Obroty wiatraczka

Witam.Ostatnio zakupiłem 2 wentylatorki Arctic Pro aby ochłodzić troszkę mojego PC.W specyfikacji tych wiatraczkówj jest napisane że posiadają one zakres obrotów od 1000-2500 ale jak podłącze któregoś to pracuje on z prędkością 1700obr/min żeby sprawdzić czy obroty wzrosną wraz ze wzrostem temperatury założyłem go na radiator od procka gdyż gabarytowo są takie sam i … nic zaledwie 50obr. więcej a procek jak miał 55 stopni tak ma(Duron 1,3Mzh bez podkręcania) nawet gdy tak jak dzisiaj dowali upał (pomieszczenie komputerowe jest małe i od słonecznej strony) 58st.celc. co mam zrobić żeby uzyskać maxymalną ilość obrotów z tego wiatraczka.

Zapewne z czujnikiem temperatury oznaczenie TC, żeby dmuchał z predkością 2500 trzeba wylutować ten zielony czujnik i pozostałe miejsce zmostkować czyli połączyć np lutem do czerwonego kabla

Ale wentylator bedzie znacznie głośniejszy, ale zarówno wydajnieszy :smiley:

Te czujniki są moim zdaniem lipne za duża musi być temp bo ponad 50 stopni by było chcociaż 2000 obrotów

Jaką paste nałożyłeś ?? Najlepsza jak najwięcej srebra. Może wystarczy zmienić paste i będzie chłodniejszy procek.

Tzn może najpierw zapytam o ten “tuning” wiatraczka dokładnie jest tam jakaś zielona pierdoła o nazwie TC teraz mam ją wylutować i zmostkować z czerwonym kablem do którego przylutowana jest jedna z nóżek czujnika ? Natomiast co do pasty to ja jej nie nakładałem tylko zrobiono mi to w sklepie było tak jakiś rok temu wymieniłem chłodzenie na tym procku ponieważ było za głośne.Zamontowano mi dosyć duży radiator z wentylatorem 80x80 3500obr i wszystko byłoby ok tylko pewnwgo razu dosyć niedawno wpadł mi program Speed Fan i wtedy się przeraziłem gdy zobaczyłem wskazania temperatury.

Jeśli chodzi o nakładanie pasty oraz jakich użyć zobacz tu

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=72248

Co do czujnika to wylutowujesz go całkowicie i tam gdzie była jego nożka łączysz to np lutem do tego kabla gdzie szła druga nożka bodajże czerwony i wiatrak wieje na maxa

Możesz też wylutowąć czujnik i dolutować do czujnika dłuższe kabelki i czujniki umieścić np na samym dole radiatora od procesora tam jest cieplej ale wiecej i tak nie wicisnie, moze ponad 2000

Tego Arctic Fana z czujnikiem na procka nie kładź, daj na obudowe no chyba że bez czujnika to go możesz dać na procka

SpeeD fanem sie nie przejmuj przyłoż palca i zobacz :smiley:

Wielkie dzięki husar :smiley: jutro go przelutuję a temperaturę sprawdzam dodatkowo dotykając radiatora pozdrawiam