Ochrona księgi gości przed spamem

Witam

Mam problem bo ktoś spamuje mi księgę gości. Nie wiem czy to roboty, czy po prostu się komuś nudzi .Może ktoś zna jakiś sposób ochrony?

Oto link do niej: http://www.riders.ovh.org/ksiega/ksiega.php

Robią to tzw. spamboty. Aby się zabezpieczyć, możesz dodać token do formularza- jeżeli zostanie poprawnie przepisany to wpis zostaje dodany, jeżeli nie to nie zostaje. :slight_smile:

Poczytaj też to:

:arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Captcha

Captha nie jest zalecana, bo spamboty często wyposażone są w funkcje OCR

…a poza tym, nawet przy niewielkiej wadzie wzroku odczytanie kodu może sie okazać niewykonalnym zadaniem.

Tricków jest wiele …jednym z nich jest np. ukrycie w CSSie pustego pola tekstowego i potem sprawdzenie czy coś zawiera - jeśli coś zawiera, to z pewnością robota spambota …jeśli nie, dodawana jest zawartość formularza.

Też miałem ten problem i napisałem własną funkcję antyspamową. Słowa które uznałem za spam (przeważnie były to nazwy farmaceutyków) zapisałem w osobnej tabeli w bazie danych. Przez zapisem do księgi gości funkcja sprawdza czy w zapisywanych zmiennych znajduje się któreś z tych słów. Jeśli nie to post jest zapisywany, a jeśli tak to wyświetla się komunikat że w zapisywanym poście znajdują się zakazane słowa.

Z ciekawszych mechanizmów jest też pole do wpisania określonego słowa (niekoniecznie z obrazka) które to słowo jest automatycznie wstawiane (a pole ukrywane) przez JavaScript, którego większość botów nie posiada.

Najczęściej też spamboty wrzucają linki więc wystarczy zabronić np. więcej niż 1 linka w komentarzu.

jakiś czas temu zastanawiałem się nad rodzajem tokenu, w formie np. jednego z czterech podstawowych operatorów (±*/) oraz dwóch operandów (z przedziału 0-10) wybieranych losowo co załadowanie strony, oczywiście token przechodzi gdy w polu wpisany jest poprawny wynik działania matematycznego (działanie na liczbach nie większych niż 100 nie powinno natworzyć zbyt wielu problemów). ktoś ma doświadczenie z podobnym pomysłem? wie coś o ewentualnej skuteczności?

No już nie przesadzajmy, idąc tym tropem można powiedzieć że ten kto ma rękę w gipsie nie może nic pisać. Tyle serwisów korzysta z tokena, profesjonalnych, amatorskich. Każda duża witryna począwszy od Google, Microsoft, WP, Onet przy zakładaniu jakiegokolwiek konta lub uzupełniania jakiegokolwiek formularza korzysta z tokena (obrazka). Jeśli to byłoby złe nie korzystano by z tego.

To jest walka z wiatrakami, dziś się spreawda, a jutro bot będzie korzystał z innych słów, taki słownik to nie tylko sporo pracy z dodawaniem słów na bieżąco, ale także fakt, że baza danych może w końcu urosnąć do olbrzymich rozmiarów.

pomysł dobry, ale nie na długą metę. Dziś boty nie radzą sobie z JS, a jutro?

Według mnie najlepszym sposobem pozostaje token. Kiedy czegoś takiego nie stosowałem u siebie miałem dziennie kilkaset niepotrzebnych wpisów w komentarzach, teraz już żadnego. I nikt nie narzeka , że nie może odczytać paru znaków z obrazka. Gdyby ktoś miał na tyle poważne problemy ze wzrokiem, że nie mogł by tego odczytać, to z pewnością nie odczytałby całej strony.

Airborn pomysł bardzo ciekawy, ale utrudniający życie. Przeczytaj sobie książkę “Nie pozwól mi myśleć” (czy podobnie). W skrócie opowiada ona, że nie należy oczekiwać od odwiedzającego stronę jakiegokolwiek “myślenia”. Teraz proste działanie typu 45 + 27 jest bardzo proste, ale jeśli ktoś zobaczy na stronie takie coś, po prostu z lenistwa to ominie… i takie będzie z tego zabezpieczenie.

A może ktoś ma gotowy i sprawdzony skrypt na księge gości z ochroną za pomocą tokena.Nie musi to być ona z żadnymi bajerami. Łatwiej chyba zastosować nowy skrypt niż przerabiać stary. Z góry dzięki.