Ocena nowego zestawu

Witam, za kilka dni będę składał komputer (prawdopodobnie w sirius.pl ale to jeszcze nie wiadomo, priorytetem dla mnie jest odbiór osobisty)

po setkach przeczytanych postów i kilkudziesięciu godzinach obmyśleń i zastanawiania się złożyłem taki sprzęt :

Płyta główna : MSI P45 NEO3-FR 321zł albo NEO2-FR

Procesor : Intel Core 2 Duo E8400 3.0 GHz Socket 775 6144kB L2 BOX 508zł

Ram : OCZ Reaper Headpipe Edition DDRII 4GB/800 (2 x 2GB) CL4 (OCZ2RPR800C44GK) 260zł

Dysk : WD Caviar Blue 640GB SerialATA/300 7200 rpm 16MB cache WD6400AAKS 222zł

Grafika : Palit ATI Radeon HD4870 Sonic 512MB DDR5 256bit PCI-E TV/2xDVI 744zł

Zasilacz : OCZ StealthXStream 600W ATX SLI PSU 239zł (wiem że jest tutaj polecany ale słyszałem że do cichych nie należy, może jakiś cichy ktoś zaproponuje?

Obudowa : Cooler Master Elite 331 RC-331-KKN1-GP ATX czarna 124zł

Nagrywarka : dokładnie nie wiem LG albo Pioneer byle z dual layer około 80zł

i ewentualnie jakiś wiatraczek na tył budy… Tharmaltake, Arctic Cooling, Nocuta… dokładnie nie wiem, jakie polecacie?

razem jakieś 2500zł (bez problemu mógłbym dołożyć kaski do czegoś gdyby było to opłacalne, generalnie co do konfiguracji to nie chciałbym jej pogorszyć, jeśli już to ulepszyć)

Co sądzicie o tym zestawie ? może warto byłoby na czymś zaoszczędzić i jednocześnie do czegoś dopłacić ?

Będzie on w miarę cichy ? bo na tym też by mi zależało w sumie (obawiam się o zasilacz, może BeQuiet, Pentagram Silent Force, Chieftec ?)

Uprzedzam pytania… nie interesuje mnie Raid (raczej) i CrossFire (na bank) zastanawiam sie nad NEO2-FR bo słyszałem że jest warto do niej dopłacić (większe możliwości, podobno lepsza jest)

chłodzenie BOX-owe mi wystarczy w zupełności bo nie będę kręcił na razie procesora, w przyszłości prawdopodobnie tak.

Co myślicie o grafice GTX260 ? (mam teraz monitor 19" 1280x1024 ale chyba się z bratem zamienię na 22" 1680x1050… czy opłaca mi się do tej grafiki taki monitor czy lepiej zostać przy mniejszym ?

Na razie chyba tyle… z góry dzięki za odpowiedzi

zamiast tego proponuję 3870 lub 4850, znaczna różnica ceny, jak stanieją karty dwurdzeniowe to sobie wtedy kupisz 4870 X2

hehehehe… gdy 4870X2 stanieje do rozsądnej ceny to wyjdzie już seria 5xxx która na bank będzie lepsza

Tak w ogóle to do czego będziesz używał tego kompa?

chłodzenie na proca wziąłbym już teraz np. Pentagram Karakorum - nie wiem po co czekać z o/c :shock: fajny zestaw to i ładnie by się kręcił :slight_smile:

moim zdaniem 4GB ram to ci nie potrzebne - zamiast tych 4GB 800Mhz wziąłbym 2GB 1066Mhz (chyba że bawisz się w obróbkę grafiki lub/i video)

nagrywarka Pioneer DVR-216/D

zamiast tego dysku wziąłbym Samsung F1 640GB (albo 2x Samsun F1 320GB - te są na 1 talerzu)

nie ma sensu przepłacać za tego geforce

poza tym raczej git (RAM ewentualnie Patriot LLK)

na sirius.pl WD jest droższy od samsunga o 10zł mniej więcej, a to żadna różnica

4 GB biorę bo będę visty używał w najnowszych grach np Crysis, Crysis Warhead, Stalker, Stalker Clear Sky, CoD4 multiplayer, Fallout 3, GTA 4, Wiedźmin

Boxowe chłodzenie jest ciche, a jak wypada ten pentagram ?

co z tą płytką w końcu ? warto dopłacać do Neo2-FR nie kierując sie CrossFire tylko pozostałymi możliwościami tej płyty. Obecnie różnica między tymi płytami wynosi 54zł

to że droższy nie zawsze znaczy lepszy :slight_smile:

jeśli mówisz że crossfire nie będziesz używał a i pewnie pamięci 1200MHz tez nie będziesz używał to nie ma sensu dopłacać.

Pentagram ma regulator ( w zakresie bodaj 1200-2000 RPM) obrotów więc jak ci będzie za głośno to przykręcisz i będzie spoko a i tak będzie chłodził lepiej niż box

Ta vista to mam nadzieje ze x64 bo chyba wiesz że 32 bit nie obsłuży ci tych 4 GB :slight_smile:

Samsung F1 640GB - bo jest lepszy a nie tańszy

RAM może być Patriot LLk - też sobie poradzi z oc

zasilacz weź Corsair’a 550/650W - pewna cisza

Pioneer 216

W Elite masz standardowo jeden wentyl na tył już wstawiony, dokupiłbym na przód: Acutake/Fander 120.

cichy jest ten fabrycznie montowany wentylator z tej obudowy ?

na przód raczej odpada bo nie bedzie mi sie chciało kompa odkurzać co tydzień

Dość cichy, szczególnie, że możesz zdefiniować w BIOS’ie jego działanie, więc teoretycznie może być bezgłośny (w dalej będzie dobrze wyciągał powietrze z obudowy, w końcu to 120mm).

Nie odpada na przód, bo na jest filtr antykurzowy. A zasysanie powietrza z dołu jest kluczem do dobrej cyrkulacji. Nie będziesz musiał odkurzać co tydzień.