Obudowa (kieszeń) na dysk czy przejściówka?

(Cichytg) #1

Cześć, mam w domu nie wykorzystany dysk 500giga ata100 3,5" oraz chyba 80giga sata 2,5", które chciałbym używać przy laptopie - głównie ten większy - tylko nie wiem co wziąć, obudowę czy przejściówkę.

Obudowa jest droższa i mogę wcisnąć tylko jeden rozmiar dysku do obudowy jeśli wybiorę wersję combo (teoretycznie do tego na większy można włożyć ten mniejszy, bo czy w praktyce to zadziała to nie wiem) i zastanawiam się co będzie lepsze: obudowa czy przejściówka?

Dysk 500 giga ma być do przechowywania danych i używany byłby czasem dość długo, bo nawet kilka godzin także nie wiem jak spisywała by się sama przejściówka, czy dysk nie nagrzewał by się zbyt mocno i czy obudowa nie dała by mu lepszego chłodzenia (chociaż nie bardzo wydaje m się, że przy rozwiązaniu pierwszym i drugim były by jakiekolwiek różnice)

Co jest lepsze

Co byście polecili - oczywiście mowa o takim urządzeniu, które będzie działać w miarę długo i bezawaryjnie :slight_smile:

No i musi mieć własne zasilanie

Suma jaką mogę przeznaczyc to 70-90zł max, ewentualnie mogę dołozyc jeszcze 20-30zł

(mawro2) #2

Ja bym wybrał obudowę a nawet dwie.

Dokładniej mówiąc jedną na dysk 3,5'' i jedną na dysk 2,5'', ta druga była by mała i poręczna, takie obudowy działają tylko pod samo USB nie trzeba do tego podpinać dodatkowego zasilania. W dysku 3,5'' jest potrzebne zasilanie zewnętrzne a co do przejściówek posiadam jedną z allegro (kupiona za ok 50zł) i nie polecam ponieważ trzeba za każdym razem rozkładać kable podłączyć dysk itp ale często przy przerzucaniu przez nią (przejściówkę) plików które mają większe rozmiary (np. 100GB) potrafi się zawiesić niby działa ale trzeba odłączyć i na nowo podłączyć. Jest dobra jeśli ktoś sprawdza nieraz jakieś dyski czy nie ma jak go podłączyć ale tak na chwile a nie na dłuższy czas.

A jak masz dyski w obudowach masz je dodatkowo chronione.

W ostateczności zastanów się nad czymś takim (to przykład, wiem że cena za wysoka ale może coś tańszego by było)

http://allegro.pl/stacja-hdd-x2-dysk-sa ... 65300.html

(Loczi) #3

Obudowa na 3,5 cala jest uciążliwa w korzystaniu, ponieważ masz obudowę z dyskiem i zasilacz i kabel do kompa a one bardzo przeszkadzają(sam takiej używam), jak używam tylko ją raz na miesiąc to nie przeszkadza mi to za bardzo, ale jak muszę czasem kilka razy w dniu ja wyjąć to nie ciekawie. Pamiętaj, przepustowość USB 2.0 to tylko 480Mb/s, czyli 60MB/s.

Obudowa na 2,5 cala jest fajna bo nie potrzebuje dodatkowego zasilania jeśli masz dobry kabel USB, z dwoma wtyczkami najlepiej, ale też może być krótki 20cm powiedzmy. (Tez korzystałem z takiej, obudowy)

Z przejściówek nie korzystałem, ale myślę że o dużo lepsze transfery oferują.

(Cichytg) #4

Oooo, ta stacja dokująca też ciekawa, myslałem o czymś takim tylko wyleciało mi z głowy.

Jeśli chodzi o dysk i uciązliwosc pracy przy 3,5" to dysk ma być głownie w jednym miejscu, ewentualnie czasem przenoszony.

Całość ma słuzyć do przechowywania danych z laptopa tym bardziej ze ten dysk od jakiegoś czasu jest nie uzywany i lezy.

Co do przerywania podczas przerzucania duzej ilosci danych to własnie na tym mi nie zależy, chciałbym tego uniknąc i myślałem o obudowie na dysk, a to że do 3,5" potrzeba zasilania nie jest dla mnie żadnym problemem :wink:

Najbardziej zalezy mi na tym aby nic nie przerywało ani nie rozłaczało się podczas przerzucania większej ilości danych.

Jeszcze takie małe pytanie: czy po podłączeniu stacji dokujacej do komputera musze restartować laptopa czy to działa na zasadzie plug and play bo chyba nie ma tego w opisie na allegro, nie doczytałem lub zalezy to od modelu?

(mawro2) #5

W tej stacji dokującej masz podłączenia do komputera przez eSATA i usb, USB to każdy powinien wiedzieć jak się podłącza o odłącza a co do SATA czy eSATA to są typu plug and play (gdzieś to kiedyś czytałem ale nie pamiętam gdzie). A jeśli się mylę nich mnie ktoś poprawi.