OC Sempron 3000+ (754)@2.41GHz, dalej nie chce iść, pomocy

Podkręcałem swojego Semprona3000+ do 2,41GHz bez zmiany napięcia, ramy 512, 200Mhz@241MHz, dalej nie chce iść ten procesor, a chce jeszcze coś z niego wycisnąć, co poradzicie?

Płyta główna: GA K8NS nForce3 250.

Zwiększ napięcie, ale minimalnie! Nie podkręcaj na razie, zapisz zmiany w BIOS’ie. Wejdź do Windows’a I sprawdź temperatury Everestem i Przetestuj orthos’em. Jeżeli wszystko ok, możesz spróbować dalej kręcić. Jak to nie da efektów to koniec podkręcania, ew. możesz wymienić cool’er, ale nikłe szanse są na to że coś to da, prócz tego że obniży temperature.

Temperatury są OK-ej. W stresie góra 46*, ale to naprawdę jak orthos szaleje parę godzin albo benchmark, teraz słuchanie muzyki i internet, skończyłem grać w grę Euro Truck Simulator to temp była 38* teraz 34* od godziny.

No to znaczy że musisz zwiększyć napięcie, innej drogi nie ma. Rób to co wyżej napisałem.

Ale gdy wyżej podkręcam procesor to HT lik już przekracza dopuszczalną normę 800-810 MHz i się komputer nie włącza. A i tak obniżyłem w biosie z 4 na 3, gdy obniżam na 2 komputer się nie uruchamia.

kręciłem na tym chipsecie, bardzo często problem tkwi w kontrolerze SATA, a jak z pamięciami obniżyłeś ich taktowanie ??

Jeżeli HT jest już na krańcu to nic nie poradzisz, to już koniec OC :? Sempron’y nie są zbyt lubiane, coś na wzór Celerna od Intela :slight_smile: Są po prostu dobre do muzyki, filmów, internetu itp. ale nie do gier czy bardziej wymagających programów.

za moich czasów znakomicie się kręciły :stuck_out_tongue_winking_eye:

Obniżyłem z 2 do 1,83, niżej nie próbowałem. (chyba wiecie o co mi chodzi, w biosie jest tak zapisane). Dysk mam na ATA.

wklej zatem wszystkie zakładki z programu CPU-Z.

Może i dobrze się kręcą, ale te procesor nie należą do super wydajnych :slight_smile: Nie tylko GHz się liczą :slight_smile:

gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=1373

Gdy się go kupowało należał do wydajnych był hitem na rynku. Za 4 lata powiecie, że E8200 też nie należy do wydajnych już.

no i sprawa się wyjaśniła, przetaktowane są ramy 240Mhz ;] zmniejsz taktowanie…

Jak zmniejszyłem taktowanie ramów i podwyższyłem taktowanie procesora to komputer się nie uruchamia. Myślę, że HT Link nie wyrabia, bo za duże taktowanie jak dla niego.

ht linka też można obniżyć przez regulację dzielnika ht.

Wiem, mam go ustawionego teraz na 3x, jak ustawiam na 2x, komputer się już nie uruchamia.

pośrednie dzielniki były tylko w konstrukcjach najwydajniejszych i najsolidniejszych w OC jak np DFI, widocznie osiągnąłeś szczyt oc tej konstrukcji :stuck_out_tongue_winking_eye: