Odebranie prawa zapisu do pliku na partycji NTFS

Witam.

Zainstalowałem sobie serwer LAMP w Linux Slackware. Serwer skonfigurowałem tak, że katalog główny serwera znajduje się na innej partycji (NTFS), która zamontowana jest w trybie do odczytu i zapisu zarówno dla roota jak i usera. Adres localhost to /mnt/dane/Komputer/Webmastering, partycja zamontowana jest w /mnt/dane. I Tu zaczyna się problem - do localhosta wstawiłem katalog z phpMyAdmin i przy próbie jego odpalenia pojawia się w przeglądarce komunikat:

Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!

Wyguglałem, że powinienem odebrać plikowi config.inc.php prawa do zapisu, wykonując polecenie:

chmod a-w config.inc.php

Tylko, że to niczego nie zmienia. Wydaje mi się, że chodzi tutaj o sposób montowania partycji NTFS (w trybie do odczytu i zapisu). Żeby się upewnić przeniosłem plik config.inc.php na pulpit i tam udało się zmienić chmody. Niestety po ponownym przeniesieniu do katalogu phpMyAdmin ma nadal prawa do zapisu.

EDIT:

Zmieniłem katalog serwera na taki jak był domyślnie, czyli /srv/www/htdocs i do tego katalogu skopiowałem pliki phpMyAdmin. Z, Usunąłem prawa do zapisu dla pliku config,inc.php, wpisałem http://127.0.0.1/phpMyAdmin i tam udało się odpalić phpMyAdmina - niestety po powtórnym skopiowaniu plików phpMyAdmin na partycję NTFS plik config.inc.php ma znowu prawa do odczytu i zapisu. Jak sprawić, żeby na tej partycji NTFS nie miał praw do zapisu?

Użyj sterownika wbudowanego w jądro, które umożliwia tylko odczyt zamiast ntfs-3g, jeśli z niego korzystasz, ewentualnie zmień opcje montowania w /etc/fstab.

Pozdrawiam!

Ale ja chcę, żeby tylko ten jeden jedyny plik na tej partycji nie miał prawa zapisu, inne pliki na tej partycji mają mieć takie prawa.

Takie rzeczy, to tylko na partycjach linuxowych. Sterownik ntfs-3g tak ma, że wszystkie pliki i katalogi mają prawa 777 i tego nie zmienisz.

Spróbuj jeszcze jako root nadać takie uprawnienia:

chmod 644 plik

w tym wypadku właściciel, czyli root ma prawo do zapisu i odczytu, a reszta tylko prawo odczytu. Tak w ogóle oprócz roota masz jeszcze inne konto użytkownika?

Pozdrawiam!

Oczywiście, że mam konto zwykłego użytkownika i na nim pracuję. Czystego konta root nie używam przecież. Ale od czego jest polecenie su?

su

chmod a-x config.inc.php

chociaż próbowqłem też tak:

su

chmod 644 config.inc.php

Gdy plik był jeszcze na partycji ext4 zmiana praw dostępu nie była problemem. Problemem było to, że po przeniesieniu pliku na partycję ntfs, prawa zmieniały mu się na 777. Ale pamiętam, że z ubuntu było odwrotnie - domyślnie po zamontowaniu partycji NTFS nie dało się po niej pisać, ale zmiana uprawnień nie była problemem.