Odpowiedź Ministerstwa na List Otwarty w sprawie Open-Source


(Init3) #1

http://jakilinux.org/newsy/odpowiedz-mi ... ublicznej/

I do tego warto przeczytać:

62 miliony złotych wydał sam ZUS na produkty MS. A doliczmy do tego inne urzędy. Za tyle pieniędzy można by oddłużyć wiele szpitali na kilka miesięcy lub lat.

Zapewne wdrożenie linuksa też nie byłoby bezpłatne (koszty nauczenia urzędników itp) ale na pewno byłoby o wiele wiele tańsze. Zorganizowanie jakiś warsztatów, wydanie instrucji obslugi, jakoś nie wydaje mi się zeby to były duże koszty.

No cóż żyjemy w bogatym krau :x

Złączono Posta : 14.06.2007 (Czw) 13:27

Dopiero 21 lipca na rynek wejdzie darmowa wersja Płatnika, stworzona przez polskich internautów, która będzie mogła działać pod darmowym systemem Linuks.

Hmm w tym artykule jest chyba coś nie tak bo z tego co widze to Janosik na linuksa juz jest od dawna, chyba że mowa o darmowej wersji płatnika to tak. Bo programu Janosik juz mozna było uzyć dawno!


(Monczkin) #2

Z tym "na pewn"o to różnie jest.

Równie dobrze, można znaleźć pieniądze na to odchudzając administrację państwową i wygórowane potrzeby urzędników.

Nie do końca. Weź pod uwagę przygotowanie podręcznika - jedna osoba tego nei zrobi. To musi być sztab. Redakcja. Przygotowanie do druku etc. to są potężne koszty.

Żeby zacząć takie reformy, to trzeba zrobić to z głowa, a nie na huraaa czy patrząc na inne kraje, które charakteryzują się jednak większym stopniem wykształcenia w tej dziedzinie i myśleniem.

Produkty ze stajni MS są znane, każdy miał z nimi do czynienia i potrafi je obsługiwać (przynajmniej w teorii). Idąc tą drogą, można powiedzieć, że zatrudniając urzędników odpada pewna cześć kosztów ich szkolenia.

Idea może i jest słuszna, ale:

1) Trzeba zreformować na początek administrację,

2) Opracować plany migracji z istniejących systemów i rozwiązań na nowe,

3) Wyszkolić kadrę, która zacznie to testować i szkolić następnych

to zajmie lata i pochłonie masę pieniędzy.

etc.

Nie bronię tutaj aktualnego stanu rzeczy, który powinien zostać zmieniony, wynikający ze skostniałości i braku przygotowania ludzi decyzyjnych w tej kwestii. Im szybciej, tym lepiej. Jednak taki hura optymizm i zabieranie się do tematu od... drugiej strony jest bezsensowny.

P.S. w tej sprawie musi powstać lobby wpływające na polityków, składające się z ekspertów i firm zainteresowanych tym problemem. Do tego czasu wszelkie listy, petycje, apele czy demonstracje niewiele wskórają.


(Kozza) #3

no w końcu panie w zusie muszą mieć Viste aby cokolwiek zrobić. Przemigrowali by na XP(home)+OO 2.0


(Init3) #4

Zgadzam się, znając perypetie informatyzacji ZUS-u to czarno to widze :wink:

Ale wracając jeszcze do trudnosci obslugi i kosztów i czasu takiego wdrożenia. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia ilu programów używają panie w ZUSie, na pewno Płatnika i pewnie kilku innych. Więc wyobraźmy sobie, że dostają z nowym, darmowym systemem te same aplikacje tyle, że w odmianie opensource, tzn tak samo działające i podobne w wyglądzie. Tak jak mniej więcej Office -> OpenOffice. Jeśli ktoś zrobiłby taką reformę z głową i oszczędnie to kto wie czy musiałaby trwać tak długo jak mówisz.

No własnie...jeśli. Warto tu wspomnieć, że urzędy dopuszczają się łamania prawa, nie dająć szansy uczestnictwa w przetargach innych producentów tańszych rozwiązań.

Myślę, że na tą chwilę dobrym pomysłem byłoby zrezygnowanie może nie całkowicie z windows, co z programy Płatnik, i zastapienie go Janosikiem. Takie coś juz da sporo oszczędności i nie będzie wymagało wielu reform.


(Monczkin) #5

Ja tu widzę jeszcze jedną rzecz, która jest zaniedbana i lekceważona.

Nie ma ogólnopolskiej kampanii promującej te rozwiązania, a co za tym idzie, nie ma społecznego odzewu. Nie ważne jaki to byłby głos, ważne, żeby był. Tego nie ma. To nie może być garstka idealistów i pasjonatów, robiących zamieszanie wokół siebie. Czy dziś byłby taki ustrój jaki mamy, gdyby w "walkę" z poprzednim systemem prowadziła jedna stocznia ? (może górnolotny przykład, ale chodzi o oddanie istoty sprawy).

Może źle to widzę i interpretuje. A skoro nie mam pewności, to znaczy, że powyższe spostrzeżenia są trafne.


(Init3) #6

To też, ale jednak interia.pl dostrzegła ten apel:

http://nt.interia.pl/komputery/programy ... nia,927579

kamyczek pcha kamień a kamień głaz i tak może powstać lawina :stuck_out_tongue: