Odłączenie zasilania powoduje zawieszenie ( Ubuntu 10.10 )

witam, używam Ubuntu 10.10 od wczoraj i za kazdym razem, gdy odłączam od laptopa zasilanie, ten się zawiesza, wszystko nie działa, trzeba go resetować.

Aczkolwiek na drugim laptopie, nie ma żadnych takich komplikacji, wszystko działa dobrze.

Jestem nowicjuszem w Linuxie, i nie wiem co można poradzić.

Laptop Asus K50ID

Grafika : GeForce GT320 M

4 GB ram

Pentium T4400 2x 2,20 GHz

Ubuntu posiadam od wczoraj, wcześniej korzystałem z Win 7

Pozdrawiam

A drugi laptop to co? Też Asus K50ID?

Dokładnie taka sama konfiguracja?

Pakiet który odpowiada za zarządzanie energią to pm-utils.

Odn Ubuntu 10.10 znalazłem takie coś: http://ubuntuforums.org/showpost.php?p= … stcount=12

Drugi laptop, tzn netbook, to Acer Aspire One, D250 bodajże. Tam przez dluzszy czas działało 10.10 a pozniej brat zaaktualizowal do 11.04

Według tego co tam jest napisane,

ściągnąłem synaptic, i pm utils, ale okazalo sie ze oba mam juz zainstalowane, pm utils wersja 1.3

Więc tak naprawde nic nie zrobiłem, chyba że czegos nie zrozumiałem, w tym co tam jest napisane.

Dziękuje że Pan odpisał, bo już traciłem nadzieję… :slight_smile:

To może upgrade BIOSu? Bo w sumie niewiele zostaje, downgrade pm-utils do 1.2 albo upgrade do 1.4?

Próbowałeś ururchomić Ubu LiveCD 11.04 z USB albo CD i sprawdzić jak się zachowuje?

PM-Utils w Ubuntu nie działa prawidłowo, zresztą w Debianie też nie jest lepiej, u mnie np. po wyjściu z uśpienia komputer się wiesza a po kilku takich zawieszeniach system się nie uruchamia, ponieważ… system plików z dysku dosłownie wyparował :expressionless: Moim zdaniem, nic na ten problem nie poradzisz, musisz szukać innej dystrybucji, w której problem nie występuje.

Pozdrawiam!

Hmmm, ciekawy pomysł naprawiać samochód przez kupowanie nowego. Idźmy za ciosem i niech sam kompiluje pm-utils

:facepalm:

Jeśli samochodu nie da się naprawić, to raczej kupujesz nowy, nie? Czekaj, nie Ty będziesz go rozbierał na części pierwsze i męczył się miesiącami, bo być może da się usunąć usterkę. Pomyśl facet najpierw, skoro deweloperzy coś pokaszanili, to on tego, choćby nie wiem jak chciał, nie naprawi, dla mnie to wada produkcyjna, pm-utils nie działa prawidłowo nie tylko u mnie i u kolegi, na laptopie mojej dziewczyny jest identyczny efekt - wieszanie się systemu, u niej wygląda to tak, że system w ogóle nie chce się już włączyć po wyjściu z uśpienia, u mnie się włącza i zawiesza po minucie lub dwóch, nie mierzyłem stoperem. Skoro na OpenSUSE, którego obecnie używam, takiego problemu w ogóle nie ma, oznacza to, że ktoś z deweloperów Debiana coś schrzanił, bo w końcu Ubuntu bierze paczki od Debiana.

Pozdrawiam!

To kupuj, ja wolę naprawiać. Gdybym się kierował Twoją idiotyczną filozofią co 6 miesięcy kupowałbym nowy laptop i/lub zmieniał dystrybucję…

Problemy które wywołuje pm-utils są związane z marną implementacją ACPI w jądrze Linuksa. Z resztą nie tylko Linuks ma z tym problemy - ciekawa sprawa z Windows 7 i niektórymi laptopami HP - po odłączeniu zasilania CPU skacze na 100%… Naprawdę płakać krwią się chce jak się widzi taką twórczość - jak masz takie rady dawać to porostu siedź cicho, bo wywołujesz niepotrzebnie OT.

Ciekawe, że u mnie na Ubuntu (od wersji 7.10) ten problem nie występuje - więc to jednak nie jest skopane pm-utils.

A, oczywiście zgłosiłeś na bugtrackera Ubuntu/Debiana ten problem? Wielbiciel OpenSource pełną gębą! =D>

barmazu problem nie leży w złej implementacji ACPI w jądrze, a raczej w tym że to producenci sprzętu nie zawsze trzymają się oficjalnej dokumentacji ACPI i wprowadzają swoje udziwnienia. Ja mam Toshibę A660-16M i pm-utils w wersji 1.4.1 i jakoś nie mam takich problemów, laptop na baterii działa lepiej niż na win.

Mimo wszystko, proponuję chociaż sprawdzić na innej dystrybucji czy problem występuje.

Nie chcę nic pisać ale to ty zacząłeś OT. Nie każdy ma ochotę grzebać w bebechach systemu, a zmiana na inną dystrybucję zaoszczędza niekiedy czas :wink:

Widocznie jesteś wyjątkiem.

Co to ma do rzeczy? Ja chcę używać programów i mają działać, nie mam czasu ani chęci latać po bugtrackerach, mam ciekawsze zajęcia.

No comment :slight_smile:

Pozdrawiam!

Nie do końca deweloper debiana coś zmieszał, może to wina paczkujących w ubuntu.

Możliwe ale w moim przypadku na obu systemach dzieje się to samo :wink:

Pozdrawiam!

@ dragonn: w sumie masz masz racje, ale jest to jedno i drugie, niestety. Przykładem jest poprzedni laptop który posiadałem - po instalacji Linuksa ten nie widział w ogóle baterii. Ale po zaktualizowaniu BIOS wszystko śmigało jak należy.

To napisałem. Przeczytaj uważnie. Powtarzanie nie miało sensu.

Klik

Owszem, ale nie wszystkie opcje “taniego” załatwienia sprawy zostały wyczerpane. Instalacja jednego pakietu czy uruchomienie z płytki/USB dystrybucji Live CD to grzebanie w bebechach? Obecnie aktualzacja BIOS to małe piwko. Zmiana dystrybucji nieraz pociąga za sobą skutki nie do końca pozytywne, rozwiązanie jednego problemu powoduje inne - jak choćby przyzwyczajenie się do innej koncepcji innej dystrybucji.

Hehe, mówi się “jestem” - rozdwojenia jaźni leczymy na innych forach :slight_smile:

No comment :slight_smile:

Na 10.10 problem rozumiem się nie występował? Jeśli na 10.10 problem nie występował, to możesz ewentualnie wrócić do tej wersji i poczekać na pierwsze aktualizacje 11.04 i dopiero wtedy spróbować. Tak poza tym była to aktualizacja z 10.10 do 11.04 czy czysta instalacja z formatowanie partycji?

Zmień dilera albo bierz połowę tego co zażywasz :wink: Pisałem, że Ty jesteś wyjątkiem, skoro u Ciebie działa, a nie ja, czytanie ze zrozumieniem się kłania. Poza tym znalazłem lepszy sposób na korzystanie z uśpienia bez korzystania z pm-utils.

Jak masz czas na to, twoja sprawa, ja go wolę lepiej spożytkować :slight_smile:

Nie chce mi się już więcej z Tobą dyskutować, bo to i tak do niczego nie prowadzi.

Pozdrawiam!