Ocena dobranych komponentów

Witam chce złożyć komputer taki do 1500-1800 zl dobrałem komponenty jednak mam Male doświadczenie w tej dziedzinie i proszę o wskazówki, ocene, poprawki,

komputer do zastosowań domowych z możliwością rozbudowy np. procesora i7 i lepszej karty graficznej

Płyta główna GIGABYTE GA-H55-UD3H H55 ATX 390 zł

Procesor Intel Core i3 530 2.93GHz 4MB LGA1156 BOX 470 zł

Karta grafiki HIS Radeon HD 5670 1024MB GDDR5/128bit 775/4000 VGA/DVI/HDMI PCI-E IceQ 346 zł

Moduł pamięci DDRAM3 2048MB 1333MHz GOODRAM CL9 129 zł

Obudowa Cooler Master Elite 310 pomarańczowa ATX/mATX ( bez zasilacza ) 150 zł

Karta dźwiękowa Creative Labs SB Audigy SE OEM 95zł

Zasilacz Logic 400W PFC ATX bulk 109zł

Dysk 2,5" Seagate Momentus 5400.6 250GB 8MB 5400rpm SATA/300 150 zł

Szczerze, to dokładając pare setek złożysz o wiele lepszy komputer. Jeśli będziesz chciał potem ulepszyć sprzęt to wydasz sporo kasy na nowy zasilacz i grafike która jakaś superowa nie jest. To samo z pamięcią której jest “tylko” 2GB, ale ją mozna normalnie dokupić, czego z grafą nie zrobisz bo trzeba wymienić.

Zasilacz kiepski. Lepiej dołożyć trochę.

Minimum we współczesnym komputerze to 430W (np. BeQuiet za ok. 180zł). Dobre i nie za drogie zasilacze robi Fortron, fabryka dostarcza również innym producentom (np. dla Corsaira): http://www.fsp-group.com.tw/

Trudno mi polecić jakiś konkretny model, na pamięć ich nie znam. Ale dla podanej konfiguracji 400W to może być troszkę za mało, lepiej mieć zapas np. ze względu na starzenie się kondensatorów elektrolitycznych i stabilność napięcia. Na pewno konstrukcyjnie dopracowane będą z certyfikatem 80PLUS (>80% sprawności), do 200zł z da się taki kupić.

Karta graficzna może być, nie słuchaj się, HD5670 to dobry wybór. Oczywiście jeśli komputer służy tylko do grania w strzelanki 3D przydałoby się coś mocniejszego, ale do do typowych zastosowań wystarczy, najwyżej (rzadko) detale trzeba będzie zmniejszyć (choć SIMSy pójdą bez zająknięcia). Mocniejsza karta to dużo wyższy średni pobór mocy (nawet bez obciążenia) oraz hałas, potrzebny też byłby znacznie mocniejszy zasilacz.

Z karty dźwiękowej można na razie spróbować zrezygnować, wbudowana w płytę może okazać się wystarczająca, głośniki komputerowe to nie high-end, nawet na miano hi-fi by nie zasłużyły, nie odczuje się różnicy. Kiedyś, szczególnie w komputerach do gier, dodatkowa karta oznaczała mniejsze obciążenie procesora, ale to było 10 lat temu. Teraz najnowszy Windows 7 i tak nie obsługuje sprzętowych procesorów dźwięku, a wielordzeniowy procesor nie odczuje.

Ja bym raczej wybrał pamięci Kingstona, nie są dużo droższe (kilka-kilkanaście zł?), a nigdy z nimi nie miałem problemów, z GoodRAM owszem, choć to było w czasach DDR400.

Dzisiaj standardem jest raczej 4GB RAMu i 64-bitowy system operacyjny, bywa nawet lepiej kompatybilny z programami i grami od 32-bitowej siódemki, a niektóre nowsze programy są już wyłącznie w wersjach 64-bitowych (Autodesk-u, Adobe). System będzie też nieco szybszy, bo jest skompilowany pod procesor, a 32-bitowy musi móc działać też na starszych procesorach o mniejszej ilości instrukcji.

Jeszcze dysk twardy. 2,5 cala to standard notebookowy, w stacjonarnych są 3,5 cala! !!

Może się wydawać, że pojemność wystarczy, ale różnie to bywa, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dzisiaj standard i najbardziej opłacalne są 500GB, kosztuje może 20zł więcej. To często ten sam dysk, tylko wykorzystuje dwie powierzchnie talerza zamiast jednej. Nie bada się drugiej powierzchni, więc nie wykorzystuje, w ten sposób można zwiększyć opłacalność produkcji (niektóre talerze mogą mieć jakieś wady na jednej z powierzchni i inaczej byłyby do wyrzucenia).

Zestaw za 1750 zł

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerow … 0?page=0,4

Od chłodzenia Zalmana tańszy jest Arctic Cooler. Wentylatory są bardzo ciche i długowieczne.

Chłodzenie i tak trzeba sobie odpuścić i zostać przy tym co daje AMD do proca, bo inaczej na obudowę nie starczy. Co do chłodzeń, jaki niby AC ma zestaw lepszy od tego Zalmana i do tego tańszy, przecież oprócz wentylatora jest jeszcze nieco złomu, z asortymentu AC kojarzy mi się Freezer, a on na pewno lepszy nie jest, nawet w swoim przedziale cenowym ma lepszą konkurencje - SilentiumPC Spartan i Coolermaster TX3.

powiem tak.

płytę kup coś na P55 z ICH10R a nie na H55

procesor jest dobry ale podkręć go na 4400GHz

grafikę kup używanego Radeon-a HD4870 lub GeForce GTX260

2GB ramu hmm na upartego może być ale dla nowych gier to za mało ba np: Gothic 3 może ci miejscami ciąć. Ja bym nabył minimum 4GB.

Audigy SE i Realtek HD 889A mają tą samą jakość dźwięku i tak samo obciążają procesor.

zasilacz 400W może być ale minimum z linią 12V 38A.