O modernizacji starego kompa z legalnym windowsem

Jestem ofiarą legalności. Zmuszony byłem nabyć kartę pod AGP za 400zł ponieważ zupełnie nieekonomiczne wydaje mi się kupowanie nowego pc’ta dla kilku gierek.

Ktos powie - kup nową mobo i kartę na PCI-E

Niestety musiałbym dokupić jeszcze pamięć i system.

Pamięć mam Hyper’a Kingstone i nie opłacałoby się kupować gorszej więc to cena około 400zł

System - albo XP OEM za 300zł albo Win7 za 900zł

i nagle wychodzi że upgrade jest droższy od nowej maszyny…

Pamiętajcie że to dział na luzie …

No cóż… zawsze możesz zainstalować jakiegoś Linuksa… zawsze te 300zł bądź 900zł taniej;P

No niestety starych maszyn czasami nie ma sensu modernizować i lepiej kupić nowy… dziwne ale prawdziwe…

A kto ci każe kupować OEMa za 900 zł ??

http://sklep-ms.pl/121,1,1,kategoria,Home_Premium.aspx

http://sklep-ms.pl/122,1,1,kategoria,Professional.aspx

http://sklep-ms.pl/123,1,1,kategoria,Ultimate.aspx

Nawet OEMowa wersja Ultimate nie kosztuje 900 zł.

Jak masz do wyboru: Linux, albo Windows ja bym wybrał windows. Z tego co wiem to gry bardzo nie ruszą ci na Linuxs-ie.

utrivv , nazwij proszę temat konkretnie.

są jeszcze systemu wersji BOX…

chytry 2 razy traci :slight_smile: lepiej wydać raz więcej pieniędzy na system wersji BOX

chyba dobrze zrozumiałem temat :? :slight_smile:

Ale przecież do nowego komputera też doszedł by koszt Windowsa, więc na jedno wychodzi :smiley:

A komputer nie miał wcześniej Windowsa? Chodził na samym BIOSie :?:

Bo samą kartę graficzną i pamięć można wymienić przy Windowsie OEM. Prawdopodobnie wykryje zmianę i trzeba będzie jeszcze raz aktywować, ale nie powinno być z tym problemów. Chyba że ktoś wymienia 2x do roku całe wnętrze komputera, to za którymś razem aktywacja się zbuntuje.

to są gorsze? :stuck_out_tongue: ona kosztuje jak kość do OC a taką nie jest, goodramy zwykłe na 100% starczą…

ciekawe ale dopiero trzeba aktywować od nowa po zmianie płyty głównej, wymienisz procka, ram, grafe, cokolwiek to nic nie trzeba aktywować…

i po co komu windows na licencji BOX? OEM nie starcza? aktywacja to jeden telefon do M$, na pewno mniej za niego zapłacimy niż za dopłatę do BOXa…

może miał linuxa? :stuck_out_tongue:

Hihi, umiejętność czytania w narodzie zanika :slight_smile: Przecierz pisze że to właśnei legalny widows mnie blokuje.

Teram mam sprawny komputer na którym zagram we wszystkie gry choć może nie na najwyższych detalach.

Jeżeli wymienibym płytę musiałbym wyrzucić windows.

Wind 7 OEM jak to pisano na wortalu nie jest dla mnie tylko dla producenta NOWEGO kmputera. Ms zmienił podejście i żadne zapewnienia MS Polska tego nie cofną - zostaje wersja BOX.

Lepszym rozwiązaniem jest kupno nowego komputera i sprzedaż starego.

Nie tracę Windowsa - mogę go odsprzedać z kompem.

a tam, skoro jest dostępna normalnie w sklepie do kupna (a jest), masz paragon zakupu, naklejke i nośnik to względem prawa jesteś legalny.

Jak wiadomo, licencja OEM jest przypisana do konkretnego komputera. Ale co należy rozumieć jako “konkretny komputer”? Wiem, że system się identyfikuje z płytą główną, ale chcę wiedzieć, jak to jest prawnie. Jaki procent podzespołów trzeba wymienić, żeby dany komputer stał się innym komputerem? A może jeśli w pewnych odstępach czasu wymienię wszystkie podzespoły (przy zmianie płyty głównej aktywacja telefoniczna), to system będzie nadal legalny?

płytę główną

ciężko powiedzieć :slight_smile: myślę że po zmianie płyty głównej komputer staje się “nowy”

możesz wymienić wszystko kiedy chcesz oprócz płyty głównej i system będzie legalny. natomiast po zmianie płyty głównej system staje się nie legalny gdyż łamie się licencję OEM.

Osobiście uważam, że windows oem nawet po zmianie płyty głównej jest ok wobec prawa gdyż masz książeczkę dołączoną do systemu, naklejke COA, oryginalny nośnik.

Ale czy tak jest zapisane w licencji?

no w licencji pisze że licencja oem jest ściśle związana ze sprzętem (czy konkretnie pisze że z płytą głowną to nie pamiętam) i nie może być przenoszona na inny komputer.

Swoją drogą to zazwyczaj bezproblemu się aktywuje po zmianie (u mnie poszło bez problemu a zmieniłem naraz prawie cały komputer (został dysk, obudowa i karta grafiki[już zmieniona])) płyty głównej, nie mówiąc już o innych podzespołach które można wymieniać kiedy się chce i na jakie się chce.

A jeśli chodzi o kwestie prawne to system legalny jest wtedy gdy masz naklejkę, płytkę oryg., książeczkę dołączanmą do płyty i to wystarcza. ewentualnie można jeszcze mieć paragon zakupu.

Pozostaje aktywacja telefoniczna, która z reguły przechodzi pomyślnie. Niestety odnoszę wrażenie że M$ Poland nie panuje nad licencjami OEM i po aktywacji telefonicznej aktywuje co leci co nie jest na black list 8)

A jak to się ma do legalności, to już trudno powiedzieć, gdyż sami konsultanci M$ gubią się w interpretacji licencji OEM.