nVidia MCP - wysoka temperatura

Witam.

Dzisiaj dołożyłem do swojego laptopa 4GB pamięci DDR3 marki Patriot, do 2GB zainstalowanej tam pamięci A-Data. Zauważyłem że po tej operacji, mimo że system działa szybko i stabilnie, wentylator zauważalnie głośniej pracuje. Postanowiłem sprawdzić czujniki temperatury, po czym stwierdziłem że układ o niewiele mówiącej mi nazwie “nvidia MCP” osiąga bardzo wysoką temperaturę. Dołączam zrzut ekranowy w chwili pomiaru. Czy możliwe żeby dodanie pamięci RAM spowodowało taki wzrost temperatury? Wcześniej pamiętam że ten cały MCP osiągał 50, no góra dociągał pod 60 stopni.

templc.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

MCP to chipset, czyli układ odpowiedzialny między innymi za obsługiwanie pamięci - dostał kolejny moduł, to ma więcej pracy, do tego wzrasta zużycie prądu, więc i bardziej się rozgrzewa, to normalne. Jednak 75st to trochę sporo i chyba warto by było zainwestować w jakąśpodkładkę chłodzącą.

Btw. trzymasz lapka na biurku, czy na kolanach/kołdrze?

No właśnie na kolanach, więc i to może mieć wpływ… Hmm no to jak już jest to na rzeczy, to czy może masz wyrobione zdanie na temat podstawek? Jaka firma robi godny uwagi sprzęt? Ja orientuję się w temacie na tyle, że wiem iż istnieje coś takiego jak podstawka chłodząca pod laptopa :smiley:

Osobiście miałem do czynienia zaledwie z kilkoma egzemplarzami i to tanimi, z tego co wiem dawały max 3 stopnie spadku, tak więc nie polecę ci nic, musisz poczekać na kogoś bardziej doświadczonego w tej kwestii :wink:

A zatem czekam na kogoś takiego :slight_smile:

Mam najtańszą i najbardziej badziewną podstawkę z dwoma wiatrakami z Allegro i jestem zadowolony. Temperatury nigdy nie mierzyłem, ale po prostu słyszę, że wentylator laptopowy chodzi wolniej niż wcześniej.

Z perspektywy czasu patrząc, lepiej byłoby dołożyć tych 20 zł i nabyć nieco droższy sprzęt, bo to moje chińskie g***o strasznie jest rozklekotane i tylko czekać, aż samo się rozpadnie :stuck_out_tongue:

Tu nie ma znaczenie doświadczenie a sama konstrukcja laptopa :wink: Jeśli masz na spodzie laptopa bardzo mało otworów wentylacyjnych to normalnym zjawiskiem jest, że podkładka chłodząca (np. w stylu SilentiumPC Hiberna NC300) zbyt wiele nie pomoże :wink:

Hmm, nie wiem ale z upływem czasu temperatury spadły, pracowałem na laptopie ponad 10h i temperatura nie przekroczyła 65 stopni… Nie wiem, może te skoki temperatury na początku to był jakiś szok na fakt, że dołożona została pamięć :stuck_out_tongue: Otworów trochę jest. Ale sprzęt pracuje stabilnie więc póki co nie zamierzam się bawić w podkładki :slight_smile: Dzięki za wszystkie wskazówki!