Od czego zacząc robienie gry?

Też tak my ślę MoRfeUszPL.

Próbowalem z Pascalem i Delphi ale mi się jakoś nie spodobały.

Czytałem rozdiał potem zadania robiłęm co były na końcu rozdziału. Jak coś nie wyszo to czytałem od nowa aż się nauczyłęm, Potem dalej z koleinymi rozdziałami. Przy 4 sprawdziłem czy coś umiem i zaczolem robic cwiczenia od początku i nawet się udawało. Ale Pascal po prostu mi sie nie podoba bo on jest raczej do środowiska DOS a nie windows. Czyba nie da się aplikacji zrobic takich wizualnych tylko konsolowe. Z delphi było lepiej (niby to jest pascal ale ObjectPascal) bo dało się robic programy łątwo. Wstawialem obiekty i tam się dopisywalo do nich funkcie (jak strony WWW we Front Page).Ale zrezygnowalem po 5 rozdziale. Potem wziąłem się za DarkBasic i tu było bardzo łątwo się uczyc (po przeczytaniu kilku stron) zrobiłem konsolowy kalkulator. lecz ten język był dla mnie głupi.

Więc zacząłem C++. Przeczytałem kilka stron Kursu i jes o wiele ciekawszy. Miałem kurs “Od zera do Gier Kodera” i przeczytałem 100 stron i wszystko co tam było rozumiałem (bo w pascalu i deplhi to nieraz nie mogłęm się połąpac o co chodzi). Lecz żuciłęm ten kurs bo na ekrani kompaa sie niewygodnie czyta i strasznie korci zeby prz zadaniach skopiowac kod z kursu wkleic do kompilatora i mówic HURRA a książka zmusza do samodzielnego pisania albo nawet przepisania(ale przepisując się uczymy w końcu)

Taranos

C++ bez obaw??

Nie widziałem ale poczytam o niej opinie. Bo najlepsza jest podobno Symfonia C++ i ze łatwo i pzryjemnie się z nij uczy słyszałęm i cztałem nawet na tym Forum.

P.S.

A OpenGL to co to jest??

Czy to coś do modelowania 3D czy jak. Bo nie wiem

Za pomoca OpenGL tworzy się grafikę, rowniez w kompilatorach, poczytaj na wikipedi, tam duzo znajdziesz

Akurat gier to nie zawsze pisze się w WinApi ponieważ jest to jak nazwa wskazuje api windowsa. Najlepiej korzystać z przenośnych bibliotek które dają możliwość skompilowania programu pod wieloma systemami takimi jak Windows/Linux/Mac OS. Jedną z takich bardzo fajnych przenośnych bibliotek jest QT firmy Trolltech, niestety do projektów komercyjnych jest płatna, a darmowa jest obarczona licencją GPL czyli nasz kod musi przejąć tą licencje. Pozostają jeszcze inne takie jak GTK(Wszystkie oczywiście bazują na api konkretnego systemu. W windowsie jest to WinApi, w linuksie X window, jednak udostępniają w porównaniu do np. WinApi banalny system tworzenia GUI). No a teraz z wejściem Visty weszło nowe api, a popieranym przez MS sposobem tworzenia aplikacji jest używanie .net frameworka.

Pozdrawiam

No wlasnie ale ja jestem Windows User wiec tak mi sie powiedzialo ze wszystkie gry sie pisze w WinApi, do openGL jest duzo darmowych bibliotek, wiem bo sam z nich korzystalem, ale, ci ktorzy naprawde znaja sie na rzeczy sami pisza sobie biblioteki (np. *.dll) i pozniej z nich korzystaja we wlasnych projektach

tutaj jest kurs programowania gier z DirectX

http://www.gamedev.pl/tutorials.php?x=view&id=112

tylko najpierw musisz miec pojecie o c++ :stuck_out_tongue:

Bartek wziąłbyś się za jaką robotę oraz za ćwiczenie języka Polskiego. Tymi swoimi ,szUstkami" w 2 gimnazjum sie nie popisuj, gdyż są one efektem wariacji w paintcie. A w twoje durne kółko i krzyżyk NIKT nie będzie grał. Znajdź sobie jakieś porządne twórcze zajęcie, leniu patentowany. Pierwsze co to sobie posprzątaj w chalupie, bo taki masz taki syf na biurku że sie myszą nie da ruszać

co wniosłeś tym postem do tematu. po co sie w ogóle udzielasz jak piszesz głupoty.

A ciebie Kamil. Hmm. Chopin kto prosił o wypowiedź w tym poście. W ty temacie się lepiej nie odzywaj bo nic tu nie pomożesz.

A