Ocena kondycji dysku twardego


(pihor) #1

Witam serdecznie!

Dokonałem za pomocą pewnego programu analizy dysku twardego. Czy może ktoś z Was ocenić na podstawie screenu, czy mój wieloletni dysk twardy jest zagrożony awarią? Czy już warto zrobić kopie zapasowe i kupić nowy dysk?

Dziękuję za odpowiedź :slight_smile:

hddjc.jpg


(ADR1991) #2

Kopie należy robić bez względu na stan dysku.

“Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robić”.


(Over) #3

Myślę że nie ma tragedii sytuacja ustabilizuje ci się najprawdopodobniej jak formatniesz go ale fakt faktem lepiej mieć 2 dyski niż 1 :slight_smile:


(pihor) #4

Dzięki za udzielenie informacji :slight_smile:


(hirem) #5

Format może nie naprawić uszkodzonego sektora C5 i wartość 1 przy Data . Do tego raczej służy operacja zerowanie. Jeśli ten sektor znajduje się na końcowych obszarach dysku nie na partycji systemowej można pokusić się o użycie selektywnego zerowania Erase Delays dostępne np. w programie MHDD a jak nie pomoże to operacja Remap. Przeskanuj programem HDTune w Error Scan i w którym miejscu pojawi się czerwony kwadracik.


(pihor) #6

Hmm… brzmi poważnie :slight_smile: Wykonam to :slight_smile:


(falcon89) #7

Parametr C5 informuje o sektorach do remapowania (nie trzeba robić zerowania = usuwać wszystkiego z dysku).


(hirem) #8

W MHDD jest funkcja Erase Delays czyli zerowanie selektywne nie całego dysku i ta funkcja znajduje uszkodzone sektory i tylko te zeruje. A jak nie wyjdzie zapuszcza się Remap. Można oczywiście od razu zapuścić Remap ale jak błąd jest przy C5 wskazuje na błąd logiczny i nie trzeba od razu taki sektor odstawiać na boczny tor i uszczuplać zapas sektorów zapasowych tylko spróbować naprawić dany sektor przez zerowanie i jak się uda to zostanie na swoim miejscu. Istnieje tylko kwestia przed operacją Erase Delays czy uszkodzony sektor jest na partycji systemowej. Na tym forum z tego samego dnia post kolega tak miał że po tej operacji okazało się że przy pierwszym uruchomieniu po naprawie system powiadomił coś o uszkodzonym rejestrze ale jak pisał z kopi zapasowej się naprawił i system działa. Dlatego tak nastapiło bo widocznie uszkodzony sektor znajdujący się na partycji systemowej miał dane systemowe i oczywiste jest że zerując sektor na którym są dane zostaną wymazane ale naprawiło się z kopi zapasowej . Więc lepiej jak uszkodzony sektor jest po za partycją systemową co najwyżej dane ale nie systemowe które dla bezpieczeństwa powinno skopiować się przed operacjami.