Nowy sprzęt i system do komputera - kilka pytań

Witam! Zastanawiałem się chwilę nad odpowiednim działem i doszedłem do wniosku, że najlepiej, jak napiszę tutaj. Tytułu wątku też nie jestem w stanie bardziej sprecyzować.

Otóż niedawno wymieniłem w swoim komputerze kartę graficzną. Jako, że teraz będę miał większy przypływ gotówki, to pomyślałem, żeby odnowić sobie komputer jeszcze bardziej. A konkretniej chcę wymienić nagrywarkę DVD na nagrywarkę Blu-ray, zamienić dysk twardy 320GB na 1TB i Windowsa XP na Windowsa 7. No i przy okazji kupić nowy RAM (mam 2 x 1GB, a chcę kupić 2 x 2GB). I teraz zastanawiam się jak to wszystko sprawnie zrobić.

Głównie rozchodzi mi się o przeniesienie wszystkich danych z mojego starego dysku twardego na ten, który sobie zakupię.

Myślałem, żeby zrobić tak:

  1. Kupuję nowy dysk i Windowsa 7.

  2. Wkładam nowy dysk do kompa i instaluję na nim Windowsa 7.

  3. Kopiuję ze starego dysku wszystkie ważne pliki na nowy.

Lub tak:

Przed wymianą dysku i Windowsa wymieniam najpierw nagrywarkę i korzystając z możliwości, nagrywam wszystkie ważne pliki na płyty Blu-ray (wiadomo, jakbym chciał nagrywać na DVD to zajęłoby to więcej czasu i zeszłoby więcej płyt).

Drugi sposób wydaje się prostszy, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami (zakupem kilku czystych płyt Blu-ray, które są dosyć drogie). Co do pierwszego sposobu, to mam pewne wątpliwości i prosiłbym o pomoc. No bo jak na tym starym dysku mam Windowsa XP, to czy przed włożeniem nowego dysku i zainstalowaniem na tym nowym dysku Windowsa 7, musiałbym odinstalować Windowsa XP ze starego dysku? Jeśli tak, to jak to zrobić? No bo formatowanie partycji systemowej jest możliwe tylko po wybraniu opcji zainstalowania Windowsa. No chyba, że można sformatować z poziomu Windowsa, ale czy to zadziała? No bo przecież to będzie usuwać pliki systemowe podczas działania systemu, więc chyba się tak nie da, prawda? W sumie prosiłbym o wyjaśnienie mi tego nawet jeśli nie muszę odinstalować wcześniej Windowsa XP, ponieważ mnie to ciekawi. Czy mogę mieć Windowsa XP na starym dysku i Windowsa 7 na nowym dysku? Czy będę miał wówczas możliwość wyboru systemu przy uruchamianiu, czy trzeba to gdzieś dodatkowo ustawić? Albo czy mógłbym odinstalować Windowsa XP ze starego dysku i mieć na tym nowym dysku dwa systemy? Musiałyby być wtedy na osobnych partycjach, tak? I czytałem, że podobno najlepiej najpierw zainstalować ten starszy system, dlaczego? I jeszcze jedna opcja: Gdybym chciał korzystać z obydwu dysków (jeszcze nie zdecydowałem co zrobić ze starym), ale gdybym chciał mieć tylko Windowsa 7, to wtedy po zainstalowaniu Windowsa 7 na nowym dysku, korzystając z Windowsa 7, mógłbym sformatować partycję systemową na starym dysku - z Windowsem XP? (To właśnie to o co pytałem wyżej, tylko tam chodziło o usunięcie starego systemu przed zainstalowaniem nowego - da się tak?) I bez względu na to, czy miałbym dwa Windowsy czy jeden, to nie ma problemu w przenoszeniu danych z jednego dysku na drugi?

I jeszcze sprawa partycjonowania. Tutaj też mam kilka pytań. Bo kiedyś na XP chciałem zmienić sobie wielkość partycji systemowej. I z tego co pamiętam nie da się zrobić tego wkładając płytkę z Windowsem (tak samo jak nie da się w ten sposób tylko sformatować partycji), mam rację? Bo wiem, że szukałem programu w tym celu i z jakiegoś skorzystałem. Normalnie suwakami ustawiałem wielkość partycji, potem zaakceptowałem, komputer się zresetował, chwilę się coś tam robiło i zadziałało. A co bym musiał zrobić, jakbym chciał na nowo podzielić na partycję swój obecny dysk, który aktualnie składa się z trzech partycji? Załóżmy, że chcę mieć dwie albo cztery, lub po prostu zmienić ich wielkość. A może jednak da się to zrobić za pomocą płyty z Windowsem? Jeśli tak, to jak? A jeśli nie, to rozumiem, że też potrzebny w tym celu program?

I jak z kolei, partycjonuje się zupełnie nowy dysk? Bo z tym obecnym robili mi to w sklepie. Rozumiem, że wtedy można to zrobić za pomocą płyty z Windowsem (obojętnie czy XP czy 7 - nie da się tylko partycjonować ponownie poprzez ową płytę, wtedy trzeba użyć programu, dobrze myślę?). I jeśli tak, to jak to się robi? Bo z tego co wiem, musi tam zostać jakaś ilość KB czy czegoś. Skąd mam wiedzieć jaka to liczba? W sensie nie podzielona na partycję. Czy może ona się sama zarezerwuje, ta ilość tego miejsca?

Wiem, że trochę namieszałem i strasznie dużo tych pytań, ale myślę, że można to ogarnąć w skupieniu. I prosiłbym o odpowiedzenie na wszystkie moje pytania. :smiley: Generalnie często mam tak, że wszystko dobrze rozumiem, ale muszę się upewnić u kogoś. :slight_smile: Z góry bardzo dziękuję!

Pierwszy sposób jest lepszy, kup nowy dysk zamontuj go w komputerze skopiuj ważne dane na nowy dysk .

Stary dysk z XP z formatuj i zainstaluj nowy system W-7 ja proponuje kupno W-8 (do 31 stycznia masz możliwość kupić aktualizację w cenie 129 zł).

Do dzielenia partycji W-7 i W-8 nie potrzeba programów zewnętrznych można zrobić to z poziomu systemu.

Podczas instalacji systemu też możesz określić wielkość partycji systemowej, a resztę dysku (starego) przeznaczyć na nowe partycje.

Wielkość partycji systemowej zależy od ciebie min 40GB max cały dysk.

Tutaj instrukcja dotyczy również W-8 :

http://www.conowego.pl/porady/poradnik- … ws-7-2638/

Ad 1. Jest OK!

Ad 2. Jest OK, ale… przed zainstalowaniem Windowsa 7 odłączasz fizycznie (oba przewody) stary twardy dysk od płyty głównej i zasilacza.

Ad 3. Po zainstalowaniu systemu na nowym dysku, wyłączasz komputer i podłączasz stary dysk twardy. Uruchamiasz komputer, system wykrywa stary dysk i teraz możesz sobie skopiować z niego na nowy dysk co chcesz. Po skopiowaniu i wyłączeniu komputera odłączasz stary dysk i wymontowujesz go z komputera “na zawsze”.

Oczywiście, możesz zostawić stary dysk w komputerze, jednak po skopiowaniu potrzebnych zasobów należy go już pod systemem W7 sformatować, aby usunąć ślady poprzedniego systemu, a potem traktować go jako “magazyn” na różne zasoby. Nie radzę stosować dwóch systemów i pod takim kątem opisałem Ci powyższą procedurę.