Obraz partycji systemowej Windows 7 OEM na innym sprzęcie?

Witam bardzo serdecznie. To co opiszę, to ta sytuacja nie miała miejsca, ale tak mi weszło to w myśl i jestem ciekawy co by się stało. Zatem wyobraźmy sobie, że:

Posiadasz oryginalny Windows 7 OEM, już go aktywowałeś na swoim sprzęcie. Zrobiłeś sobie obraz partycji systemowej po zainstalowaniu i aktywowaniu Windowsa. Zgrałeś obraz na pendrive, poszedłeś do kogoś z pendrivem bo miałeś na nim jeszcze inne rzeczy i ta osoba chciała, abyś jej coś przekopiował. Ok, ale przypadkiem zostawiłeś u niej pendrive na parę godzin i ta osoba wzięła z tego pendrive przekopiowała sobie cały twój obraz i ci o tym nie wspomniała.

I ta osoba chce sobie użyć tego obrazu, przywrócić go na swoją partycję, która będzie miała większy rozmiar niż dane z mojego obrazu, czyli partycja odpowiednia. A zatem moje pytania są następujące:

1. Czy ta osoba zdoła w pełni uruchomić tego Windowsa 7 OEM i będzie mogła z niego skorzystać?

2. Jeśli będzie mogła uruchomić system i korzystać z niego, to co z oryginalnym numerem seryjnym? Czy on jest przypisany w obraz partycji i jeśli osoba przywróci obraz, włączy system to będzie mogła podejrzeć ten numer seryjny za pomocą programu, który to umożliwia?

3. Jeżeli zdoła uruchomić system, to jak zachowa się aktywacja systemu? No chyba nie będzie mogła aktywować go, bo klucz został wykorzystany na moim sprzęcie, prawda?

Przy odpowiedziach bardzo proszę numerować, na które pytanie odpowiadacie :slight_smile:

  1. Nie. Nawet jeśli uda jej się przywrócić system z obrazu to może się on nie uruchomić lub sypać bluescreenami. Jeśli jednak uruchomi się to będzie się domagać od razu ponownej aktywacji.

  2. Klucz licencyjny jest przypisany do konkretnej konfiguracji KONKRETNEGO komputera. Nie zadziała nawet na identycznym ale innym komputerze a co dopiero na takim, który ma zupełnie inną konfigurację. Sam klucz licencji będzie można podejrzeć ale nic to nie da, ponieważ został już aktywowany.

  3. System będzie wymagał ponownej aktywacji, która się nie powiedzie.

:roll:

Załóżmy, że się uda przywrócić system, ale przecież Windowsa można używać przez małą ilość dni bez aktywowania go. Czy taka sytuacja nie miałaby miejsca w tym przypadku?

Nie, ponieważ jak już wspomniał SilberPunkt, konfiguracja komputera na którym zostanie przywrócony obraz, będzie różniła się na tyle, że nawet w przypadku udanej operacji system wykryje niezgodność z wcześniej wygenerowanym kluczem sprzętowym i zażąda natychmiastowej aktywacji (system po prostu stwierdzi że zbyt wiele zmian zostało wprowadzonych w konfiguracji w tym samym czasie). Poza tym - jeśli gość spróbuje aktywacji - to będziesz jedną z pierwszych osób które się o tym dowiedzą kiedy nagle twój system stwierdzi że “padłeś ofiarą przestępstwa komputerowego”.

Jeśli ja mam teraz zainstalowany Windows 7 OEM i ktoś inny na zupełnie innym sprzęcie spróbowałby aktywacji tej samej wersji Windows 7 z tym samym kluczem co ja mam, to u mnie pojawiłby się taki komunikat?

Jeśli tak (pojawiłby się), to czy mi, mojemu systemowi by to zagroziło, tzn czy miałbym ograniczone funkcje tak jak ludzie z pirackim oprogramowaniem, czyli np. zmiana tapety pulpitu i miałbym problemy z aktywowanym systemem?

szpon5 - odpowiedz sobie na proste pytanie: jeśli ktoś podrobi twój klucz do domu, i dozorca się o tym dowie i wymieni zamek, to czy twoim zdaniem nadal będziesz mógł swoim kluczem otworzyć drzwi ? Natomiast jako mieszkaniec, z pewnością będziesz mógł dozorcy udowodnić że mieszkasz gdzie mieszkasz, i otrzymasz nowy klucz (z czym jednak zawsze będą się wiązały pewne mniej lub bardziej przejściowe trudności).

To ja wam powiem, że moim kluczem spod laptopa aktywowałem system kilka razy i to na dwóch laptopach, że już nie wspomnę o aktywacjach na wirtualnych maszynach. Teraz jest tylko na jednym laptopie ale innym niż ten, z którym zakupiłem system. Za każdym razem aktywacja przebiegła pomyślnie i nie ma żadnych problemów, w niektórych momentach system był zainstalowany w 3 miejscach na raz. Musze jeszcze dodać, że jeżeli system został zainstalowany przy pierwszym uruchomieniu laptopa to jest aktywowany innym kluczem, prawdopodobnie jakimś jednorazowym, którego nie można wykorzystać do zwykłej aktywacji przez internet. co wy na to?

Zapomniałem jeszcze dodać, że za każdym razem była sprawdzana legalność systemu i wszystko było OK.

Mowa o systemie Windows 7 Home Premium.

luger, słyszałem o tym, że gdy kupi się laptopa to warto wydobyć klucz licencyjny z zainstalowanego systemu, gdyż może być on inny niż ten na odwrocie laptopa.

Dzięki, ale te moje wymysły, które napisałem w temacie bardziej dotyczą osobnego Windowsa 7 dla stacjonarnego komputera :wink:

Moderator usunął mój poprzedni post, gdyż zgłosiłem post innego użytkownika, a w moim poprzednim poście zacytowałem użytkownika, którego zgłosiłem. Zatem gdy post spamerski użytkownika został usunięty, to mój post z cytatem jego wypowiedzi również.

A więc napiszę ponownie: dziękuję bardzo wszystkim za pomoc :smiley:

Ty piszesz o pełnej instalacji i aktywacji na czysto. My piszemy o przeniesieniu już aktywowanego systemu na inny sprzęt. To dwie, zupełnie różne sytuacje.

:roll:

Dodane 25.10.2011 (Wt) 18:54

Nic to nie da, ponieważ klucza takiego nie da się użyć do czystej instalacji z płyty OEM. Masz naklejkę z certyfikatem i tego klucza możesz użyć.

:roll:

Jeżeli chodzi o skopiowanie partycji recovery na innego kompa i załadowanie z niej systemu, to nie da rady, natomiast jeżeli chodzi o pożyczenie płyty z Windowsem i zainstalowanie na klucz certyfikatu COA, to jak najbardziej, ale wtedy system trzeba będzie aktywować telefonicznie, ponieważ z tego co słyszałem są problemy z aktywacją przez neta Windowsów zainstalowanych na klucz preinstalowanego systemu systemu, ponieważ klucze do systemów preinstalowanych, czyli takich, które są już zainstalowane na lapku przez producenta i przywraca się je z partycji recovery są podobno inne niż te do Windowsów ogólnodostępnych, które sobie może każdy Kowalski kupić i zainstalować, przez to właśnie nie chcą podobno przejść przez internetową aktywację.