Obiektyw Zoom do Nikona D3100

Hej, zamierzam kupić jakiś obiektyw-zoom do mojego Nikona D3100. Chciałbym żeby nie był to zbyt drogi obiektyw, w miarę funkcjonalny i robił niezłe zbliżenia. Głównie chodzi mi o fotografię ptaków / zwierzątek leśnych a’ka saren. Zastanawiałem się nad Samyang 650-1300 mm IF MC f/8,0-16,0 (http://fotozakupy.pl/obiektywy/samyang-650-1300-mm-if-mc-f-8-0-16-0,9824s). Nie chciałbym wykraczać powyżej 1500 zł więc może coś tańszego się znajdzie dla takiego amatora jak ja. Zaznaczam iż nie potrzebuję profesjonalnego sprzętu, gdyż nawet body mam dla początkującego fotografa :wink:

Widzę, że interesują Cię ogromne ogniskowe… Chyba jesteś świadomy wszelkich niedogodności związanych z użytkowaniem takiego obiektywu, który podałeś:

  • nie działa pomiar światła

  • ręcznie ustawiasz przesłonę

  • ręcznie ustawiasz ostrość

  • pewnie przesiadywanie w jakimś namiocie i oczekiwanie z wycelowanym obiektywem w jakieś miejsce

  • bardzo ciemny (fakt w zamian duża ogniskowa)

  • chyba nie ma sensu pisać o stabilizacji obrazu bo i tak tego typu sprzęt to jedynie ze statywu i to bardzo porządnego=wytrzymały (kolejny niemały wydatek o ile takiego nie posiadasz już)

  • przyzwyczaj się do wysokich czułości matrycy

Osobiście mam lustrzankę Canon i do niej obiektyw 55-250mm IS i uważam, że spokojnie mi wystarcza jako zwykłemu amatorowi - portret, jakiś krajobraz, a często też fotografie ptaków. Ale jeśli faktycznie potrzebujesz takich zbliżeń i akceptujesz to co wyżej napisałem to czemu nie…czego się nie robi dla fajnych fotek.

Pozdrawiam

250mm według mnie jest zdecydowanie z krótki. Amatorskie body nie wyklucza stosowania lepszych obiektywów, body zmieniamy a dobre szkła zostają. Jeśli jesteś cierpliwy to może coś starszego pod M42? jak jest u Nikona z obsługą tego standardu? Osobiście szukał bym jednak czegoś jaśniejszego do zastosowania o jakim piszesz. Może jakąś stalkę z lepszym światłem o mniejszej ogniskowej?

Komentarze do tego teleobiektywu jak i do innych tele od Samyanga nie należą do najprzychylniejszych.

http://www.optyczne.pl/839-Samyang_650- … ktywu.html

http://www.optyczne.pl/846-Samyang_500_ … ktywu.html

zapytaj na “systemowym” forum. Może trafisz kogoś - kto pozwoli Ci wypróbować to “cudeńko”, albo doradzą alternatywę, lub trafisz jakiś sprzęt z drugiej ręki.

Zastanów się poważnie nad całkowitym manualem - zwłaszcza jeśli nie masz pomiaru światła (tak wspomina, kolega wyżej, a ja nie znam się na Nikonie). Bo to dodatkowo inwestycja w statyw i zapewne wymiana matówki, a i z tym zrobienie zdjęcia nie ogranicza się do wciśnięcia spustu migawki.

Znalazłem taką Sigmę (stałkę) Sigma 800 mm f/5.6 EX DG HSM APO ktoś w komentarzu napisał, że nabył go używanego za 1700zł. Ja bym się rozglądał za czymś takim. Nowy oczywiście kosztuje 2600zł ale występuje z mocowaniem dla Nikona, poszukaj na znanych serwisach aukcyjnych.

Szukam głównie do cykania zdjątek ptaszkom :slight_smile: W domu mam 55-200 Nikkora, ale musiałbym blisko podchodzić by jakiegoś ptaka złapać na zdjęcie … ale oczywiście one szybciej odlatują :slight_smile:

Jak kupisz tę ciemną norę od Samyanga to prędzej czy później zorientujesz się, że to pieniądze wyrzucone w błoto, lepiej kupić droższy ale jednocześnie lepszy obiektyw, i być przez lata zadowolonym z zakupu. To nawet nie chodzi o profesjonalne czy nieprofesjonalne zdjęcia ale o to czy w ogóle będziesz w stanie złapać ostrość w tym szkle. Na pewno nie pokusił bym się o zakup bez wcześniejszych testów. Samyang robi dobre rybie oko 8mm, ale w przypadku takiego obiektywu większość ujęć wcale nie wymaga ostrzenia, poza tym rybie oko jest dość drogą sprawą i większość obiektywów tego typu, nawet dla matryc APSC jest po prostu 3 - 5 razy droższa. W związku z tym nikt specjalnie nie narzeka stąd wywodzi się sława tej marki :slight_smile: