Obroty wentylatora - pytanie

Witam!

Właśnie zakupiłem sobie płytę główną Gigabyte M52L-S3 wraz z procesorem AMD Athlon 7850 BE.

I na samym początku po zmontowaniu wszystkiego do kupy od razu rzucił mi się wiatrak chłodzenia mam jakieś SilentiumPC coś w tym stylu.

Gdy odpalę kompa wiatrak śmiga bardzo szybko jednak, że po chwili strasznie zwalnia swoje obroty (800 coś) i tak się kręci, procek tak samo nie ma stałego taktowania 2.8GHz tylk 1.4Ghz i jak robię coś to sam automatycznie skacze do wartości 2.8 jednak wiatrak nadal bez zmian 800 parę obrotów.

Coś czytałem, że jest to “kul kłajet” xD czy jakoś tak.

Co do procka to wiem, że mam się tym taktowaniem nie przejmować bo to jest specjalnie aby go nie męczyć kiedy nie potrzebuje wysokiego taktowania.

Ale zastanawia mnie ten wiatrak ustawiłem coś w biosie i teraz wiatrak stale kręci się 2300-2600 na minutę co oczywiście powoduje hałas :confused:

I teraz pytanie końcowe: czy mogę w biosie ustawić ponownie ustawienia AUTO aby wiatrak kręcił się te 800 obrotów i czy to mi samo zwiększy obroty jeśli procek zacznie się grzać?

Jak sama nazwa wskazuje (AUTO) płyta sama dostosuje obroty wentylatora w stosunku do temperatury procesora, jak zaczniesz bardziej wykorzystywać procesor (zacznie się grzać) to płyta zwiększy obroty wentylatora żeby utrzymać niską temperaturę procesora.

Jaka temperatura i jakie chłodzenie? Obstawiam że jakieś z wentylem 12 cm skoro ma tak wolne obroty.

Ja mam taką opcję jak CPU Smart Target - ustawiam temperaturę (50 stopni) od której wentylator 8cm ma stopniowo przyspieszać z 1500 rpm