Obniżenie temperatury w obudowie - problem

Witam!

Ostatnio wyciszyłem sobie kompa. Problem polega na tym, że mam zasilacz Amacrox Warrior AX450-PNF i kiedy się nagrzeje jest dość głośny (kiedy wentylator chodzi na najwyższych obrotach). Jak włączę kompa rano to zasilacza nie słychać bo jest zimny.

Musiałbym obniżyć temperaturę w obudowie i nie wiem od czego miałbym zacząć.

Na razie zastanawiam się nad tymi trzema rzeczami:

1.Włożyć tunel powietrzny pod wentylator do procka lub zamontować na wysokości procka jakiś cichy wentylator wdmuchujący zimne powietrze

2.Kupić pastę termoprzewodzącą Arctic Silver (teraz mam jakąś z Evercoola dostałem ją razem z chłodzeniem do karty graficznej)

3.Zamontować z tyły wentylator 80x80 wydmuchujący ciepłe powietrze

Co o tym sądzicie, co będzie dawało najlepszy efekt?

A może jeszcze coś innego czego tu nie wymieniłem?

Wspomnę jeszcze, że komp ma być cichy

Teraz konfig

bez żadnego OC

Athlon XP 2000+ (temp w idle 50(!) stopni)

Ati Radeon 9800Pro z chłodzeniem Evercool vga Turbo 2

dysk Samsung SP1603C (temp w idle 30 stopni)

zasiłka Amacrox Warrior AX450-PNF

teperatura chipsetu to 34-36 stopni (chyba taka temperatura panuje w środku obudowy)

wymieniłem tylko te elementy które się grzeją najbardziej

tunel powietrzny daje dobry efekt ale będzie większy hałas,zamontuj 2 dobre ,duże wentyle,jeden z przodku obudowy (wdmuchujący powietrze) i jeden z tyłu (wydmuchujący),dodatkowo możesz zrobić nawiew na mobo itp…

pasta termo przewodząca także obniży troche temperaturę proca

z tym będzie problem bo mam starą obudowę i z tyłu jest miejsce tylko na 80x80

podobno wetylator z tyłu najwięcej pomaga(z przodu mniej)

co ciekawe, wczoraj zamontowałem za chwilę cooler 80x80 z tyłu - efekt był taki, że temp procka spadła tylko o 2 stopnie

druga ciekawostka to taka, że po zdjęciu bocznej ściany temperatura też o wiele się nie obniżyła (ok 2stopnie)

komputer stoi niedaleko okna, nie ma w pobliżu żadnego kaloryfera itp

W Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłby jakiś zestaw chcodzenia “wodnego” … Ale ja wiem, czy opłacałby się taki wydatek …

Lub zmiana obudowy …

Złączono Posta : 22.08.2007 (Sro) 14:39

WC też ma wentylatory i po przemyśleniach postanowiłem zmodernizować moje AC

Całego tego problemu by nie było gdyby nie to, że zasilacz musi wydmuchiwać ciepłe powietrze płynące z radiatora od procesora, przez to zasilacz się ogrzewa i musi chodzić na wysokich obrotach

A może zamontować zasilacz odwrotnie (coolerem do góry), wtedy by się chłodził własnym obiegiem, do tego zamontować cooler wydmuchiwający w obudowie bo coś musi wyciągać powietrze.

Nie wiem czy dobrze myślę…

jak dasz z przodu będzie dobra cyrkulacja powietrza i efekt napewno będzie widoczny

jak ci wszystkie wentyle wyciągają powietrze to w środku robi się coś w stylu “próżni”,musi być jakiś wentyl co wdmuchuje powietrzze.

Porządna 80 podpięta pod 5V jest niesłyszalna.

Ciepłe powietrze idze do góry więc zasilacz i tak je będzie zasysał.

porządne chłodzenie wodne obejmujące CPU,GPU,czipset itd. kosztuje ok 1000zł…

Ten wentylator z tylu będę musiał zamontować.

Myślałem też nad założeniem wentyla 120x120 na boku obudowy dmuchającego w stronę procesora, wtedy do procesora dochodziłoby “zimne” powietrze a przy okazji pamięć by się schłodziła

Wszystkie wentyle na 5V

Co Wy na to?

http://www.pdinetwork.net/product_info. … cts_id=328

może kup taką obudowę (mam i chodzi cicho) i dołóż maty wyciszające

wystarczą tylko maty…

http://www.allegro.pl/item226903137__co … cych_.html

obudowy raczej nie będę wymieniał (chyba, że nie będzie innego wyjścia), na dodatek ta jest z zasilaczem a po co mi zasilacz skoro mam nowy i lepszy…?

maty wygłuszające dodatkowo podnoszą temperaturę wewnątrz obudowy…

dokonałem właśnie nowych pomiarów temperatury

temp w stresie 55stopni (2 razy włączyłem test CPU w 3dmark06)

temperatura w idle (teraz) 43stopnie

wczoraj wymieniłem pastę termoprzewodzącą(może teraz zaczyna działać, powinna się wygrzewac od 150-200h), dodatkowo wczoraj zakleiłem dziurki z tyłu obudowy (zasilacz zaciągał stamtąd swoje ciepłe powietrze)

wentylator 80mm włożony do obudowy daje całe G

puszczenie go na 5V (o ile w ogóle wystartuje) da tyle co wyżej… poza ciszą :slight_smile:

Jak bardzo chcesz to rozejrzyj się za

http://allegro.pl/item228372346_wentyla … _af_9.html

tylko 80 - jest względnie “cichy” (92mm), słyszałem go.

Chłodzenie procka BOXowe? może warto właśnie je wymienić+AS5.

chłodzenie procka wymieniłem na Arctic Cooling Copper Silent 2M - ustawiłem na najniższe obroty

wentyla 92 nie mogę założyć z tyłu - za duży

przed chwilą wyłożyłem cały zasilacz na zewnątrz, włączyłem kompa, 3dmark06 i wentylator w zasilaczu cały czas chodził na najniższych obrotach bo nie odbierał ciepła z obudowy.

Zastanawiam się na takim układem żeby dać z boku 12mm żeby wdmuchiwał zimne powietrze, 80mm z tyłu żeby wydmuchiwał a zasilacz odwrócić żeby wentylator brał zimne powietrze z góry.

Zdało by to egzamin?

O konwekcji ciepła słyszałeś?

Dodatkowy nadmuch z 120 zawsze się przyda.

Piła, wiertarka i mogę :stuck_out_tongue:

są różne adaptery i można wstawić większy.

wiem o tym ale mam tak ustawione biurko, że od góry obudowy idze chłodniejsze powietrze przez to, że zasilacz “wyrzuca” ciepłe powietrze zupełnie za biurko(bierze powietrze tak jakby z innej komory ze tak się wyrażę)

jakbym mógł to bym wyciął, to nie problem ale tam nie ma nawet jak wyciąć :wink:

adapter też się nie wmieści

to mam rozumieć że ty nie masz górnej części obudowy :shock: przecież jak obrócisz zasilacz tak aby wentyl był skierowany do góry,to i tak powietrze ciepłe zbierze się pod “sufitem” obudowy i zasilacz je zassie…

źle zrozumiałeś :wink:

Nie wiem jak to wytłumaczyć… Powietrze wtedy byłoby wciągane z dziury wyciętej w “suficie” a wypuszczane by było za biurko. Biurko mam tak wycięte, że przy końcu obudowy prostopadle przylega płyta (deska) od biurka więc ciepłe powietrze nie mieszałoby się z tym zimnym.