OC E2160 - jak to dokładnie trzeba zrobić?

Witam.

Korzystam ze strony http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3426-3

Mam problem, otóż nie rozumiem jak mam zrobić z pamięciami ram. Na stronie jest opisane że muszę ustawić timingi jakie podał producent. Mam pamięci Geil 2x1GB Black Dragon 800Mhz 4-4-4-12 2.0V. Ale nie wiem jak to mam wpisać w biosie bo za dokładnie nie jest to opisane na w/w stronie. Wcześniejsze testy wyszły mi dobrze (chodzi o CPU procesora).

I na tej stronie później jest napisane że trzeba zwiększać bodajże FSB pamięci aż dojdę do ich max. możliwości. Jak to robić ? Bo tego także nie rozumiem. Jeśli chodzi zaś o kolejne rzeczy do zrobienia to już jest ok, tzn. je rozumiem, ale z tymi pamięciami nie mogę sobie poradzić.

E2160

Foxconn P35A-S

Geil 2x1GB Black Dragon 800Mhz 4-4-4-12 2.0V

Geforce 6600 GT

Amacrox Warrior 450W

Bardzo proszę o dokładne mi wytłumaczenie jak to zrobić.

Pozdrawiam :slight_smile:

Najpier update biosu najlepiej do P36

Później zmieniasz dzielniki. Po update będziesz miał do wyboru ich chyba 6 (1:1 / 5:6 / 1:2 itd)

Jest to stosunek fsb cpu : fsb ram

Czyli jak ustawisz 1:2 to jak na procu będziesz miał 500fsb to pamięci będą chodziły na 1000

Timingi daj na 5-5-5-15 i na 2.0 - 2.1 v dobierz taki dzielnik żebyś miał ~1000Mhz

Daj fsb CPU 333Mhz, podnieś trochę napięcie na procu, pamięci dzielnik daj na taki w którym osiągniesz 1000Mhz, j.w podnieś napięcie na pamiątkach, ustaw timingi.

Przy o/c mojego procka tez można dać 1:2 dzielnik? Ostatnio na 2,4Ghz orthos błędami sypał na dzielniku 1:1.5 …

No teraz już troszkę bardziej rozumiem lecz i tak nie do końca :confused: Mam do was prośbę, na tej stronie ( http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3426-3 ) jest zdj. biosu mojej płyty głównej tam gdzie sie robi OC pamięci. Napiszcie mi po kolei w której opcji co mam ustawić. Niby mógł bym sam próbować to robić ale nie chce niczego uszkodzić.

Update biosu mam P36

Troszkę lipne pamięci masz do o/c, więc staraj się tak ustawić opcje, by nie wyjechać poza ich specyfikację.

Darth ReX , No wiem że lipne do OC, ale skoro już takie mam to ich nie będę już zmieniał. Lecz i tak nie wiem jak mam to poustawiać :confused:

To ja proponuję zrobić Clear CMOS, a potem tylko zmienić prędkość FSB z 200 na 333, i nie ruszać innych opcji. Zobaczymy, czy wtedy ruszy.

A jeśli to zrobię i ruszy to co się zmieni ?

A gdzie się podnosi napięcie pamięci ? bo nie wiem która to opcja jest do tego :confused:

Będziesz miał 3 GHz na procu.

Darth ReX , Czyli mam zrobić Clear CMOS a później podnieść FSB (tylko gdzie to dokładnie jest ? ) bo tam jest parę opcji do siebie podobnych i nie wiem które to. A napięcia nie będzie trzeba podnieść ? i jeśli by po tym komp nie ruszył to zrobić Clear CMOS i komp powinien działać tak ?

CPU frequency, czy cuś w tym stylu, tak czy siak będzie tam wartość 200 MHz, powinieneś znaleźć. Napięcia nie rusz, chyba, że komp nie wstanie.

A czyli to o to chodzi. Tylko że tam nie mogę dać więcej niż 200MHz :confused: A jeśli mi nie ruszy komp to gdzie mam podnieść napięcie. I jeszcze jedno pytanie. Bo trochę czytałem na temat OC intela i przeczytałem że nie można kręcić samego procka lecz procka z pamięciami równocześnie. Więc trochę mi nie odpowiada to co mi zaproponowałeś :confused:

Boże, to w takim razie powinieneś gdzieś mieć opcję odblokowującą zmianę FSB. W ogóle to chłopaki doradźcie mu, bo ja nie mam tej płyty i nie znajdę mu tych opcji.

Rozumiem, właśnie szperałem po biosie ale i tak nie mam pojęcia co i jak poustawiać :confused: Czytam jak najwięcej poradników itp. ale i tak mi to nie pomaga.

To szpreraj dalej, w ogóle to od czego jest instrukcja? To będzie w tej samej zakładce…

podkręcasz proca i pamięć tylko ze masz dzielniki do pamięci . jak znajdę chwilkę to ci to wyjaśnię na chłopski rozum lub napisz na gg

lukaszczecin , Byłbym niezmiernie wdzięczny :wink: Bo nie mogę sobie z tym poradzić :frowning:

jak ustawi 1:2 i FSB na procu 500MHz to RAM bedzie chodził na 2GHz 8)

ciekaw jestem gdzie znajdziesz takie kości RAMu :]

no właśnie dlatego na początek ja bym mu proponował raczej dzielnik 1:1 wtedy do FSB 400 ma pewność że go pamięci nie ograniczą, chociaż wątpie aby udało mu sie dojść do 500MHz FSB na tym procku :smiley: