Obroty wentylatorów - nie za małe?

(Adi636) #1

Moje wentylatory:

Procesor: ok. 1800 RPM

Obudowa: ok. 2800 RPM

AMD Athlon XP 1700+

512 MB RAM, 1,47 GHz

czy nie za małe są obroty ? :shock:

(marcin82) #2

Możesz gdzieś odczytać temperaturę tego procesora i podać?

(Azazel33) #3

Komputery z tamtych czasow nie mialy kontrolera RPM i wentylatory krecily sie z ta sama sila bezwzgledu na temperatury

(marcin82) #4

@nargoriel

Mam płytę z 2001 roku, wentylator przyspiesza w razie dużego obciążenia procesora (w granicach 300 RPM/s). Dlatego pytam o temperaturę.

(Adrian Tomaszewski) #5

obroty od temperatury sie dostosowywuja

ja mam na Procku często kolo 900rpm

a w obudowie to i 400rpm

I wszystko ok jak grac zaczynam to trochę przyspieszy morze dlatego ze mam i7 tak wolno kreci się chlodny procek ;p

(Adi636) #6

temperatury:

płyta główna: 31 st. C

Dysk twardy: 38 st. C

procesor: 51 st. C

(Adrian Tomaszewski) #7

Wszystko ok Athlony XP moga sie spokojnie grzac pod 90 C

Wiec nie martw sie :slight_smile:

(marcin82) #8

@smooker

Moim zdaniem to jakieś 12-13 stopni za dużo. U mnie (Athlon 2000 XP+) temperatura nie osiąga więcej niż 38-39 stopni. W miarę możliwości wyczyść wiatrak oraz radiator procesora, płytę główną i wylot powietrza na obudowie.

(Adi636) #9

marcin , czyściłem ostatnio wszystko :wink: ale czasami temperatura jest ok. 47 st C. czyli nieźle :slight_smile:

ps. nawet w tych najstarszych Athlon'ach można do takiej temp. dojsc ? 8)

(Adrian Tomaszewski) #10

te starsze sie bardziej grzeją niz nowsze z tad możesz je rozgrzać do ok 90C

Na Procku masz zakodowane do ilu twój model możne sie rozgrzać masz tam napisane w nr seri i tam masz ciąg liczb i gdzieś w środku masz napisana max temp układu

(marcin82) #11

@Adus02

Ponadto jeśli w BIOS nie były zmieniane ustawienia dotyczące domyślnych temeperatur, z automatu nastąpi "treshhold", u mnie akurat przy temperaturze 71 ^C. W stresie u mnie najwięcej było około 64 ^C, po czyszczeniu max 49^. Wszystko jest ok. Bez obciążenia temperatura procesora nie przekracza 37 ^C.