O co chodzi z tym Raidem?

j.w Mógł by mi ktoś dokładniej wytłumaczyć o co w tym chodzi?? Tam jak dziecku żebym zrozumiał :smiley:

W miare prosto mam nadzieje ze wystarczająco

http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID_(informatyka

A ja kto zmajstrować??

A po co Ci to.

Jak ma i się pyta.

:smiley:

Trzeba chyba dysk dokupić

Pytanie jest zasadne,bo macierze nie robi się tak sobie tylko w zależności od potrzeb - niestety trzeba co nieco dokupić i mieć pojęcie jak to dobrze zrobić.

Eeeee gadacie to bardzo proste - tak proste jak format dysku.

Wiem bo sam mam macierz.

Macierze konfiguruje się różnie w zależności od biosu RAID, który masz w komputerze. Można też konfigurować software’owo, ale nie polecam tego jako że software’owy bios to ■■■■ (wolno chodzi i zużywa procesor).

Mogę ci powiedzieć jak to się mniej więcej ustawia w moim biosie

  1. Kupujesz 2 takie same dyski

  2. Podłączasz do interfejsu ATA lub SATA

  3. Przy uruchomieniu komputera odpalasz BIOS do RAID (w każdym typie kontrolera jest inny) i tam przeważnie masz do wyboru opcję STRIPE lub w drugim trybie (który zapomniałem jak się nazywa)

W trybie STRIPE (tryb 0) połowa danych jest zapisywana na jeden dysk, połowa na drugi, co daje rezultat w 2-KROTNYM zwiększeniu szybkości transferu (bo na kazdym dysku zapisuje się tylko połowa).

EDIT: pojemność dysku się w ten sposób także podwaja :smiley:

Natomiast w tym drugim trybie (tryb 1) dane zapisują się na jednym dysku i jednocześnie ich kopia zapisuje się na drugim dysku - tak że masz dwa identyczne dyski na wypadek gdyby jeden się rąbnął.

EDIT : ale w sumie pojemność jest taka jak jednego pojedyńczego dysku ;(

Jeśli nie masz co z kasą robić i masz 4 TAKIE SAME dyski, to możesz jeszcze skorzystać z trybu łączonego (0 + 1) wtedy połowa danych zapisuje się na jeden dysk, połowa na drugi i tak samo w przypadku drugiej pary dysków - tak więc korzystasz jednocześnie ze zwiększonej szybkości i zabezpieczenia przed uszkodzeniem (backupu).

Kurna, a Gigabyte dodatkowo do konfiguracji Raid daje książkę która ma 88 stron - tyle papieru marnują.

Tu masz mały opisik odnośnie Konfiguracji

http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_77403.html

I naprawde nie jest to takie straszne :slight_smile:

O ile pamiętam to mojego RAIDa skonfigurowałem w jakieś 5 minut… Tak więc nie mam pojęcia dlaczego wycinają tyle drzew bez potrzeby…

Może starsze BIOSY były bardziej skomplikowane ???

A mi nic nie dali… tylko dwie strony w instukcji… chyba nie jest to takie straszne… :wink:

Aby zakończyć dyskusję - przypomnę tylko że kontrolerów Raid na płytach głównych jest kilkanaście rodzajów i kilku producentów z różnym oprogramowaniem z kilkoma możliwościami ich konfiguracji,w związku z tym praktycznie każdy inaczej się konfiguruje i nie zawsze jest to takie łatwe i przyjemne.Oczywiście dla chcącego i mającego pojęcie o tym co robi jest do zrobienia.