NTFS w linuxie

Mam muzykę na partycji C:, która sformatowana jest na NTFS.

Jak zrobić, aby linux mógł uzyskać dostęp do NTFS i abym mógł przesłuchać muzykę ?? Z pomoc z góry thx.

Na początej rzecz najistotniejsza: jakiego masz Linuksa?. Od tego zależy odpowiedź.

Wpisz też w konsoli polecenie lsmod i sprawdź, czy na wyświetlonej liście znajduje się wpis ntfs.

No na początek zainstalowałem sobie mandaryna 10.0

  1. W konsoli wpisz lsmod i sprawdź czy na liście znajduje się wpis ntfs. Powinien się tqm znajdować.

  2. Wpisz w konsoli fdisk -l - wyświetlona zostanie lista partycji i ich nazwy.

  3. Utwórz katalog dla partycji - np. Muzyka. Żeby to zrobić wpisz w konsoli (jako root) polecene mkdir Muzyka. Pamiętaj, że w Linuksie wielkość liter ma znaczenie!

  4. Jeśli C:\ jest pierwszą partycją na dysku, to jest to hda1. Żeby zamontować ten dysk, wpisz w konsoli: mount -t ntfs /dev/hda1 /Muzyka.

Partycja powinna być tymczasowo zamontowana.

  1. Żeby była ładowana automatycznie i żeby mógł z niej korzystać zwykły użytkownik (a nie root), musisz znaleźć plik fstab w katalogu etc i dopisać do niego linijkę: /dev/hda1 /Muzyka ntfs ro,users,gid=users,umask=0002,nls=utf8 0 0

  2. I już.

Mam problem, wpisuję mkdir muzyka, a folderu nie ma :expressionless:

A przynajmniej nie ma go w dev …

A przełączyłeś się na konto roota? Może utworzyłeś ten katalog w swoim katalogu domowym - zobacz.

Zrób tak:

su

Wpisz hasło superużytkownika

cd /

mkdir muzyka

Tak.

Zaraz spróbuję wpisać te komendy […]

Ja wymiękam :expressionless:

Może ma ktoś jakiś tutorial ?

Przecież to jest banalne!

Tutorial masz wyżej :lol:

Folder możesz też utworzyć, klikając w oknie prawym przyciskiem myszy i wybierając polecenie Utwórz nowe > Katalog… (w KDE) lub Utwórz folder (w Gnome).

Ale nie mam praw dostępu do do dev … :expressionless:

Do czego? Przecież nie potrzebujesz dostępu do katalogu /dev…

Czy aby na pewno przełączyłeś się na konto roota? Coś mi się widzi, że nie.

Utwórz więc folder w katalogu domowym: mkdir /home/Raq/muzyka

Linijka w /etc/fstab będzie wtedy wyglądać tak: /dev/hda1 /home/Raq/muzyka ntfs ro,users,gid=users,umask=0002,nls=utf8 0 0

poradziłem sobie wmiarę…

Mam folder o nazwie c [taką jak nazwa partycji windows] i chcę tam zmontować dysk hda1.

Ścieżka do c: file:/home/daniel/c

Wyświetla mi się:

mount: dev/hda1/ already mounted or c busy

:expressionless: HELP …

Update:

Oto screen:

http://daniel-raq.fm.interia.pl/konsola1.jpg

Dobra poradzięłm sobie. Gdzie ten dysk powinien być widoczny ??

Zrobiłem na podstawie http://www.linuxsos.desk.pl/fat32.html

Ale kombinowałeś z tymi poleceniami :smiley:

Jeśli pokazuje, że jest “busy”, to zamknij okna, w których może być wyświetlany ten katalog i odmontuj partycję: umount /dev/hda1. Ewentualnie uruchom ponownie komputer.

Spróbuj ponownie ją zamontować w taki sposób: mount -t ntfs /dev/hda1 /home/daniel/c - oczywiście biorąc pod uwagę, że istnieje katalog o nazwie “c” (wielkość liter ma znaczenie).

Powinno działać.

No i dopisz sobie tę linijkę do /etc/fstab.

Update

W zamontowanym katalogu - nie wiem już, który wykorzystałeś: /home/daniel/c czy coś w /mnt

Jaja jak balony … :o

Wchodzę na mnt/ i zobacz:

partycje.jpg

wchodzę na win_e i pokazuje mi się dysk E !!

Zaznaczam, że nic wcześniej nie zrbiłem …

Ten sytsem jest rewelacyjny i już nikt mi go nie zabierze :wink:

temat można zamknąć … :smiley:

Znalazłem odpowiedzi na wszystkie zadane dziś na forum pytania - można zamknąć :wink:

Nie śmiej się, to jest mój pierwszy dzień, dokłądniej pierwsze kilka godzin :wink:

Dzieki za chęć pomocy :slight_smile:

Oj Czarno widzę Zapamietaj raz na jutro :smiley: :smiley: :smiley:

ze Debian, Knoppix i Mandarynki oraz Suse 9.2widzą pod KDE czy innego WndowsX partycje NTFS bez żadnych dodatkowych poleceń…

Przy instalcji systemów są one domontowywane do systemu i zawyczaj znajdują sie w katalog .mnt

Pozdro… !!

Trochę śmiechu przed snem mi nie zaszkodzi.

Jakich dodatkowych poleceń? :glupek2: To elementarz !!

Pod Gnomem, Window Managerem, XFCE też…

Jeśli już, to w /mnt. .mnt byłby katalogiem ukrytym :smiley:

SuSE nie montuje partycji Windows (ani innych systemów) w /mnt, ale tworzy katalog o nazwie /windows, a w nim podkatalogi dla poszczególnych partycji.

Czareno widze pisze

Widze ze robisz postepy .

Faktyczniee tak jest jak piszesz … W katalogu windows automatycznie montowane są partycje windowsowe… .

Chyba będą z Ciebie ludzie Czarno Widze :smiley: :smiley: :smiley:

Pozdrawlaju

Chyba wystąpię do Administratora z wnioskiem o ban :smiley: