Odchudziło mi procesor! Jest jeszcze gorzej!

Witam. Kiedyś chciałem podkręcić swojego AMD Athlon XP 2600+ 1,92 GHz. Znalazłem jakis programik do overlockingu, może nawet był po polsku… Ale g***o z niego zrozumiałem. W każdym razie po użyciu zrobiło mi się z procka 1,15 GHz. Jak to naprawić ?! Reinstalacja Wina pomoże?

Przy uruchamianiu kompa pojawił mi sie komunikat, coś w rodzaju nieudany overlocking, CPU problem, napraw to w CMOS.

a ja sia pytam - what tha f*ck ? :expressionless:

CMOS - pamięc ustawień Biosu.

Przywróć ustawienia Biosu przez wczytanie standardowych lub zreseruj ustawienia biosu przełączając zworkę na płytcie głownej lub wyjmij na kilka/kilkanaście minut baterie na płycie głownej.

Zworka znajduje się na płycie głównej, powinna być niedaleko baterii ( powinno nad nią pisać CMOS lub C_MOS lub coś w tym stylu). Ale nie koniecznie… Przełóż ją z pinów 2 i 3 na 1 i 2. Poczekaj 10 sekund i przełóż na pin 2 i 3. Pamiętaj żeby przed tym wszystkim odłączyć zasilanie…

tak jak napisał cedar wyżej i nie kręć procesora więcej programami.

jezus maria … :o

jakie zworki, jakie baterie i jakie piny? :expressionless:

Masz w płycie głównej baterię,wygląda tak jak do zegarka tylko że większa.Odłącz zasilanie i wyjmij ją na kilka minut.

jumper.jpg

Tak wygląda zworka. Pin’y to są wystające druciki z płyty głównej, na te druciki nasuwana jest oto wyżej ukazana zworka :slight_smile:

Prawdopodobnie oprogramowanie od kręcenia procka spowodowało jakieś dziwne/nieprawidłowe ustawienia biosu i teraz należy to zresetować do ustawień podstawowych/fabrycznych. Podaliśmy Ci kilka sposobów jak to uzyskać.

okej wielkie dzięki. W tygodniu zakupię zasilacz i kartę graficzną więc przy okazji ich montażu pobawie sie zworkami :lol:

Dodane 28.06.2009 (N) 18:50

mam nadzieję że nic nie zepsuję :stuck_out_tongue:

Dodane 29.06.2009 (Pn) 11:23

JEST JESZCZE GORZEJ. ZWORKA BYŁA NA PINACH BLIŻEJ BATERII… ZDJĄŁEM JĄ, ZAŁOŻYŁEM NA TE DWA DALEJ OD BATERII, PO 10 SEKUNDACH WRÓCIŁA NA MIEJSCE. BYŁO POD NIĄ NAPISANE JCMOS. PO WŁĄCZENIU KOMPA POJAWIŁ SIE KOMUNIKAT 'CMOS CHEKSUM ERROR - DEFAULTS LOADED. WARNING! BIOS HAS BEEN FLASH OR THE JACK JUMPER BEEN CHANGED. PLEASE RE-ENTER CPU SETTINGS IN THE CMOS SETUP AND REMEMBER TO SAVE EFORE QUIT!'

co ja mam robić :frowning: :frowning: :frowning: mam procka chudszego o 800 megaherców, date 29 lipca 2004 i 4 minuty po północy…

ratunku :frowning:

Dodane 29.06.2009 (Pn) 11:27

okej mógłbym spróbować z tą baterią… ale ona jest otoczona czarnym plastikiem, koło niej jest taka jakby mini-wieżyczka, a pod nią zapewne jakieś złącza więc boję się podważyć wykałaczką. Jak ją wyjąć? bo ze zworką próbowałem, gdy z baterią się nie dało (czytaj: bałem się)

Dodane 29.06.2009 (Pn) 11:59

a wygląda to tak

http://img150.imageshack.us/img150/9184 … go4big.jpg

Dodane 29.06.2009 (Pn) 14:36

JEZU JEZU JEZU.

ile ja się nadenerwowałem!

wkładałem i wyciągałem zworkę, bawiłem się cachemanem, na nic.

W końcu wczytałem ustawienia w BIOSIE - najprostsze rozwiązanie :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

ZNOWU MAM ATHLONA 1,92 GHz!!

DZIĘKUJĘ WAM WSZYSTKIM!