Odpowiedni system dla laptopa

Witam! Mam takie pytanie: jaki system byłby najodpowiedniejszy dla laptopa DELL Inspiron B130 o takiej konfiguracji:

Procesor: Mobile Intel Celeron M 360J

Płyta główna: Dell ME051

RAM: 2x Samsung SODIMM DDR2 256MB 533MHz CL4 (chyba :o)

Karta graficzna: Mobile Intel® 915GM/GMS,910GML Express Chipset Family

I jeszcze jedno pytanie: czy systemy typu WinDT’09 są legalne? Widze, że mają swoją własną stronę i można je za darmo ściągać.

Dzięki. :slight_smile:

Patrzę na dane techniczne tego laptopa co podałeś i nie jest to jakiś wielki ogrom mocy, więc mógłbyś skorzystać z darmowego Linuksa np. Mandriva lub Ubuntu. Jeżeli myślisz jednak o Windows to na pewno XP, gdyż Vista potrzebuje nieco lepszych laptopów. Do tego o ile się nie mylę musisz odjąć nieco pamięci RAM, bo z niej korzysta też zintegrowana karta graficzna. Może w przyszłym roku, jak już wyjdzie Windows 7, to będziesz mógł jego sprawdzić - ma podobno być mniej wymagający od Visty :wink:

Witajcie!

Odnośnie odpowiedniego systemu na laptopa, to nie wiem jak jest z Dell-em, ale inni producenci robią pewne problemy…

Powiem tak: znajdź stronę producenta lapka i sprawdź czy do konkretnego modelu np.DELL Inspiron B130 są sterowniki do systemu Win XP, Vista, linux itp. Mogą występować problemy z dźwiękiem, portami, panelu dotykowego, kamerki itp. Wymagania danego systemu to już kolejny krok, tak jak kolega wspomniał Vista wymagająca 1GB Ram, Win XP 512 MB chodzi stabilnie. Znajdź instr. na str. Della i sprawdź do ilu ram obsługują porty w Twoim lapku, może da się dołożyć co nieco…

Mój lapek był wypuszczany na rynek tylko z Vistą i jest brak sterów pod XP. Mam zainstalowany drugi system Ubuntu 8.4 i działa ok. natomiast nowszy Ubuntu 8.10 już nie chce odpalić :frowning: .

POWODZENIA, pozdrawiam…

Rzeczywiście - niektórzy producenci “podkładają świnię” :smiley: , ale myslę, że przy tym komputerze nie będzie problemu z Windowsem XP. Patrząc na parametry techniczne to wydaje mi się że był tworzony właśnie pod niego :wink: . Ale słuszna uwaga hades06.