Ocena zestawu PC

Witam,

Co sądzicie o wydajności tego niskobudżetowego i energooszczędnego zestawu ? Chodzi mi głównie o gry (Skyrim, Crysis 1 i 2, Dead Island, GTA 4)

ASUS P8H61-M LX (microATX)

i3-2120 Processor (3M Cache, 3.30 GHz) LGA1155 (Wydajny jak i5-670 pomimo braku Turbo, a w grach o 10-15% wydajniejszy od Phenoma II X6 1100T BE)

MSI RADEON HD6670 1GB DDR5 128 bit 800/4000 (Wydajniejszy o 10-15% od 5670 ddr5 128 bit i 9800GTX+/GTS250 ddr3 256 bit)

2x2 Gb DDR3 1333 Mhz CL9 GoodRam

Seagate Barracuda 7200.10 320GB SATA2 16MB NCQ (używany z poprzedniego kompa, nagrywarka DVD także)

Tracer Highlander Silent 450 W

Cena zestawu 1250 zł

Monitor LG 18,5 cala 1366x768 (z poprzedniego kompa)

PS. Co do zasilacza: wiem że to Tracer i wiem co powiecie o nim, ale jest to wersja z 3 letnią gwarancją, waży wyraźnie więcej (do 2x) od “tracerowych” noname (Tracer 4live 420W) no i kosztował 100 zł a nie 50-60 zł, więc myślę że na sprzęcie biorącym w maksymalnym obciążeniu do 200 W da radę (Liczone tylko z TDP bo sprawdzałem w profesjonalnych testach anglojęzycznych że procek i karta realnie bierze po 20 wat mniej niż podaje producent).

Z góry dzięki za Wasze opinie, sugestie i uwagi :slight_smile:

moim zdabniem slaba karta graficzna, a porownywanie do gts250? przeciez to archaiczna karta na dzien dzisiejszy (wiem wiele osob ich wciaz uzywa ja sam na pokladzie kompa mam 8600 gts i crysis 1 smiga mi na srednich detalach)

do tego co napisales powinno wystarczyc

pozdrawiam

Po pierwsze to nawet na stronie producenta nie ma żadnych informacji na temat obciążalności linii 12V tego zasilacza a zatem jak ma 50% deklarowanej mocy to będzie dobrze. Po drugie to nie waga zasilacza świadczy o jego jakości a po trzecie w cenie 100 zł masz np. Neoteci 400, o których można już powiedzieć więcej konkretnych informacji (pomijam już fakt używanych Chiefteców i Fortronów).

Okrojoną płytę główną da się przeżyć.

Procesor również może być, ale wolałbym wziąć Phenoma X4 z odblokowanym mnożnikiem i wykręcić.

Grafika nie do przyjęcia - ceny z tego co widzę są od 300zł, a za 400zł jest o wiele wydajniejszy HD 6770, na którym można już dosyć przyzwoicie pograć

Low-endowy RAM, jeśli kupiłeś za mniej niż 80-85zł może być, jak dałeś 100zł to przepłaciłeś, http://www.morele.net/pamiec-kingston-h … 4g-335567/

Dysk w tej sytuacji cenowej się nie wypowiadam, bo jest jak jest :slight_smile:

Zasilacz i tak kiedyś będziesz musiał wymienić, zamiast wziąć NeoTEC’a, ewentualnie pozbawionego wtyczki PCI-E Tacens Radix IV 450W - można obejść przejściówkami MOLEX -> PCI-E :slight_smile:

Znalazłem coś takiego

7068480200_1309002498.jpeg

Więc na linia 12V jest 204W dla:

płyta microATX (15-20W może mniej ?)

procesor (TDP 65W doświadczalnie max 40W)

kartą graficzna (TDP 66W, dośw. 50W, nie ma dodatkowej wtyczki na zasilanie i chodzi bez niego nawet na PCI-E 1.1)

Pamięć RAM (~5W ?)

Karta sieciowa WLAN (~5W ?)

Suma: do 120W w max stresie

A masz pewność, że prawidłowo trzyma napięcia ;)?

Teraz zauważyłem, że natężenie dla 5V to 28A, 3,5V to 18A a dla 12V to… 17 O_O

czytając ten post postanowiłem zerknąć na swojego tracera jedyne co wam powiem to na moim tracerze 350W linia 12V ma moc równą 204W

a na 450W linia również ma 204W więc pytam ja się was gdzie się podziało 100W niby co dopisali je na linie 5V w porównaniu z 350

Oni zmieniają jedynie cyferkę nie poza tym chciałbym zobaczyć tego 450 w środku czy się różni od 350

O to chodzi, to samo tylko drożej i ten sam śmieć

Takie już są produkty zasilaczo-podobne…

W twoim zestawie bym chyba podmienił grafikę, resztę jakoś przeżyjesz, ale ta grafa nie jest mocna i jeśli interesują cię najnowsze produkcje typu skyrim i to co będzie wychodziło przez najbliższy rok/dwa to będzie ciężko tej karcie to uciągnąć na wysokich ustawieniach. Chyba, że będziesz sobie grafikę w grach ustawiał na medium. Tak na szybko jak rzuciłem okiem to np. różnica w cenie między 6670 a 6770 jest prawie żadna, może rzuć okiem na coś takiego: http://www.komputronik.pl/product/123099/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Radeon_6770_HIS_FAN_1GB_HDMI-2xDVI-_DP_PCI_E_.html Oczywiście najfajniejszy byłby 6870 z tej serii ale to już zupełnie inna półka cenowa, ale myślę, że ten 6770 wypada fajnie, przy tej cenie HISa w komputroniku to sprzęcik można śmiało brać i podkręcić sobie jeszcze. Bankowo łatwiej gierkom pójdzie!

Dziś zainstalowałem Skyrim*, w czasie pierwszego uruchomienia launcher zaproponował mi wszystko na ULTRA, ale że nie potrzeba mi AAx16 i AFx8 bo nie widzę na 18,5 calowym monitorze różnicy to zmniejszyłem to o połowę (x8,x4) na razie tylko wybrałem rasę (jazda no wozie plus zamek), ilość klatek 20-30 (nie podkręcona). Na Crysis 1 very high AFx2 i trzyma powyżej 20. Szału ni ma ale zawsze coś się obetnie i te 30 będzie :slight_smile:

A co do karty to wiem że każda bez problemu idzie z 800/4000 na 850-900/4400-4600. Liczyłem się też jej ograniczoną wydajnością, ale udało mi się kupić (przy obecnej cenie dolara i przedświątecznej porze roku) nową firmy MSI za 300 zł ( z przesyłką) na Allegro, bardzo zależało mi na energooszczędności a karta nie ma nawet dodatkowego zasilania (i wystarczy zasilanie z PCI-E 1.0) i choć TDP jest ustalone na 66W to naprawdę max obciążenie to 50W.

*Swoją drogą od razu widać że pomimo zapewnień o nowym silniku jest to silnik z Fallout 3 (a ten jest podrasowanym z obliviona) tyle że zrobili kolejny lifting.

PS. Kartę wymienię na jakąś za 400 zł dopiero jak będą produkować w procesie technologicznym 32nm :slight_smile:

Ogólnie jestem bardzo zadowolony bo zapłaciłem 1300 zł.

monitor i HDD z poprzedniego kompa, ale stanowiły w nim najnowsze i najlepsze elementy więc dają radę :slight_smile:

Z ciekawości jaką byście kupili kartę do tego procesora** hipotetycznie załóżmy że kasa i zasilacz nie gra roli a jedynym ograniczeniem jest wydajność CPU tylko to powstrzymuje Was od kupna np 6990 w CrossFire :slight_smile: .

** i3-2120 jest równy albo trochę lepszy od i5-670 (zależy od testu: w syntetycznych “pi razy drzwi” równy a w grach min szybszy) .

Z karty brałbym sobie np.

Wersja od XFX z niestandardowym chłodzeniem, heat pipe + dwa wentyle. Do tego możesz jej nadal zrobić jakieś sensowne OC przy dobrej siłce.

Moim zdaniem ta seria i te modele od ATI to teraz bardzo fajne wyjście jeśli idzie o stosunek cena/jakość. Ewentualnie można poszukać tej samej karty wersji HIS’a z chłodzeniem standardowym, zabudowana na 1 wentylu, ale XFX powinien fajniej śmigać i mniej się grzać, szczególnie po OC.

A co do procesu produkcynjego 32nm, te nowe karty są chyba na 40nm, ale nie wiem czy w ogóle będzie 32nm w przypadku Radeonów, ponieważ mówią, że chcą od razu przeskoczyć na 28nm :))

Karta ta ma obecnie najlepszy performance per watt na rynku w niskich i średnich rozdzielczościach

http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/HD_6670/23.html

A tego właśnie szukałem tj maksymalnej mocy przy jak najmniejszym zużyciu prądu (+bardzo niskim bezwzględnym) i bez problemu podkręca się o w AMD overdrive na dostępnego maksa tj. z 800/4000 do 900/4600 a GPU trzyma ~60 stopni no i nówkę fabrycznie zapakowaną z MSI wyhaczyłem za 300 zl razem z przesyłką.

W lipcu-sierpniu wymienię ją na 7670 max 7790 jak budżet pozwoli a zapowiada się bardzo dobrze:

hd7800series.png