Obudowy BTX - dyskusja

Cześć, pytam z czystej ciekawości. Jak wiadomo standard BTX jest “następną” a w każdym razie “nowszym” standardem obudów od AT, czy ATX w formie desktop. Nie chce poruszać kwestii zminiaturyzowanych komputerków: microBTX oraz picoBTX. Pierwsze pytanie, czy opłaca się dzisiaj inwestować w ten standard…wątpliwości są, ponieważ BTX określa parametry obudów komputerowych, płyt głównych i zasilaczy i tutaj właśnie kolejna wątpliwość, bo jeśli:

czyli nada się :wink: jednocześnie na portalach widziałem taki zasilacz BTX:

http://img2.vpx.pl/up/20090129/zasilaczbtx.jpg

to teoretycznie może działać tylko poza obudową ATX, bo raczej się nie zmieści.

A z tego co wiem, BTX nie jest kompatybilne wstecz, czyli Płyta główna ATX nie wejdzie do BTX i odwrotnie (nie licząc tych z możliwościami instalacji również w formie BTX po zastosowaniu “rozszerzaczy”).

Inna sprawa…BTX pojawiło się oficjalnie bodajże w 2003 roku, jeśli teraz nie jest to popularne i “lepsze” rozwiązanie dla zwykłego użytkownika, to czy nie można już nazwać tego “niewypałem”?

Dodać, że najtańsza jaką znalazłem (zgoda z ATX i BTX) kosztuje ~350zł i drożej…

Raz na oczy widziałem komputer zbudowany w standardzie btx. W btx płyta główna jest tak zbudowana aby procesor i chipset był jak najlepiej chłodzony.