[OC] sprzęt i jego wąskie gardło

Witam! Zamierzam skręcić sobie komputer i potrzebne mi jest Płytka + Procesor + Ram. Karte graf, dysk i zasiłkę już mam

Jako, że zamierzam kupić w Core2Duo to chciałbym go nieco podkręcić. Tu mój pierwszy dylemat. Czy brać dużo tańszy a w osiągach nie wiele gorszy E7200 czy droższy E8400. Zamierzam procesor podciągnąć pod 3.5. Dla E7200 to raczej górna granica bez chłodzenia, dla E8400 to raczej do 4.0 można kręcić. Zasadniczo zastanawiam się jak to jest z tymi mnożnikami. Rozumiem, że sytuacja pożądaną jest aby procek miał mnożnik 1x i pracował z całą częstotliwością. Sytuacja pożądaną gdyby inne podzespoły oczywiście wyciagnęły to. Płyta która ma być pod tą to będzie pewnie P5Q (magistrala FSB 1333), Natomiast Ram to jedna wielka niewiadoma. Poza tym, że ma być 2GB (2x1GB duale) to nic nie wiem. Czy lepiej żeby było małe CL czy raczej żeby więcej MHZ. Ta płyta główna wyrabia PC2-9600 ale nie wiem czy jest sens dopłacać do takiego Ramu (ceny 2GB to z tego co widziałem około 300zł) i czy nie lepiej kupić PC2-8500 za jakieś 150-200zł. jeśli tak to jaki Ram możecie polecić. Póki co pracowałem na OCZ i bardzo sobie go chwalę.

Więc podsumowująć mój dylemat to:

  • czy dokonałem dobrego wyboru płyta gł. + procek?

  • na ile da się to kręcić (bez chłodzenia)?

  • jaki ram do tego dokupić?

  • co w tym zestawie będzie wąskim gardłem?

Dla uporządkowania podaje zestaw:

  • Dysk : WD 3200AAKS Caviar SE16 320GB SATA II [już jest]

  • Ram : 2x1Gb ???

  • Procek : Intel E8400 (E8200?, E7200?)

  • Płyta główna : P5Q

  • Grafika: Gigabyte Radeon 4850 [już jest]

  • Zasilacz: Zasilacz Chieftec Cft-560A-12S 560 W [juz jest]

Jeśli bedziesz miał dobry Ram to nie bezie wąskkiego gardła. No i oczywiście dokup nowe chłodzenie bo to mały wydatek a jakże pozwoli Ci kręcić. Najlepiej tez zeby obudowa była dobra.

Himmak5g to żeś mi pomógł. Wypowiedź w stylu: “najlepiej kup sobie dobry Ram, dobry procesor, dobrą płytę główną… a najlepiej to w ogóle kup dobrego kompa” naprawdę nie wiele wnosi do moich pytań. A zasilacz mam od 3 tygodni i nie zamierzam nowego kupować - tym bardziej, że 560W spokojnie wystarczy. Śmieszą mnie ludzie którzy kupują jakieś prądożerne potwory typu 1000W do komputerka, który ciągnie w mocnym stresie 350W.

Ja nic nie mówiłem o zasilaczu. Najlepsze ramy to chyba Crucial BalistiX ale trudno je dopaśc i chyba tylko allegro zostaje a jak nie to OCZ

spoko, źle zrozumiałem. Chłodzenia też nie zamierzam kupować bo po co, jak można troszkę podkręcić a nie chłodzić. Po to jest 45nm żeby nie było ciepło.

granicą możliwości e7200 będzie koło 3,8-4Ghz ciężko to stwierdzić, bo na różne sztuki mozna trafić, jak masz kase to bierz tego e8400

masz już ramy czy chcesz dopiero kupić ?

http://pclab.pl/art26759-3.html

http://pclab.pl/art26688-3.html

http://pclab.pl/art28018.html

wydaje mi się iż OCZ reaper będą najlepsze w tescie poszły na ponad 1300MHz więc myśle że jak będziesz kręcił proca to ramy nie bedą powodować efektu wąskiego gardła, ciekawe jakie maxymalne fsb wytrzyma płyta,

edit

i tu się mylisz, bo zawsze to lepiej jak procek będzie chłodniejszy a takie dobre chłodzenie to już za 80zł wyrwiesz

http://www.allegro.pl/item438935101_pen … s_24h.html

ile masz kasy ? :smiley:

bo może by wziąć lepszą płyte

np MSI P45 Platinium 8)

Najlepiej poczekaj jak wejdzie nowa rewizja E8400 i wtedy kupuj, nowe procki najlepiej z 20 tygodnia, mają takiego power’a że na BOXie mogą robić 4,2-4,6GHz, a jak dasz mu jakieś dobre chłodzenie - Karokorum to już w ogóle może być 24/7 4,0GHz :slight_smile:

Cruciale są w kręceniu świetny, niestety moje coś szwankują, ale dawałem im chyba za duże napiewcie

a kiedy wejdzie ta rewizja e8400?? Co do tej płytki P45 Platinum muszę powiedzieć, że rozważę… jest tylko 100zł droższa od P5Q.

Co z tego że będzie dużo cyferek przez 10sekund?

Ważniejsza jest stabilność

Jedna sztuka na 100 tys to zrobi i myślisz że na nią trafisz?

Kup E84/E72 i do tego chłodzenie podane przez kolege wyżej

Płytke MSI, ramy OCZ raptory / patriota z serii llk

Dasz sobie żeby chodził na 3,8Ghz i pamięci 1000Mhz z cl5 na spokojnych napięciach i temp będzie spokojna

Zasilacz Modecoom 500W / OCZ 500W