OC mojego porcesora i ram

Witam.

Mam małe pytanie odnośnie oc mojego procesora.

Posiadam Intel DC E2160 z chłodzeniem BOX. Miałem go podkręconego do 2Ghz (9x222). Ramy chodziły wtedy na częstotliwości 444 czyli 888MHz. Mam Goodramy Pc2-6400 2GB Dual. Wszystko było stabilne.

Dziś postanowiłem podkręcić go jeszcze bardziej. Podniosłem troszkę FBS ale musiałem zmniejszyć stosunek taktowania Ram do FBS i teraz mam tylko 384Mhz. (1/1.6) Nie wiem jednak czy jest opłacalne dalsze podkręcanie bo temp jest chyba trszokę wysoka i te ramy pracują wolniej.

Mógłby jakiś fachowiec rzucić okiem i powiedzieć czy zostawić to 2Ghz i te ramy 888Mhz czy podkręcać dalej?

Jeśli dalej to jak ustawić ramy.

Płyta główna to MSI p35 neo f a zasiłka Amacrox Warrior 400W. Grafa 8600 Palit Sonic+.

Z góry śliczne dzięki.

5fdd751de161e0f3m.jpg

Temperatury nie mierze się SpeedFanem.

Zobacz jak temperatury skaczą podczas obciążenia, ale w programie Core Temp.

Próbowałeś wyższe timingi ustawić?

W Core temp też koło 52-55.

A możesz napisać ile te timingi ustawić ?

Jeżeli przy obciążeniu wszystkich rdzeni temperatura Ci się zatrzymuje na tych 55*C to nie jest to dużo, można kręcić dalej.

A ustawienia timingów zależy od możliwości płyty również. Podaj zrzut z CPU-Z SPD.

Podniosłem FBS do 250Mhz.

W OCCT dałem na 10 min i miałem 57stopni max.

Daje screny z CPU-z

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Z Core Tempa zrzutu nie trzeba. :slight_smile: Jak chcesz sprawdzić max temperatury jaką osiągnęły rdzenie, to polecam HWMonitor - odpalasz i zlicza maksy, temperatury zazwyczaj poprawnie odczytuje.

Na Twoim miejscu zrobiłbym tak:

-ustawił RAM na wartości z SPD gdzie CL=6 (żeby RAM w razie czego nie blokował)

-wykręcił FSB tak, by temp w stresie (obciążone 2 rdzenie na maksa) powiedzmy półgodzinnym nie przekraczała tych 65*C

-jak ustalisz przy jakiej częstotliwości FSB (i procesora) taką temperaturę (powiedzmy graniczną) uzyskujesz, wtedy zaczniesz bawić się w kręcenie RAMu, ważniejsza jest częstotliwość, niż opóźnienie.

no, niestety nie 8)

predkosc szyny wplywa na przepustowac, ale ta zalezy glownie od opoznien - im nizsze, tym wieksza - co latwo spawdzic chocby w aida32

@Autor - masz za wysokie timingi i dlatego nie chce ruszyc - podbij napiecie dla ramu i obniz lekko timingi (jakie teoretycznie powinny byc masz w cpu-z pokazane)

A jak zmnienię taktowania na 4-4-4-12 to ile Mhz ustawić. Bo w CPU-z pisze 266 więc to mniej niż 400. Nie będziee więc spadku wydajności?

Bez zmiany napięcia ustawiłem 4-4-4-12 i 250Mhz i chodzi normalnie ale nie wiem czy nie jest to gorsza konfiguracja niż 5-5-5-15 i 417MHz?

Chyba że ustawić to 4-4-4-12 i 400MHz?

A napięcie ile podnieść żeby nie uszkodzić kostek? Obecnie mam 1.9V.

Bez zmiany napięcia ustawiłem 4-4-4-12 i 250Mhz i chodzi normalnie

“predkosc szyny wplywa na przepustowac, ale ta zalezy glownie od opoznien - im nizsze, tym wieksza - co latwo spawdzic chocby w aida32”

a wynik benchmarku WinRARa jest wprost proporcjonalny do ilości rdzeni, problem tylko w tym, że nijak się to ma do realnej prędkości.

matty24, ustaw 6-5-5-18 na 1,8V (dokładnie tak jak masz w SPD napisane), a następnie kręć FSB (utrzymując stosunek FSB:DRAM tak, by pamięci kręciły się tak lekko ponad te 400MHz) kostkami zajmiesz się jak ustawisz procesor. Zobacz przy jakiej częstotliwości procesor będzie za ciepły, albo po prostu skończą się możliwości Twojej płyty, albo procesora (z sensownym woltażem). Jak ustalisz maksymalną sensowną wartość FSB, zaczniesz się bawić w kręcenie kostek: najpierw zmień FSB:DRAM by zwiększyć częstotliwość pamięci, a później bawić się w obniżenie opóźnień, ale to dopiero jak FSB ustawisz na ostatecznym poziomie.

Jak ustawisz podane timingi, to obciąż procesor na te pół godziny, niech w tle HWMonitor bada maksymalną temperaturę, a następnie wrzuć na forum screen z HWMonitor i ustawieniami procesora oraz pamięci (z CPU-Z).

pisalem o aida32, ktora nie ‘korzysta’ z proca w trakcie benchmarka, ale to szczegol…

dwa - koligacje mozna ustawic prawoklikiem, wiec o co chodzi?

trzy - warto poczytac, nawet po polsku 8)

@Autor - jak wyzej pisano - ustaw luzne timingi na pamieciach, by nie limitowalu fsb i jedz do granic proca, potem bawiac sie timingami znajdz optymalna predkosc (wieksza niz fabryczna) dla pamieci i proca…

OC to zabawa z czasem i sprzetem, ale podstawa jest wiedza, chocby minimalna - poczytaj linki w/w - napewno nie zaszkodza :wink:

“pisalem o aida32, ktora nie ‘korzysta’ z proca w trakcie benchmarka, ale to szczegol…”

Jest coś takiego jak analogia, rzecz w tym, że aida32 to nie rzeczywisty test, tylko benchmark, w porównaniu nie chodziło o korzystanie z proca, a o powoływanie się na syntetyczne testy.

“trzy - warto poczytac, nawet po polsku 8)”

Czytam: "Stworzono: 1 lipca 2003 " i “PC2700”. Hmm, czyżby ten artykuł był sprzed 6 lat i mówił o DDR I? Czy przypadkiem sytuacja nie zmieniła się od tego czasu gdy wprowadzono DDR II?

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2589-3 - warto czytać świeższe artykuły z rzeczami o których się rozmawia (a nie z ich poprzednikami)

co sie przeklada na w/w wykresach :rotfl:

nie patrz na chipset, patrz na timingi i predkosc - na kazdym szybszy jest ddr333 cl3 niz ddr400 cl5 (dopiero cl4 lekko wygrywa, a na to moze nie pozwolic kazda plyta i kazde pamieci)

ps. z mojej strony koniec dyskusji…

…klasyczny strzal w stope =D>

Na sam początek na tym zasilaczu nie radziłbym Ci szaleć, bo nie jest to cudo. Ustawienia dostosuj sobie w ten sposób.

Szyna PCI - 100

FSB - 300 ( 3000 MHZ )

CPU Voltage - 1.35 - 1.40 V

NB Voltage - 1.40 V

Timingi Pamięci ( 5-5-5-5-15) 1.9 - 2.0 V

No i pobaw się mnożnikami żeby ramy ci wyrobiły. W zakładce CPU CONFIGURATION Wyłącz wszystko na diasbled.

Zadbaj o dobre chłodzenie.

Testuj Orthosem.

Dla porównania powiem Ci że ten model kręciłem do 3400 MHZ na marnych ramach które wyciskały maks 790 MHZ .

Tak więc powodzenia

"co sie przeklada na w/w wykresach :rotfl:

nie patrz na chipset, patrz na timingi i predkosc - na kazdym szybszy jest ddr333 cl3 niz ddr400 cl5 (dopiero cl4 lekko wygrywa, a na to moze nie pozwolic kazda plyta i kazde pamieci)"

Jeżeli matty24 będzie dał rade ustawić na zwykłych goodramach 333MHz z CL3, a nie będzie dał rady podkręcić pamięci z tych 400MHz CL5 to ok. Problem w tym, że łatwiej mu będzie prawdopodobnie kręcić 400MHz CL5 (zwiększając częstotliwość, bądź zmniejszając opóźnienie) niż 333MHz i CL3 osiągnąć. Przejrzyj testy http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3332 i zobacz, że zmianie CL3 na CL4 towarzyszy przeważnie wzrost częstotliwości o jakieś 100MHz (czasami i więcej). Dlatego nie widzę tu problemu: jeżeli matty24 będzie dał rade ustawić 333MHz z CL3, to tym bardziej 400MHz z CL4 (wychodzi nawet niecałe 100MHz wzrostu). Wszystko zależy od konkretnego modelu…

“…klasyczny strzal w stope =D>” z Twojej strony wybierając słupki z nieba i porównując do siebie nie te wartości, które da się uzyskać na tych samych kostkach.

matty24, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości możesz spróbować ustawić 333MHz na CL3 i 400MHz na CL4 (bawiąc się napięciami oczywiście)? No i jaką maksymalną częstotliwość dasz radę uzyskać na CL3, a jaką na CL4 (podnosząc napięcia oczywiście - 2,2-2,3V na pamięciach bez radiatora powinny być bezpieczne).