Odpowiednie rozprowadzenie Zalman STG-2

(Anachronixxx) #1

Witam.

Wymieniłem pastę termoprzewodzącą na procesorze Core i5-2400 3,1GHz ze standardowej Intela na Zalman STG-2 (jak mi radzono). Temperatury jednak utrzymują się na praktycznie takim samym poziomie jak poprzednio, ok 35-42 stopni w spoczynku do nawet 66 w stresie.

Pastę rozprowadzałem metodą rozsmarowywania na całą powierzchnię procesora. Być może warstwa nie jest odpowiedniej grubości bądź jest nierówna, jednak tego Zalmana dość ciężko rozprowadzić.

Mam w związku z tym pytanie, w jaki sposób najlepiej zaaplikować tą pastę, by temperatury były możliwie jak najniższe a sama pasta jak najlepiej przewodziła ciepło z procesora?

(Zajczyk95) #2

Jeżeli dopiero co wymieniłeś pastę to nie dziwne że temp. nie spadły bo pasta swoje możliwości pokazuje dopiero po iluś godzinach, teraz nie pamiętam ilu. W każdym razie z czasem powinno być coraz lepiej.

(Anachronixxx) #3

Wiem, że trzeba trochę poczekać. Jednak dzisiaj jest 3 dzień od 'nasmarowania', a zamierzonego efektu w postaci niższej temperatury nie ma. :wink: Myślę że to właśnie wina nie do końca dobrego rozprowadzenia, ale nie chcę kolejny raz próbować i marnować bez jakiś konkretnych rad czy sprawdzonych sposobów aplikowania tej pasty.

(Adamsubzero) #4

Osobiście nakładam ją dokładnie kartą kredytową uważając żeby nie pojawił się żaden bombel powietrzny między pastą, a procesorem. Ja nakładam troszkę pasty na róg i kartą rozprowadzam małą warstewkę, mniejszą niż 1mm.

(Devil Inside 1990) #5

Po prostu daj więcej pasty. Sprawdź.

Może to wadliwa sonda :slight_smile: Ja kiedyś na Athlonie miałem standardowo 90* :stuck_out_tongue: A po wymianie płyty głównej - "magicznie" temperatura była normalna 40-45*

(Zajczyk95) #6

więcej... prędzej chyba mniej :stuck_out_tongue: tzn. zależy ile dałeś aktualnie :smiley: jeżeli dasz więcej a będzie za dużo to pasta zamiast odprowadzać ciepło będzie je blokować, ale kiedy znowu dasz za mało pasty może być podobna sytuacja, a więc kwestia ile dokładnie dałeś teraz

(Anachronixxx) #7

Czyli nałożyć trochę w rogu procesora i przeciągać ją na całą powierzchnię kartą? Tylko chyba trzeba podgrzać trochę tą pastę, bo właśnie dość trudno ją równo rozprowadzić przez to, że się 'ciągnie'.

Płyta nówka, a temperatury znowu nie takie kosmiczne. :wink: Więc wykluczam uszkodzenie czujnika.

Wydaje mi się, że zakrywa cały procesor, tzn. nie widać heatspreadera.

Tyle że powierzchnia pasty nie jest idealnie równa.

(Adamsubzero) #8

Jak jest Ci trochę trudno rozsmarować z małą ilością to daj więcej, ewentualny nadmiar "ściągniesz" kartą. Pamiętaj, że warstwa ma być cienka, ma przekazywać ciepło, a nie być kolejną przeszkodą.

(T Luk) #9

A ja się tak spytam z ciekawości...Jaki masz cooler CPU?

(Anachronixxx) #10

Standardowy Intela dołączony do procesora. Wiadomo że cudów na tym nie będzie. Ale jakaś różnica pomiędzy pastą Intela a Zalmanem powinna być.