OC na Gigabyte procka E2160

(system) #1

Hi all !!

Na początek może o konfiguracji obecnej:

PROC: Intel Dual Core E2160 (1,8)

MB: Gigabyte GA-P31-DS3L

RAM: Kingstony 2x1 GB 800 CL 5-5-5-12

GRAFIKA: Nvidia Gigabyte 9500GT 512 DDR3

ZASILACZ: MODECOM FEEL III 400 W

Przejdźmy do konkretów, na mojej starej płycie ASRock 775i65G bez problemu mój procek (ten sam) lekkim dydem dawało się podkręcić na 2.50 Ghz przy zmianie FSB oraz taktowaniu pamięci. Płyta była o tyle ograniczona iż działała na maxymalnym napięciu VCore 1,325 V i nie było opcji zmiany. Opcje Biosu były mocno ograniczone do minimum. To mi w zupełności wystarczało. Schody zaczęły się kiedy to wymieniłem płytę główną i inne podzespoły jak w opisie. Dodatkowe opcje na Gigabyte w BIOSie to Ctrl+F1, wchodzę ustalam FSB tak aby częstotliwość procka wynosiła 2,6 Ghz czyli 288 (przypomnę iż mnożnik procka to 9). Nie zmieniam napięć bo przy tej częstotliwości nie powinno być problemów. Timingi zostawiam w spokoju. Co mnie ruszyło to nie wiem jak ustawić System Memory Multipier (SPD) bo za cholerę tego nie rozumiem o co tu biega, szukałem w goglach i nic. :roll: Próbuje różnych wartości zbliżonych do częstotliwośći pamięci i po zatwierdzeniu zmian - reset i wszytko wraca do nominalnych wartośći. HYLP !!

(Darth ReX) #2

Idź do sklepu i kup nowy zasilacz. Wtedy wróć do domu, załóż go i spróbuj jeszcze raz.

(system) #3

ZAsilacz kupiony 2 miechy temu, skoro wyciągnął na ASrocku podkręconego procka do 2,5 a grafike Nvidia GeForce 7300 GT DDR3 Sonic 600/1000 OC 620/1600 to uważam iż nie leży wina po jego stronie tylko ustawień pamięci, za cholerę nie wiem jak je ustawić.

(Darth ReX) #4

No dobra, jak wolisz. Mi się tam wydaje, że zasilacz się "skończył".

(system) #5

Ok, mimo wszystko proszę o te ustawienia pamięci aby wyeliminować zasilacz i wyliczyć ten mnożnik SPD. Sprawdzimy gdzie leży przyczyna.

(Darth ReX) #6

Ale mam rozumieć, że te 2,6GHz jest przy 1,325V?

(system) #7

Nie, na Asrock procek szedł na 2,50 przy napięciu 1.325V bez problemu, działał stabilnie (sprawdzane Orthosem przez 4 h), pomożesz ustalić ten mnożnik pamięci??? Chyba że prosisz bym podniósł napięcie na rdzeniu.

(Darth ReX) #8

Obliczyłem na kalkulatorze mocy, że jakoś średnio ci starcza moc tego feela.

Pomógłbym ci, gdybym wiedział, jakie masz opcje w biosie...

(system) #9

Tutaj zrzuty normalnych wartości

abcd0002ir1.jpg

By blackedeyed at 2008-08-15

oraz

abcd0001le8.jpg

By blackedeyed at 2008-08-15

(Darth ReX) #10

A jakie opcje masz w System Memory Multipier? Proponuję obniżyć taktowanie pamięci do 667MHz.

(system) #11

No i co dalej?? Podnosić FSB??

(Darth ReX) #12

No wtedy tak.

(Elkanguro) #13

Na tym Gigabyte masz mnożnik pamięci w stosunku do magistrali. Standardowo skoro FSB masz 200Mhz to pamięci aby miały 800Mhz to mnożnik jest na 4. Musisz zmniejszyć ten mnożnik aby obniżyć częstotliwości pamięci ponieważ one nie pójdą dużo wyżej niż 800Mhz. Przy FSB 250 musisz dać mnożnik na 3.33 co Ci da 830Mhz na pamięciach a jak to będzie za dużo jeszcze to mnożnik zmieniasz na 2.5 i pamięci są na 625Mhz

(system) #14

@Darth ReX właśnie doszedłem w czym problem, problem tkwił w starej wersji BIOSU #-o !!

PS: (coś mi nie pasowało z tym zasilaczem, jednak jest ok.)

(Darth ReX) #15

Ciekawe, jak daleko zajedziesz na feelu... Mi wyszło, że przy 2500MHz komputer pobiera jakieś 220W przy procesorze obciążonym do 85%, a co będzie przy 3GHz?

(Ciupa Michal) #16

blackedeyed ,

nie ma jak to robić OC procka na Feel'u, rewelacyjny pomysł :x

to tak jakby wsadzić Q9300 z modecom 350 - samobójstwo :expressionless:

zmień jak najszybciej ten twój zasilacz na np.

(Darth ReX) #17

Modecom MC 350 raczej bez większych problemów poradzi sobie z Q9300 :stuck_out_tongue:

(Ciupa Michal) #18

aha i komputer tylko będzie miał "w środku" Q3000? :stuck_out_tongue:

a ramy, dyski, grafa, proc, płyta ? :wink:

(Darth ReX) #19

Dadzą radę, o to się nie martw. Skoro Modecom MC-350 dawał radę z 2-ma Radosławami HD 3870 w Crossfire, to czemu miałby nie pociągnąć kompa z Q9300?

(Ciupa Michal) #20

tak, tylko zważywszy na słabą linię +12V tego modecom'a to te grafy by nie wykorzystywały w 100% swoich możliwości i wiatraczek Modecoma by działał jak szalony, no i Modecom MC-350 by na 100% nie pociągnął kompa z Q9300 + jakaś dobrą grafa+ dyski :wink: