Obroty wiatraczka

(system) #1

Witam.Ostatnio zakupiłem 2 wentylatorki Arctic Pro aby ochłodzić troszkę mojego PC.W specyfikacji tych wiatraczkówj jest napisane że posiadają one zakres obrotów od 1000-2500 ale jak podłącze któregoś to pracuje on z prędkością 1700obr/min żeby sprawdzić czy obroty wzrosną wraz ze wzrostem temperatury założyłem go na radiator od procka gdyż gabarytowo są takie sam i ... nic zaledwie 50obr. więcej a procek jak miał 55 stopni tak ma(Duron 1,3Mzh bez podkręcania) nawet gdy tak jak dzisiaj dowali upał (pomieszczenie komputerowe jest małe i od słonecznej strony) 58st.celc. co mam zrobić żeby uzyskać maxymalną ilość obrotów z tego wiatraczka.

(system) #2

Zapewne z czujnikiem temperatury oznaczenie TC, żeby dmuchał z predkością 2500 trzeba wylutować ten zielony czujnik i pozostałe miejsce zmostkować czyli połączyć np lutem do czerwonego kabla

Ale wentylator bedzie znacznie głośniejszy, ale zarówno wydajnieszy :smiley:

Te czujniki są moim zdaniem lipne za duża musi być temp bo ponad 50 stopni by było chcociaż 2000 obrotów

(Elcupra) #3

Jaką paste nałożyłeś ?? Najlepsza jak najwięcej srebra. Może wystarczy zmienić paste i będzie chłodniejszy procek.

(system) #4

Tzn może najpierw zapytam o ten "tuning" wiatraczka dokładnie jest tam jakaś zielona pierdoła o nazwie TC teraz mam ją wylutować i zmostkować z czerwonym kablem do którego przylutowana jest jedna z nóżek czujnika ? Natomiast co do pasty to ja jej nie nakładałem tylko zrobiono mi to w sklepie było tak jakiś rok temu wymieniłem chłodzenie na tym procku ponieważ było za głośne.Zamontowano mi dosyć duży radiator z wentylatorem 80x80 3500obr i wszystko byłoby ok tylko pewnwgo razu dosyć niedawno wpadł mi program Speed Fan i wtedy się przeraziłem gdy zobaczyłem wskazania temperatury.

(system) #5

Jeśli chodzi o nakładanie pasty oraz jakich użyć zobacz tu

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=72248

Co do czujnika to wylutowujesz go całkowicie i tam gdzie była jego nożka łączysz to np lutem do tego kabla gdzie szła druga nożka bodajże czerwony i wiatrak wieje na maxa

Możesz też wylutowąć czujnik i dolutować do czujnika dłuższe kabelki i czujniki umieścić np na samym dole radiatora od procesora tam jest cieplej ale wiecej i tak nie wicisnie, moze ponad 2000

Tego Arctic Fana z czujnikiem na procka nie kładź, daj na obudowe no chyba że bez czujnika to go możesz dać na procka

SpeeD fanem sie nie przejmuj przyłoż palca i zobacz :smiley:

(system) #6

Wielkie dzięki husar :smiley: jutro go przelutuję a temperaturę sprawdzam dodatkowo dotykając radiatora pozdrawiam