Client, Repeater functions” o twoim obecnym AP, więc chyba ma funkcje reapeatera. Dotyczy v2, jaką ty posiadasz?

 

Co do tego TP-Linka to odradzam, lepiej chyba wziąć nowszy model http://www.morele.net/router-tp-link-tl-wr842nd-448854/

 

Ile masz do wydania na nowy router?


(scripter1) #3

Jeśli to ma być główny powód to raczę zrewidować podejście, nie sądzę aby nowsze urządzenia dawały lepszy zasięg a jeśli już to raczej będzie on tylko odrobinę lepszy a nie w stopniu by było warto zmieniać tylko z tego powodu.


(Osimaru) #4

Ale zasięg sobie rozszerzy używając AP jako repeatera, więc cel w sumie będzie osiągnięty, chociaż wiele zależy od budynku do pokrycia sygnałem i odpowiedniego rozmieszczenia sprzętu.


(pawelek5) #5

W ustawieniach AP pisze:

Więc raczej v2

 

 

Tak do 120 zł.

 

 

Nowy nadawałby w standardzie n z dwoma antenami, więc myślałem, że dość się powiększy zasięg.


(Osimaru) #6

Skoro tak jest napisane to pewnie to wersja v2, sprawdź jeszcze gdzieś na urządzeniu powinno być napisane.

 

http://www.morele.net/router-asus-rt-n12vd-551093/ to jest jeszcze dobry wybór jeśli chodzi o dość tani router.

 

Niby w teorii tak jest, że N i dwie anteny to będzie lepszy zasięg, lecz rzeczywistość, przepisy unijne lub inne czynniki to weryfikują :stuck_out_tongue:

 

Ogółem nie ma też gwarancji, że Twój obecny AP będzie dobrze współpracował z nowym routerem jako repeater, różnie to bywa i czasami poszczególne urządzenia się “nie lubią”. Ale trzeba być dobrej myśli.


(pawelek5) #7

Ok, a czy w ogóle jest szansa, że będzie działać router w trybie pracy routera, a nie AP? Że będę mógł np. przekierowywać sobie porty?

Jest jakiś program, który sprawdzi po podłączeniu komputera przez kabel czy funkcje routerowe zadziałają mi na aktualnym łączu?

 

Jeżeli chodzi o oferty to czy mógłbyś wysyłać mi te z Allegro? Tam mam konto i już dosyć dużo transakcji przeprowadziłem - przyzwyczaiłem się tam kupować :-o

 

W tych routerach to mam nadzieję, że standardem jest dostępna funkcja 802.11 g + n


(Osimaru) #8

Tak, G+N mixed można bez problemu sobie ustawić jeśli chodzi o Wi-Fi.

 

Ale czemu funkcje routerowe miały by ci nie działać na łączu? Domyślnie router pracuje jako brama domyślna z serwerem DHCP, patrz w opis czy jego funkcje są dla ciebie wystarczające i tyle :slight_smile: Możesz się też sugerować dostępnością alternatywnego oprogramowania na router który kupujesz. Ono poszerzy jego możliwości.

 

Na tego Asusa jest Tomato, na TP-Linka Gargoyle.

 

http://allegro.pl/router-asus-rt-n12-d1-802-11-b-g-n-5dbi-ap-2-4ghz-i4464665093.html

http://allegro.pl/router-wifi-tp-link-tl-wr842nd-300mb-s-5x-vpn-usb-i4428098318.html

 

Oferty nie najtańsze, ale sklep znam i mogę polecić.


(scripter1) #9

Jedna antena, dwie czy dziesięć nie wiele zmienia jeśli są one obok siebie.

Co innego jeśliby one były odłączane i byś jedną wystawił gdzieś dalej na dłuższym kablu, wtedy zasięg zwiększyłby ci się w tym kierunku w który byś ją wyciągnął mniej więcej o odległość na jaką byś ją odsunął od routera.


(Osimaru) #10

 

Z tego co wiem w TP-Linkach ND anteny więc chyba można pokombinować :slight_smile:


(pawelek5) #11

Wydaje mi się, że teraz jest tak ustawione, że nad wszystkim “władzę” sprawuje dostawca internetu. To jego muszę prosić właśnie np. o te przekierowywanie portów. To chyba u niego jest router i nie wiem, czy u mnie to zadziała.

Ja po swojej stronie mam jakieś urządzenie na 192.168.1.10 (chce ode mnie hasła, logo ma napis “airOs”), zasilacz i AP. Mogę odłączyć AP i łączyć się bezpośrednio po kablu.


(Osimaru) #12

Gdzie to urządzenie stoi? Czyli nie masz po prostu kabla RJ-45 od dostawcy bezpośrednio wpiętego w AP?


(pawelek5) #13

Nie wiem co to jest za urządzenie nawet. http://zapodaj.net/372eab07cf85c.png.html

Według ipconfig /all  adres 192.168.1.10 jest bramą domyślną i serwerem DHCP.

[ANTENA NA DACHU] Ściana — RJ-45 —> wtyczka (zasilacz) — RJ-45 —> AP ------------------------------> RJ-45 lub Wi-Fi

Jak pominę zasilacz to nie wykrywa połączenia w ogóle w kablu.


(Osimaru) #14

Ponieważ kablem RJ45 między zasilaczem a anteną idzie zasilanie właśnie dla anteny :slight_smile:

 

Czyli w domu jedynym urządzeniem jakie masz jest zasilacz oraz Twój AP? A AP jaki ma nadany adres w sieci? Jeśli ten adres to 192.168.1.10 to twoja brama domyślna to próbujesz się zalogować do swojej anteny :stuck_out_tongue:


(pawelek5) #15

Zgadza się  :slight_smile:

AP to 192.168.1.21 http://zapodaj.net/f0e5e6033ad88.png.html

Aha :smiley:


(Osimaru) #16

Ok to teraz poszczególne kwestie.

 

Twoja antena to router, który jest serwerem DHCP (przydziela adresy urządzeniom w Twojej sieci). Gdy kupisz router, to podłączasz ten kabel, który masz teraz w AP do nowego routera, konfigurujesz go - musisz mu zmienić adres na taki w innej podsieci, aby nie był w tej samej co antena bo będzie konflikt, antena ma końcówkę .1.10, więc adres nowego routera ustawiasz np. 192.168.2.1 i on będzie Twoją bramą domyślną i serwerem DHCP. Sam w sobie będzie miał opcję przekierowywania portów, ale nie wiem czy wszystko w każdym przypadku będziesz mógł zrobić we własnym zakresie bez ingerencji dostawcy, od którego jednak masz zewnętrzne IP.